Zavrieť

Porady

Uzatvorenie zmlúv o združenej dodávke plynu a elektriny

Odkúpila som od mesta uvoľnený mestský byt. V danom byte je však odpojený plynomer a „asi“ aj elektromer – svetlo v danom byte nesvieti a nefunguje ani zásuvkový elektrický odvod. Píšem „asi“ je odpojený aj elektromer, pretože privolaný pracovník bytového podniku nevedel nájsť ani elektrickú rozvodnú skriňu prislúchajúcu k danému bytu, nieto ešte zistiť, či je alebo nie je odpojený elektromer – a tak sa pracovník bytového podniku vyjadril s veľmi neistým tónom v hlase, že „elektromer je asi tiež odpojený“.
Ďalší problém v tomto smere vyvstal priamo na mestskom úrade, na ktorom som podpisovala kúpno-predajnú zmluvu s mestom. Právnik mesta mi jasne povedal, že oni na mestskom úrade nemajú nič spoločné ani s plynom a ani elektrinou. K tomuto postoju sa pridal aj spomínaný pracovník bytového podniku, ktorý nevedel nájsť elektrickú rozvodnú skriňu prislúchajúcu k predávanému bytu, teda vyjadril sa tiež rovnako, že ani oni na bytovom podniku nemajú nič spoločné ani s plynom a ani elektrinou, a následne dodal, že to mám riešiť priamo so Stredoslovenskou energetikou, a. s., pod ktorú mesto patrí. Keď som sa ale spýtala, prečo je byt odpojený od plynu aj elektriny, tak obaja mestskí úradníci svorne začali tvrdiť, že predchádzajúci nájomca (zdôrazňujem nájomca bytu, čiže nie vlastník bytu) neplatil poplatky a tak to odpojenie plynu aj elektriny vraj zariadil spomenutý nájomca. Ani jeden z uvedených mestských úradníkov mi však na nájomcu nedal žiadny kontakt, a taktiež ani jeden z uvedených mestských úradníkov mi nevedel povedať, či nájomca nechal odberné miesto odpojiť pred viac ako 12 mesiacmi, alebo pred menej ako 12 mesiacmi. S takou neochotou mestských úradníkov som sa teda ešte nestretla...
Po uvedení predchádzajúcich základných faktov, prosím o zodpovedanie otázok a o poskytnutie informácií, ktoré mi tí mestskí úradníci neboli schopní dať, alebo presnejšie nechceli dať:
1) Keďže chcem uzatvoriť zmluvy o združenej dodávke plynu a aj o združenej dodávke elektriny, budem zrejme potrebovať konkrétne čísla odberného miesta (POD pre plyn a EIC pre elektrinu, eventuálne pre elektrinu asi aj ČOM). Ktorý úrad mi môže poskytnúť čísla odberného miesta, ktoré je viazané na konkrétny uvoľnený mestský byt? Podľa mojich informácií je aktuálnym vlastníkom ešte stále mesto, právnik mesta mi však tvrdil, že pôvodným odberateľom plynu a elektriny nebolo mesto, ale pôvodným odberateľom plynu a elektriny bol spomenutý nájomca. Netuším, či je to tak, nemám to ako overiť.
2) S tým priamo súvisí aj moja druhá otázka. Keď budem uzatvárať zmluvy o združenej dodávke plynu a aj o združenej dodávke elektriny, tak tieto zmluvy musí podpísať aj pôvodný odberateľ plynu a elektriny. Ako som už písala, právnik mesta mi tvrdil, že pôvodným odberateľom plynu a elektriny nebolo mesto, ale pôvodným odberateľom plynu a elektriny bol spomenutý nájomca. Ako predajca bytu však v predmetnej kúpno-predajnej zmluve jasne figuruje mesto, žiaden nájomca v danej zmluve nie je vôbec spomenutý, tobôž explicitne uvedený. Kto je reálnym pôvodným odberateľom plynu a elektriny, a teda koho podpis na zmluvách o združenej dodávke plynu a aj o združenej dodávke elektriny musí byť uvedený ako podpis pôvodného odberateľa plynu a elektriny? Je to mesto, ktoré mi byt predalo? Alebo nejaký mne neznámy nájomca, ktorý v tom byte predtým býval?
3) Ktorý úrad mi môže poskytnúť informáciu, či nájomca (eventuálne niekto úplne iný), nechal odberné miesto odpojiť pred viac ako 12 mesiacmi, alebo pred menej ako 12 mesiacmi? (Ten čas viac ako 12 mesiacov súvisí s nutnosťou vypracovať revíznu správu.)
4) Viete mi poradiť aké konkrétne kroky a prípadne aké konkrétne doklady musím v tomto konkrétnom prípade zabezpečiť, ak chcem uzatvoriť zmluvy o združenej dodávke plynu a aj o združenej dodávke elektriny – viazané na konkrétny uvoľnený mestský byt – bez nejakých nadbytočných časových prieťahov?

