Zavrieť

Porady

U starej Blažkovej

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Táto téma, je pre všetkých ktorí radi diskutujú, vadia, debatujú, prekárajú sa, či inakším spôsobom sa venujú politickým témam a zároveň nechcú przniť iné témy
Naposledy upravil taiko : 10.12.14 at 21:32
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
pavol54
Milujem ak sa niekto vyjadruje k niečomu čomu nerozumie.
pavol54
Pravá šunka sa musí nasoliť(aspoň 2 krát denne ju poprelievať tým soľným mokom pootáčať aj to treba vedieť) aspoň 2 týždne( V paneláku sa to nedá príliš suché prostredie vysoká teplota,) Potom vyúdiť (mať údiarničku, mať zdroj pilín a hoblín z správneho dreva ani to v paneláku nejde) Takže potom ak niečo takéto chcem tak sa musím obrátiť na niekoho kto má tieto možnosti. Boli za mnou 1,5 eúr na internete kilo živej váhy ošípanej že "domáca zabíjačka" tak som im povedal môj stratený čas, náradie, výbava a potom vedieť ako porcovať, soliť, údiť, masť vyškvariť to všetko treba vedieť ako. Tak som im povedal že najlacnejší výrobok 3,5/kg a najdrahší ich výjde na 8/kg A posledná otázka kam s črevami a kosťami? A bolo po domácej zabíjačke.
Mám taký dojem, že tie dva príspevky spolu súvisia. Trošku hlúpa reakcia, ale to nie je môj problém.
Čiže zasa konkrétnejšie.

1. Prejdi pár príspevkov dozadu a prečítaj si pozornejšie.
2. Kde vidíš spojenie zabíjačka = panelák ?
3. Kde vravím niečo o údení v paneláku ?
4. Kde hovorím niečo o to, že ja som solil a údil ? ...a dokonca v paneláku.
5. Alebo Ti uniklo slovo bárter = čučoriedky ?

Myslíš, že len vyučený mäsiar vie vykostiť - spracovať mäso.
Tak sa potom veru mýliš.
Ty nevieš, čo s črevami a kosťami ? Tak potom sorry....

Záver :
Milujem, ak niekto robí predčasné konce s neúplných informácií.

P.S.:
Čítať, len čítať (a to pozorne) je potrebné.
10 kg bočik za 3 eurá to bol nútený výsek ? ale ani kg z 3 eurá nie objektívna cena
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

jeden kilogram hrachovej vlákniny alebo zahusťovadla či modifikovaného škrobu je lacnejší ako 1 kg stehna a spolu súčet mäsa a prídavných látok predsavuje celkovú hmotnosť šunky bez nutnosti aby tam bolo samé mäso
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
jar88
taiko
si usmevny, Ty pises, ze sa do sunky neda dat menej masa, ja Ti dokazem opak a Ty povies, ze moja reakcia je hlupa
Kde si dokázal, že sa do šunky dá dať menej mäsa?
Veď si už konečne naštuduj, ako a z čoho vzniká šunka. Tiež si naštuduj, čo je to strojová šunka a prečo sa vôbec vyrába.
A naviac, všetky tie akože šunky, majú svoje vlastné pomenovanie. Napríklad "poctivá" a podobne a k tomu aj obsah mäsa (asi v pôvodnom - surovom stave) nie mäsa, ktoré sa po adekvátnom technologickom postupe mení na šunku. Prečo asi majú ten svoj špecifický názov?
-------------------------
No asi preto, že je to mäsový výrobok vyrobený na báze šunky a nie šunka. To len vy ste prijali názov "poctivá šunka" a predstavujete si pod tým šunku, ale vám vadí, že to nieje na 100% mäso.
Kde? no predsa v mojom prispevku.

Ty pises
jar88
Šunka je šunka, či nie?
Recept nepustí a ak naozaj nevieš čo je potrebné na výrobu šunky, strojovej šunky o ktorej je reč, tak nepíš.
----------------------
Zoberieš mäso, nakrájaš, odblaníš, pridávaš vodu a rýchlosoľ a stále miesiš. To je celé.
Nedá sa tam dať menej mäsa a ani vmiešať viacej vody.
Ja napisem o dvoch vyrobkoch
EAN kod: 294439
Kuracia šunka (Tauris)
kuracie prsia min.52%,

EAN kod : 294447
Bravčová šunka /Olewnik/
bravčové mäso zo stehna 56,4%

pri ktorych je zjavne, ze tam dali malo masa a doplnili to vecami, ktorych nazov neviem ani vyslovit. Ergo do sunky sa da dat menej masa.
To mas podobne ako spaldovy chlieb, kde je len 25% spaldy, ci ovcia bryndza, kde staci mat 50% ovcieho mlieka.

