Zavrieť

Porady

získanie zákazky koncom roka a úhrada zálohy.

Stavebnej firme sa podarilo získať zákazku teraz v decembri. Objednávateľ chce poslať zálohu na práce, ktoré ale do konca roka dokončené nebudú.
Firma, ktorá obdrží zálohu, musí vystaviť daňový doklad. Akým spôsobom ale docieliť to, aby tie výnosy /vystavená faktúra na obdržanú zálohu) neboli celé vo výnosoch, aby si firma zbytočne nezvyšovala zisk. Nakúpi nejaký materiál, ale faktúra na prijatú zálohu bude o dosť vyššia.
Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil ekofin : 15.12.14 at 10:58 Dôvod: vynechané slová v predposlednej vete.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Faktúra za prijatú zálohu( povinnosť má len platiteľ dph) v PÚ nie je výnosom. POZD je v JÚ. Teda ak neide o platiteľa, nemá povinnosť vystaviť faktúru.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ekofin Práveže faktúru vystaví platiteľ DPH.
    kn-alka ešte raz - ak účtujete v PÚ, účtujete na 324, čo nejde do výnosov.
    - ak účtujete v JÚ - žiaľ prijatá záloha ide do príjmov.
    ekofin áno, prijatú zálohu zaúčtujem na 221/324. Ale čo s tou vystavenou faktúrou, (vystavenie daňového dokladu do 15 dní?) na prijatú úhradu? Tú zaúčtujem kde?
    evuš ...však normálne na 324 /analytický/
    ekofin analytický je čo? účet 343? alebo výnos? Alebo tú vystavenú faktúru rozúčtujem len na 324/343? Ak ťa môžem poprosiť, mám prijatú zálohu na sumu 15.000. Výpis som zaúčtovala 221/324. Teraz potrebujem vystaviť na prijatý preddavok faktúru. Vystavím ju na cenu bez dane 12.500 a DPH 2500. Ako zaúčtujem tú vystavenú faktúru? Je to preddavok za stavebné práce.
    Ďakujem veľmi pekne.
    evuš Na analytický účet 324... Zostane Ti tam do budúceho roka...... čiže prijatá záloha 221/324.... Vystavený doklad k nej 311/324.001, 343 a spáruješ ju s úhradou...
    ekofin Ďakujem veľmi pekne. Už som to pochopila.Zostane mi na 324 vlastne tá suma bez dane, čo predstavuje môj výnos, v budúcom roku, keď vystavím riadnu faktúru za dodanú službu. Ešte raz vrelá vďaka.
    evuš Áno - presne tak... DPH zaplatíš vlastne DÚ tento rok, na 324 analytike Ti zostane suma 12 500,-€ /a to už bude na budúci rok výnos na analytike 60X/ ....
      zbaliť

    získanie zákazky koncom roka a úhrada zálohy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.