Zavrieť

Porady

Kedy vzniká verejné zdravotné poistenie občanovi SR pri odchode zo SR za prácou do UK?

Dobrý deň,

dňa 1.12.2014 som odišla za prácou zo SR do UK. Som občan SR s trvalým pobytom v SR. Nemám dvojité občianstvo. Som zdravotne poistená na SR vo VSZP. V UK som požiadala o udelenie NATIONAL INSURANCE NUMBER, ktoré mi bude udelené v priebehu nasledujúcich týždňov. V zmysle EÚ legislatívy môžem byť zdravotne poistená len v jednom členskom štáte, preto sa chcem odhlásiť na SR zo VSZP. Momentálne som v UK nezamestnaná, chcem si reálne začať hľadať prácu až o 2-3 mesiace po absolvovaní kurzov angličtiny.

Ktorým dňom mi vzniklo resp. vznikne v UK zdravotné poistenie?

(deň príchodu?, udelením national insurance number?, nástupom do práce?).

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dňom kedy sa staneš poistencom ich zdravotnej poisťovne - čiže buď od dátumu začiatku zamestnania alebo živnosti alebo (ak je to možné) začiatku dobrovoľného platenia ZP v UK.


    ZoZP

    § 5

    (2) U fyzickej osoby, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie zaniká deň pred dňom, keď nastali skutočnosti uvedené v § 3 ods. 2 písm. a) až d), alebo dňom zániku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.

    § 23
    Oznamovacie povinnosti

    (1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

    c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    magnoliia Ďakujem Vám za odpoveď.

    Viete čo je zaujímavé? Keď mi bude udelené National insurance number, môžem si v UK požiadať o vydanie európskeho zdravotného preukazu poistenca.

    Nakoľko mi EZPP v UK vydajú na základe National insurance number, predpokladám, že už asi poistená som, napriek tomu, že stále nepracujem a nezaplatila som si poistné dobrovoľne.

    Mne logicky z toho vychádza, že som v UK verejne zdravotne poistná udelením national insurance number.

    Písala som to zdravotnej poisťovne (Dôvera; zo VSZP mi ešte neodpísali), že mi bude udelené National insurance number a že kedy sa mám teda odhlásiť na SR. Napísali mi, že im mám poslať kópiu listu, v ktorom mi bolo udelené NINo a čestné prehlásenie s dátumom odkedy som v UK poistená.

    Lenže ja si stále nie som istá kedy mi vzniklo resp vznikne zdravotné poistenie v UK
    avalik Hlavne si to zisti v UK - ak si aj doteraz nezaplatila, mozno ti vznikne povinnost uhrady ZP v UK.

    A preco zistujes v Dovere aj vo VSZP? Ved poistena si len v jednej poistovni, tak odpoved zistuj v tej svojej.
    magnoliia Ďakujem za odpoveď. Ja som poistena v VSZP a priatel, ktory je so mnou je v dovere, preto zistujem v oboch.
      zbaliť

    Kedy vzniká verejné zdravotné poistenie občanovi SR pri odchode zo SR za prácou do UK?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.