Nejde o to, co som ja prijal, ci co si ja pod cim predstavujem. Ide o to, ze do do vyrobku s nazvom sunka sa dat dat a aj dava menej masa ako by sa malo a stale sa vysledny vyrobok nazyva a predava pod nazvom sunka. Takze si sa opatovne, takpovediac, pomylil a este si sa omylom aj stojis.

PS: Studovat nic nemusim, sunku si z casu na cas robim doma sam. Samozrejme, tu ako ju Ty volas, strojovu. Ale zase na druhej stane "sunka je sunka", ako si sam pisal, ci nie?
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pavol54
jeden kilogram hrachovej vlákniny alebo zahusťovadla či modifikovaného škrobu je lacnejší ako 1 kg stehna a spolu súčet mäsa a prídavných látok predsavuje celkovú hmotnosť šunky bez nutnosti aby tam bolo samé mäso
ale to uz nie je sunka, ako si to Ty predstavujes, je to len vyrobok na baze sunky, teda vyrobok na baze ineho vyrobku
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

jar88
------------
Myslím, že tú klasickú a dokonca suchú, by ste si asi na sendvič nedali. Bolo by to doslova nejedlé.
To si ako na to prišiel? Budem stále zastávať názor, že o pár generácií ľudia zabudnú na pravé chute pôvodných potravín.
Bolo by to jedlé, a ešte ako. Osobne mne prošutá nechutia, tuším prečo, dôvod asi spočíva v v nevhodnom čase, keď som si ich začala kupovať, v závislosti od prekonanej dg. Už sa ni nepokúšam.
Ale tá šunka z motúza, nedá sa zabudnúť. Žiadna suchosť, normálna šunka s viditeľnými vláknami mäsa.
.
Raz ma namotával na svoje mäsové výrobky cudzí človek s vlastnou výrobňou po odhlásení živnosti al. sro. Fungoval rovnako ako pred ich zrušením. Aj by som sa potešila, jedinou zábranou bolo, že som nemala záruku pôvodu mäsa.
Včera tu padla otázka, neviem posúdiť s akým podtónom, vraj poskytnúť adresu. Od nicku prihláseného s včerajším dátumom. Tak neviem, či išlo o finančnú políciu, či čo.
Ten kontakt na neho som dávno stratila, a ani by som sa nečudovala, že sa niektorí ľudia vyhýbajú teroru pri svojich výrobných procesoch.
Čo mi prekáža napr. je, že nedostať v obchodoch normálne krvavnice, ale iba so sušenou krvou. Aspoň u nás. Neviem nájsť.
2 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Mám pocit, že vy tu píšete o šunkách /rozumieme sa/ a Jar88 sa obmedzil na toto http://jamon.cz/ a snaží sa zase pôsobiť ako "nadčlovek" ,zaujímavo a "fajnovo"...
Ale môžem napísať, dá sa to jesť aj s chlebom... Akurát mi to smrdí a radšej mám normálne hovädzie sušené mäso jerky. To sa dá jesť ako čipsy akurát, že je to 100 x lepšie.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Sunka existuje bravcova, kuracia, morcacia, ... podla toho z akeho masa sa robi, ale cudujte sa svete, aj DETSKA ?!
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

vicktor
Sunka existuje bravcova, kuracia, morcacia, ... podla toho z akeho masa sa robi, ale cudujte sa svete, aj DETSKA ?!
áno, rovnako ako aj párky a salám.
Tam je predpísané minimálne množstvo podielu mäsa a obmedzenie E-čiek...
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

vicktor
Sunka existuje bravcova, kuracia, morcacia, ... podla toho z akeho masa sa robi, ale cudujte sa svete, aj DETSKA ?!
Tento poznáš? Starý Grunn zomiera a pýta sa syna čo bude robiť Ten odpovedá
Budem vyrábať kuracie konzervy
Ale na tom prerobíš
Však to budem miešať s konským mäsom
AKO ?
Jedna ku jednej (jedno kura jeden kôň )
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

