Zavrieť

Porady

Okamžité ukončenie pracovného pomeru

Prosím vás mám otázku ohľadne okamžitého ukončenia pracovného pomeru, ktoré som od zamestnávateľa obdržal písomne, z dôvodu absencie na pracovisku dňa 1.12.2014. Zamestnávateľ mi v októbri vravel, že pobočka, ktorá je na Slovensku sa bude sťahovať do Čiech a zavrie sa dňa 30.11.2014, s tým, že všetky veci, ktoré som používal budem musieť odovzdať pred skončením pracovného pomeru. Bol spísaný protokol o odovzadní všetkých vecí, ktoré som na pracovisku používal. Dňa 26.11.2014 som dostal do rúk výpoveď so spätným dátumom k 31.8.2014. Túto výpoveď som prevzal, ale nepodpísal, chcel som od zamestnávateľa korektnú dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa paragrafu 63, odst. 1, ktorú mi už neposlal. Pobočku som pomáhal sťahovať aj počas svojej dovolenky dňa 27.11.2014. Posledný deň v piatok som už nebol v práci, ale od kolegu som dostal informáciu, že pobočku budú sťahovať aj v pondelok 1.12.2014. To bol deň, kedy som už do práce nenastúpil. Po týždni ma čakal na pošte list, v ktorom bolo namiesto dohody okamžité ukončenie pracovného pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny a absencie k dňu 1.12.2014. List od zamestnávateľa som obdržal 11.12.2014. Ku dňu 1.12.2014 som nemal už ani kľúče od pobočky ani prostriedky k vykonávaniu pracovného pomeru. Prácu som pre zamestnávateľa vykonával doma za PC a posielal som zákazky mailom na adresu firmy aj počas dní 1.12. - 4.12.2014. Výzvu na pridelenie práce som posielal zamestnávateľovi mailom, ale ten so mnou nekomunikoval. Prácu mi zadeľovať kolega pre zákazky, ktoré sa reálne vykonávali. Mal som vôbec povinnosť zdržiavať sa v práci od 1.12.2014, keď bol vo výpovedi uvedený termín od 31.8.2014? Aj keď to bolo aj z tohto dôvodu mnou nepodpísané, je táto výpoveď právoplatná, alebo nie? Ak by bola, tak dňa 1.12.2014 som už nemusel byť na pracovisku, či áno?
Naposledy upravil Jurino : 14.12.14 at 20:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    kopretinka
    výpoveď k 31.8.....čo presne tam bolo?
    Výpoveď daná zamestnávateľom podľa paragrafu 63 ods. 1, písm a)
    Vzhľadom k tomu, že k ukončeniu pracovnému pomeru dochádza z dôvodu premiestnenia a zamestnanec nesúhlasí zo zmenou dohodnutého miesta výkonu práce, stávate sa pre zamestnávateľa nadbytočným.

    Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede druhej zmluvnej strane a končí po troch kalendárnych mesiacoch, t.j. pracovný pomer končí dňom 30.11.2014.

    V Bratislave dňa 31.8.2014

    Výpoveď som len pravzal a trval som na dohode, z toho dôvodu, že mi bola doručená dňa 26.11.2014 a nie 31.8.2014

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    nemôžeš predsa dostať absenciu za 1.12.,keď ti skončil pracovný pomer 30.11..........

