Zavrieť

Porady

Je problém ak peniaze za dodané služby prídu od inej firmy než tej čo je na faktúre?

Obchodujem s jednou firmou z USA, dodal som im ako s.r.o. počítačové služby (webdesign), všetko bolo OK pokiaľ neposlali platbu, všimol som si totiž, že peniaze boli poslané od nejakej ich pobočky vo Francúzsku a nie tej firmy z USA, ktorej údaje mi dali a ktoré som napísal do faktúry. Názov firmy je vlastne rovnaký len za tou francúzskou firmou odkiaľ prišli peniaze je ešte „France“, a PayPal píše „non US“. To „France“ a „non US“ mi hneď bolo podozrivé a tak som im písal, že prečo to tak je.

Odpísali, že oni majú vo Francúzku založenú len nejakú administratívnu pobočku z toho dôvodu, aby odtiaľ mohli ľahšie posielať peniaze ľudom v Európskej Únií, ale že to nie je podstatné odkiaľ posielajú peniaze, že to je len administratívna pobočka, že ja reálne obchodujem s ich spoločnosťou usídlenou v USA a ako dôkaz „proof of incorporation“ mi emailom poslali nejaký ich formulár W-9 v *.pdf, kde je ozaj pekne vidieť plný názov ich spoločnosti z USA, tiež adresu, TAX ID (DIČ), skrátka presne to všetko, čo mi napísali už predtým do emailu a čo som aj dal do faktúry. Údaje tej francúzskej spoločnosti mi ani nechcú dať , že tá z vecou nijak nesúvisí, pretože odtiaľ len údajne posielajú peniaze do EÚ, ale že ja obchodujem s nimi v USA.

No im to možno je jedno, mne však nie, ja sa bojím veľmi - našich úradov a pokút.

Lebo nie som platca DPH, som iba registrovaný podľa §7a, a preto je pre mňa obrovský rozdiel, či obchodujem s USA, alebo EÚ!!

Ak obchodujem so spoločnosťou v inom členskom štáte EÚ musím do faktúry uviesť to svoje IČ DPH podľa §7a, taktiež aj to ich Francúzske (ktoré ani neviem, či majú vôbec také, v PayPale to nevidno, ani adresu len: „France“ a „non US“), vystaviť faktúru bez DPH, spolu s odvolávkou na smernicu o prenose daňovej povinnosti a samozrejme podať súhrny výkaz na DÚ o dodaní služby do iného členského štátu EÚ, skrátka všetko to čo je potrebné pri takomto dodaní.

Na druhej strane, ak obchodujem so spoločnosťou v USA, tak faktúru vystavujem podobne ako pri obchodovaní v tuzemsku, bez toho môjho IČ DPH podľa §7a, na faktúre sa nikde nespomínajú žiadne smernice, faktúra je s DPH, aj keď slovo DPH sa tam nikde nespomína, skrátka vyzerá ako faktúra neplatcu DPH a súhrnný výkaz samozrejme žiaden nepodávam.

Teda je to obrovský rozdiel!

Im je to samozrejme jedno, vysvetliť si to nedajú, údaje tej francúzskej spoločnosti taktiež dať nechcú. Inak, ako vždy ani táto firma z USA odo mňa moju faktúru vôbec nechce. Takže je to o to horšie, že človek potom vlastne ani nemá žiadnu spätnú väzbu – že by človeku odberateľ napísal, vieš toto-a-toto máš zle na faktúre, tu máš zlý údaj v sídle spoločnosti, či podobne. To sa nestane, im je to úplne jedno a moju vydanú faktúru nechcú. Inak, ešte som sa nestretol s tým, že by nejaká spoločnosť z USA chcela odo mňa mojou faktúru. Nechcú ju ani na papieri, že by som im ju poslal poštou, ani elektronicky, ani nijak, aj keď ju zakaždým každej z nich núkam. Jednoducho nechcú.

Takže ja si tie svoje faktúry do USA vystavujem s údajmi ktoré mi napíšu do emailu a vytláčam si ich normálne v slovenčine, pre potreby môjho účtovníctva, resp. kontroly DÚ, nikomu ich ale neposielam, keďže ich odo mňa nechcú a to je potom to čo vravím, človek ani nemá žiadnu spätnú väzbu od odberateľa.

No aby som to nenaťahoval. Je to v poriadku ak peniaze prišli od inej spoločnosti, aj keď je to jej pobočka, než tej čo je uvedená na faktúre? Bojím sa. Nerád by som bol aby mi potom kontrola DÚ vysolila mastnú pokutu za nepodanie súhrnného výkazu o dodaní služby do iného členského štátu EÚ - Francúzska, alebo za niečo podobné!

Prečo to musí byť všetko také komplikované?
Ďakujem za odpoveď!

Úprava:

To nikto nevie poradiť?!
Naposledy upravil flector : 10.12.14 at 15:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Vystavil si FA do USA . Pri prijatej platbe je ako variabilný symbol úhrady číslo tvoej faktúry ? Suma sedí na cent ? Ak áno, vypáruj v účtovníctve platbu ako úhradu FA vystavenú do USA a hotovo. Nestresuj. Ty predsa nemôžeš za to, od kiaľ prišli peniaze a na vyše všetko podľa vyššie uvedeného ako píšeš vieš vysvetliť.

    Je problém ak peniaze za dodané služby prídu od inej firmy než tej čo je na faktúre?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.