taiko
pavol54
jeden kilogram hrachovej vlákniny alebo zahusťovadla či modifikovaného škrobu je lacnejší ako 1 kg stehna a spolu súčet mäsa a prídavných látok predsavuje celkovú hmotnosť šunky bez nutnosti aby tam bolo samé mäso
ale to uz nie je sunka, ako si to Ty predstavujes, je to len vyrobok na baze sunky, teda vyrobok na baze ineho vyrobku
Ale ja som nepísal o vzájomnom pomere hmotností 1:1 ja som reagoval na zloženie čo si uviedol Taiko tvoj prvý príspevok o šunke, ak nie je mäso je tam zahusťovadlo
Naposledy upravil pavol54 : 27.02.17 at 15:11
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nandrolon
vicktor
Sunka existuje bravcova, kuracia, morcacia, ... podla toho z akeho masa sa robi, ale cudujte sa svete, aj DETSKA ?!
áno, rovnako ako aj párky a salám.
Tam je predpísané minimálne množstvo podielu mäsa a obmedzenie E-čiek...
presne
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nandrolon
Mám pocit, že vy tu píšete o šunkách /rozumieme sa/ a Jar88 sa obmedzil na toto http://jamon.cz/ a snaží sa zase pôsobiť ako "nadčlovek" ,zaujímavo a "fajnovo"...
Ale môžem napísať, dá sa to jesť aj s chlebom... Akurát mi to smrdí a radšej mám normálne hovädzie sušené mäso jerky. To sa dá jesť ako čipsy akurát, že je to 100 x lepšie.
Môj prvý príspevok k šunke bol že by pravá šunka bola nepredajná a mal som pravdu 1 kg pravej šunky 1000 Kč čiže cca 37 eur no niekto z minimálne mzdy si ju "dopraje"
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja to tu od rana citam a je mi do smiechu ako sa tu jar na vas zabava.. Proste bude sa tu smiat aspon 24h vkuse z toho, co zerieme a po 24 h. diskusii tu napise nieco v style, ze ale ja som nemyslel hentie hovna, ale sunka u mna je iba pravy jamon...
:-)))
toto je presne ten jeho styl diskusie. 24h napinat a potom tresknut vsetkym do oci jaki su chudaci, ked nejedia od raba do vecera sunku za xx eur.
Ubohe a az uchylne.
Ak by som nevedel o co mu ide, radsej som ticho.
Dufam, ze tu extra luxusnu vonu z tych pochutin uz nebudem dosmrti citit, ale niekedy sa clovek nevyhne aj konzumacii urcitych chutoviek...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Skúsim ešte raz a úplne po lopate.
Klasická šunka je bravčové stehno naložené v zmesi solí a následne údené studeným dymom. Problém tejto výroby spočíva v tom, že je zdĺhavé dostať soľ hlboko do svaloviny a za druhé, že je naviac potrebná konzervácia dymom.
Na druhej strane, strojová šunka je v princípe to isté, ale s tým rozdielom, že pri menších kúskoch mäsa je ľahšie a rýchlejšie nasiaknutie svaloviny zmesou solí. Následne sa údenie nahrádza prehriatim stlačeného mäsa vo vodnej lázni.
---------------------------------
Pritom prvý aj druhý postup predpokladá, že sa spracováva bravčové mäso na priamu konzumáciu. Naviac, pri klasickej šunke, je obsah solí v mäse zaručene menší a nedá sa tak ľahko prehnať, ako pri strojovej šunke. Niekedy je v šunke z obchodu cítiť slabú nahorkosť, čo je spôsobené väčším obsahom solí.
---------------------------------
No rád by som sa od vás dozvedel, čo je podľa vás v šunke v ktorej je napríklad iba 70% mäsa. Teda - čo tvorí tých zostávajúcich 30% hmotnosti a zrejme aj objemu. Objemu, ktorý nedokážete rozoznať od svaloviny.
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
Ja to tu od rana citam a je mi do smiechu ako sa tu jar na vas zabava.. Proste bude sa tu smiat aspon 24h vkuse z toho, co zerieme a po 24 h. diskusii tu napise nieco v style, ze ale ja som nemyslel hentie hovna, ale sunka u mna je iba pravy jamon...
:-)))
toto je presne ten jeho styl diskusie. 24h napinat a potom tresknut vsetkym do oci jaki su chudaci, ked nejedia od raba do vecera sunku za xx eur.
Ubohe a az uchylne.
Ak by som nevedel o co mu ide, radsej som ticho.
Dufam, ze tu extra luxusnu vonu z tych pochutin uz nebudem dosmrti citit, ale niekedy sa clovek nevyhne aj konzumacii urcitych chutoviek...
Môj zlatý.
Ja si robím šunku sám a vlastnoručne.
Dokonca ju nerobím len zo stehna, ale ako základ používam pliecko.
Plus asi 10 až 15% mäsa naškrabem z niektorých častí stehna.
----------------------------------------------
Celkové náklady na jeden kg hotovej šunky sú okolo 5 až 5,50 €.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Jar, ja celkovo sunku neoblubujem, takmer ziadnu. Takze ani hodnotu pre mna nema... Ak by spolu s udenymi rolkami a roznym podobnym kentusom zajtra prestala existovat, nevadili by mi...
Bravcovy zjem iba rezen... a domace klobasy.
Mojim masom je hovadzie a kacacie...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
Jar, ja celkovo sunku neoblubujem, takmer ziadnu. Takze ani hodnotu pre mna nema... Ak by spolu s udenymi rolkami a roznym podobnym kentusom zajtra prestala existovat, nevadili by mi...
Bravcovy zjem iba rezen... a domace klobasy.
Mojim masom je hovadzie a kacacie...
Ale veď to je v poriadku. Ja mám tiež rád hovädzie a dokonca aj tú kačicu. No kačicu nejedávame, lebo je dosť náročná na prípravu. Teda ak to má byť dobrá kačica a nie sušená zhorená húžva.
Ja zjem aj hov. guláš s knedľou a surovou cibuľou. Ale tú knedľu zas si musím uvariť doma. Takže na oplátku, pre mňa by zas nemuseli reťazce predávať žiadne knedle a dokonca ani chlieb a pečivo.
PS
Aj keď si rád a dobre zajem, v živote by ma nenapadlo utekať do Rakúska pre nejakú "kvalitnejšiu" strojovú šunku. No a pre párky by som nešiel ani len tu do našich potravín.
Naposledy upravil jar88 : 27.02.17 at 16:38
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

