Zavrieť

Porady

Zdravotné odvody v SR z daňového bonusu z Česka

Dobrý deň, manžel pracoval v r.2013 v Českej rep. a dostal vyplatený daňový bonus na 5detí. V daňovom priznaní sme ho uviedli (podľa rady z daň.úr.) do tabuľky č.3 (§8) r.12 ako "iné". Vyrátala sa z neho daň ale teraz nám prišlo vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne, že má nedoplatok práve z tohto príjmu. Chcem sa opýtať, či niekto nemáte podobnú situáciu, či naozaj sa musia platiť zdravotné odvody na Slovensku aj z daňového bonusu z ČR? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Doňový bonus vyplácaný na deti napr. z ČR je u nás zdaňovaný tak ako Ti aj poradili na DÚ
    je to podľa § 8 - iné. Príjmy podľa §8 podliehajú aj odovodu do zdravotnej poisťovne a ak bolo vykonané ročné zúčtovanie ZP tak výsledkom musí byť nedoplatok - a ten treba zaplatiť
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 ak by mal manžel ZP platné stále v cudzine (ČR) nedoplatok na zdravotnom poistení by nebol......
    Anik Milka práve preto som napísala, že ak mu bolo vykonané RZZP ak na SVK -zdr. poistenie nemá ZP asi nerobí RZZP ani v prípade príjmu podľa §8
    Mila123 Anik, veď ja viem, že je to tak, teba som neupozorňovala.....rada čítam Tvoje príspevky....
    písala som iba pre informáciu, pre ostatných
    Kety Alfa čiste hypoteticky: keby teda ešte celý rok 2014 pracoval v ČR, tak mu naša ZP nerobí RZZP a neplatil by z DB odvod aj keď by táto suma bola v DP ktoré si musí ako rezident SR podávať aj tu v SR? Škoda teda že ZP nerobí RZZP s časovým rozlíšením, lebo manžel ešte do 30.04.2014 pracoval v ČR a tento príjem súvisel len s prácou v ČR. No potom sa zamestnal už na Slovensku.
    Kety Alfa Ďakujem, chápem že je to tak, len vnútorne s tým nesúhlasím, ale to je jedno. Je to okolo 300 eur. Neviete mi ešte poradiť, či môžem Všzp požiadať o splátkový kalendár, alebo niečo, lebo do 45 dní takú sumu proste nezoženiem (a ešte pred Viamocami ...) Veď budem tam volať, len či neviete ako to chodí...či zvyknú dať nejakú možnosť ako to splácať postupne. Dúfam že mi z toho nevznikne povinnosť platiť nejaké mesačné odvody na budúci rok?
    Anik Môžeš požiadať o splátkový kalendár , ale najprv budú chcieť 40% a potom schvália aj splátkový kalendár. V Tvojom prípade musíš najprv zaplatiť nejakých 120 € a zvyšok na splátky najčastejšie to rozdelia na 6 mesačných splátok.
      zbaliť

    Zdravotné odvody v SR z daňového bonusu z Česka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.