    Jurino je offline (nepripojený) Jurino

    Vzácny druh párnokopytníka Jurino
    kopretinka
    nemôžeš predsa dostať absenciu za 1.12.,keď ti skončil pracovný pomer 30.11..........
    Celé jednanie zamestnávateľa sa mi zdá zámerné. Ide mu len o to, aby mi nemusel vyplatiť odstupné po 12.5 roka práce vo firme. Hľadá si každú skulinku, ktorú by mohol napadnúť. Nie som si ale teraz istý, či pracovný pomer trvá, ak som tú výpoveď nepodpísal a čakal som od neho dohodu, o ktorej sme diskutovali po prevzatí výpovedi. Naša firemná účtovníčka mi potvrdila, že ešte nie som odhlásený zo SP, tak zrejme pracovný vzťah stále trvá. Ale potom by šlo o zámerné uvedenie do omylu, keďže som nevedel, či do práce mám nastúpiť alebo nie. Pobočka bola k 1.12.2014 zrušená, mohol som tam ísť, rozložiť si deku pred dvere a čakať na nových nájomcov, popri tom by som sa natáčal 8 hodín denne kamerou, že som tam bol To je asi choré.
    Kolega ma povolal do práce dňa 4.12.2014 aby som mu pomohol s jednou zákazkou, 5.12. mi však volal, že nemusím prísť, a že volal s mojim zamestnávateľom, ktorý si už nepraje, aby som sa zdržoval v priestoroch budovy. Na hornom poschodí budovy ostala jedna kancelária, kde je len showroom, ale nikto sa tam počas roka nezdržoval. Kolega je home-office a len občas príde do tejto miestnosti, keď prídu klienti.
    Naposledy upravil Jurino : 14.12.14 at 20:51
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jurino Ešte upresním, výpoveď mi doručil mailom bez podpisu a pečiatky firmy. Zrejme bude táto výpoveď neplatná. Možno jednal zámerne, s vedomím, že ma takto nachytá. Neviem, čo by sa stalo, ak by som takúto výpoveď podpísal a aký to má dosah na súčasnú situáciu, tým, že som ju len prevzal a nepodpísal. Pravdepodobne nebude problém preukázať úmyselné konanie z jeho strany na súde, keďže ma dlhodobo zavádzal a uvádzal do omylu, že v práci končím ku dňu 30.11.2014.
    kopretinka výpove´d musí prísť poštou a podpísaná.......
    Jurino Pred týždňom mi radil na inšpektoráte práce poradca, ktorý tvrdil, že takáto výpoveď nemá žiadnu účinnosť, keďže nieje podpísaná zamestnávateľom a nebola riadne doručená. Dnes som bol na inšpektoráte práce a iný poradca mi vravel, že takáto výpoveď je účinná, aj keď nebola doručená poštou, pretože som ju prevzal a podpísal ako prevzatú. Už sa v tiom skutočne strácam a vlastne ani neviem, či som zamestnaný u svojho zamestnávateľa, alebo nie som. V sociálnej poisťovni som stále zapísaný a vedený ako zamestnaný, no ževraj ma môžu aj spätne odhlásiť.
    tikka Vypoved musi byt pisomna a dorucena. Mail je pisomny, odklikol si nejaku spravu o doruceni? To by asi posudzoval sud. V kazdom pripade vyp.lehota zacina plynut nasledujucim mesiacom, tzn. koncila by sa 28.2.2015.
    Zaroven je zamestnavatel povinny vytvarat pracovne podmienky pre pracu. Ak take uz na pobocke, kde mas dohodnute miesto prace nie su, fuguje to tak, ze zamestnanca necha zamestnavatel doma a plati mu nejaku skratenu mzdu az do ukoncenia prac.pomeru.
    To ze si nenastupil 01.12. do prace neobstoji - kludne tvrd, ze si tam bol ale nakolko tam nic nie je, vsetko si musel odovzdat a nemohol si pracovat. Do novej pobocky si nesiel, nakolko si nedostal taky cestovny prikaz.
    Zamestnavatelovi by som poslala list, v ktorom trvam na dalsom pokracovani pracovneho pomeru a upozornila ho na naroky z neplatneho skoncenia prac.pomeru, v dalsom kroku to treba riesit cez sud. V tomto pripade je to tvoje.
    V miernejsom kroku sa s nim mozes pokusit ukoncit pracovny pomer dohodou. Tu mozes zaslat aj ty a cakat na jej podpisanie a vratenie.
    Nemusis dokonca ani cakat, kym ta zamestnavatel odhlasi zo SP,ZP alebo sa prac.pomer skonci. U noveho zamestnavatela mozes nastupit aj hned. Nie je to ziadnou prekazkou. Dva ani viac prac.pomerov sucasne sa absolutne nevylucuje.
    Jurino Ďakujem vám všetkým za rady. Situácia sa obrátila v môj prospech aj na základe vašich rád. Takisto mi veľmi pomohla užívateľka s nickom Luulaa, menom Lucia Priščáková, ktorá mi poradila jedno veľmi dobré riešenie ako situáciu riešiť v takýchto krajných prípadoch. Ak by ste v budúcnosti potrebovali riešiť podobné situácie, neváhajte a obráťte sa na ňu.
      zbaliť
    kopretinka 14.12.14 20:38 priradil do Porady
    kopretinka 14.12.14 20:38 odstránil(a) z Porady

    Okamžité ukončenie pracovného pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.