Za zodpovedanie uvedených otázok, ako aj za prípadné poskytnutie ďalších súvisiacich informácií vopred ďakujem.
Peggynka Meno predošlého nájomcu ti musia dať.S tým a LV zájdi na elektrárne a uvidíš.Je možné,že nakoniec budeš musieť prerábať aj elektrické vedenie v byte,aby si dostala revíznu správu (ďalšie výdavky).
jdobra No je to ešte komplikovanejšie, ako si tu napísala. Čo sa týka odpojeného plynomeru, tak som napísala 17 e-mailov do piatich rôznych inštitúcií – a doteraz mi nedošla relevantná odpoveď, ktorá by napomohla k tomu ako reálne vyriešiť znovuzapojenie plynomeru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Asi najlepsie by bolo informovat sa u prislusneho dodavatela el.energie a plynu...dalej budes postupovat podla ich pokynov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jdobra Ďakujem za túto informáciu. K tomu, aby mi znovuzapojili plynomer potrebujem POD kód. Zo Stredoslovenskej energetiky mi poradili, že mám kontaktovať Prevádzkovateľa distribučnej siete SPP Distribúcia, pretože je to inštitúcia, ktorá mi istotne poskytne POD kód.
    No ale Prevádzkovateľ distribučnej siete SPP Distribúcia mi napísal, že POD kód je potrebné zistiť u pôvodného dodávateľa. Ale ja ozaj netuším, kto je pôvodný dodávateľ. Ako som už písal, obaja mestskí úradníci mi pri predaji bytu svorne tvrdili, že predchádzajúci nájomca (zdôrazňujem nájomca bytu, čiže nie vlastník bytu) neplatil poplatky a tak to odpojenie plynu vraj zariadil spomenutý nájomca. Ani jeden z uvedených mestských úradníkov mi však na predchádzajúceho nájomcu nedal žiadny kontakt, a taktiež ani jeden z uvedených mestských úradníkov mi nevedel povedať, kedy a u konkrétne koho predchádzajúci nájomca nechal odberné miesto plynu odpojiť. Takže ja ozaj nemám odkiaľ reálne zistiť, kto bol pôvodný dodávateľ plynu. Prosím, vieš mi poradiť, na koho sa mám reálne obrátiť, aby mi poskytol ten prepotrebný POD kód?
    Anika61 Skus sa opytat ostatnych najomnikov kto im dodava plyn/zrejme nebude kazdy jeden odoberat od ineho dodavatela/ a ak tam mas plynomer,zrejme ma aj nejake cislo,tak by si mohla priamo kontaktovat toho dodavatela s tym aky mas problem.
    Anika61 www.spp.sk/sk/domacnosti/kontakty/napiste-nam/
      zbaliť

    Uzatvorenie zmlúv o združenej dodávke plynu a elektriny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.