jar88
Skúsim ešte raz a úplne po lopate.
Klasická šunka je bravčové stehno naložené v zmesi solí a následne údené studeným dymom. Problém tejto výroby spočíva v tom, že je zdĺhavé dostať soľ hlboko do svaloviny a za druhé, že je naviac potrebná konzervácia dymom.
Na druhej strane, strojová šunka je v princípe to isté, ale s tým rozdielom, že pri menších kúskoch mäsa je ľahšie a rýchlejšie nasiaknutie svaloviny zmesou solí. Následne sa údenie nahrádza prehriatim stlačeného mäsa vo vodnej lázni.
---------------------------------
Pritom prvý aj druhý postup predpokladá, že sa spracováva bravčové mäso na priamu konzumáciu. Naviac, pri klasickej šunke, je obsah solí v mäse zaručene menší a nedá sa tak ľahko prehnať, ako pri strojovej šunke. Niekedy je v šunke z obchodu cítiť slabú nahorkosť, čo je spôsobené väčším obsahom solí.
---------------------------------
No rád by som sa od vás dozvedel, čo je podľa vás v šunke v ktorej je napríklad iba 70% mäsa. Teda - čo tvorí tých zostávajúcich 30% hmotnosti a zrejme aj objemu. Objemu, ktorý nedokážete rozoznať od svaloviny.
Nerob frajera ale ten rozdiel pozná snáď len odborník(profesionálny) na kontrolu kvality. Nemýľ si pojmy hmotnosť a objem 30 alebo koľko % je tvorené vodou, zahusťovadlom, škrobmi a inými prídavnými látkami(každý má svoju receptúru ale nie je to tajné)
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54
jar88
Skúsim ešte raz a úplne po lopate.
Klasická šunka je bravčové stehno naložené v zmesi solí a následne údené studeným dymom. Problém tejto výroby spočíva v tom, že je zdĺhavé dostať soľ hlboko do svaloviny a za druhé, že je naviac potrebná konzervácia dymom.
Na druhej strane, strojová šunka je v princípe to isté, ale s tým rozdielom, že pri menších kúskoch mäsa je ľahšie a rýchlejšie nasiaknutie svaloviny zmesou solí. Následne sa údenie nahrádza prehriatim stlačeného mäsa vo vodnej lázni.
---------------------------------
Pritom prvý aj druhý postup predpokladá, že sa spracováva bravčové mäso na priamu konzumáciu. Naviac, pri klasickej šunke, je obsah solí v mäse zaručene menší a nedá sa tak ľahko prehnať, ako pri strojovej šunke. Niekedy je v šunke z obchodu cítiť slabú nahorkosť, čo je spôsobené väčším obsahom solí.
---------------------------------
No rád by som sa od vás dozvedel, čo je podľa vás v šunke v ktorej je napríklad iba 70% mäsa. Teda - čo tvorí tých zostávajúcich 30% hmotnosti a zrejme aj objemu. Objemu, ktorý nedokážete rozoznať od svaloviny.
Nerob frajera ale ten rozdiel pozná snáď len odborník(profesionálny) na kontrolu kvality. Nemýľ si pojmy hmotnosť a objem 30 alebo koľko % je tvorené vodou, zahusťovadlom, škrobmi a inými prídavnými látkami(každý má svoju receptúru ale nie je to tajné)
Ako si prišiel na to, že by som si zrovna ja mohol mýliť objem s hmotnosťou.
Tak či tak si neodpovedal, čo podľa teba nahrádza tých 30% mäsa a nieje to možné rozoznať od mäsa.
To akože laik nieje schopný na reze rozoznať čo je svalovina a čo nieje svalovina? To akože plnia vodou priamo bunky?
Nedaj sa vysmiať, ty odborník.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

...Kacica narocna na pripravu? Jedine casovo, tie 3 hodiny. Inac uplne jednoducho. Sol, rasca, majoranka, maslo. Parkrat poliat stavou. Roboty veeeeelmi malicko. V porovnani s gulasom tak 1/40-tinu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať