Zavrieť

Porady

účtovanie novovzniknutej s.r.o. - zopár otázok

S.r.o. vznikla 8.5.2014 (ORSR)- t.j. účtovníctvo vediem od tohto dňa - áno?

Majiteľka firmy však realizovala rôzne transakcie ešte pred týmto dňom, napr.:
- založila bank.účet už v 4.2014, kde boli transakcie: zloženie základného imania, bankové poplatky, úrok kreditný.
- nakúpila nejaký materiál do priestorov, kde bude vykonávať podnikateľskú činnosť, bločky z 3.2014 a 4.2014.
- samozrejme právne náklady, správne poplatky za spoločenskú zmluvu, zápis do ORSR ešte z 4.2014.
- kaucia na nájom, provízia sprostredkovateľovi a samotný nájom priestorov+energie od 4.2014.

Môžete mi prosím poradiť čo z toho môžem účtovať a ako to zaúčtovať? Ako mám otvoriť súvahu? Ďakujem.

Pridala som prílohu, ak môžete pozrite sa na to prosím a potvrďte, či takýmto spôsobom môžem ísť. Ďakujem krásne
Naposledy upravil janiely : 28.12.14 at 11:38
tabuľka.png  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tunco je offline (nepripojený) Tunco

    Tunco
    Ja si myslím že vyššie uvedený spôsob je korektný.
    janiely ďakujem

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    .. pripájam sa ku Consultix .. otváraciu súvahu ku dňu zápisu do OR .. žiadne iné skoršie účtovanie nie je pravdivé ...
    Ing. Ľubomír Janoška
    Mám to rovnako, s jediným rozdielom - začínam od dátumu, kedy spoločnosti vznikli záväzky, aj keď ešte nebola zapísaná v OR. Sú k tomu právne stanoviská, ktoré hovoria, že spoločníci môžu (musia) zaväzovať spoločnosť pred jej zápisom do OR.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Z uctovneho hladiska ale otvaras uctovne knihy dnom vzniku, teda zapisu do OR. Takze o skorsom datume tak ci tak nemozes uctovat, jedine rozpustenim NBO, vsetko ostatne sa premieta do otvaracej suvahy. Aspon teda podla mna
    Alebo upresni prosim pripad, mozno som si nieco neuvedomil...
    Ing. Ľubomír Janoška Konkrétne som mal na mysli napríklad preddavok právnickej firme na založenie spoločnosti (služba) alebo zloženie základného imania na bankový účet. To sú operácie, ktoré musia prebehnúť pred zápisom do OR. A teda vznikaná sro má záväzky pred zápisom do OR. A neviem, či novovzniknutý subjekt by nemal mať prázdnu otváraciu súvahu(?)
    Consultix Podla postupov uctovania sa obdobie medzi zalozenim a vznikom povazuje za bezprostredne predchadzajuce uctovne obdobie. Ak bol poskytnuty preddavok spravcom vkladu, tak sa o tu sumu znizuje pohladavka voci spravcovi vkladu a zaroven sa dana zaloha objavi na ucte 314 v otvaracej suvahe.
    Consultix Teda presnejsie povedane ono to nie je takto egzaktne napisane a postupy riesia konkretne a.s., pricom o s.r.o. sa konkretne nezmienuje, ale postupujeme analogicky. Som toho nazoru, ze otvaracia suvaha je najprehladnejsim riesenim a zapis pred otvorenim knih (pred vznikom) nema oporu v zakone.
    Ing. Ľubomír Janoška Vyzerá to logicky, čo hovoríš
    A náklady na založenie spoločnosti do nákladov budúcich období v otváracej súvahe? A potom preúčtovať?
    Ď.
    Consultix Ano, kedze 5xx sa v suvahe nenachadza, prenasa sa to cez 381, ktore sa ku dnu otvorenia uctvonych knih rozpusta. Ak su to naklady, ktore su podmienene schvalenim ukonov zakladatelov pred vznikom, premietol by som ich na prislusny nakladovy ucet az rozhodnutim ustanovujuceho VZ. Ale to som opat raz velmi akuratny
    Ing. Ľubomír Janoška To mi pripomínaš môjho prvého audítora, ten bol taký "akurátny". Prísny, ale nadupaný a zdieľny
    Consultix Teraz som bol asi pocteny
    Ing. Ľubomír Janoška Tak ti treba
    Tunco Kolegovia, prosím Vás akým dokladom preukazujete splatenie ZI v hotovosti pri otváracej súvahe ? Ak sú peniaze na BÚ preukázateľnosť je úplne jasná. Ak však bolo ZI splatené v hotovosti, prikladáte k otváracej súvahe aj prehlásenie správcu vkladu o splatení ZI ? Alebo iba výpis z ORSR kde je u vedené že ZI bolo splatené?
    Consultix Zadavas otazku do otazky, nabuduce zadaj samostatnu, alebo suvisiacu otazku
    V kazdom pripade je splatene ZI pred vznikom u spravcu vkladu, takze splatene imanie je v otvaracej suvahe ako pohladavka voci spravcovi vkladu, ktory nasledne po vzniku odovzda financne prostriedky napr. do pokladne: 211/378.
    Tunco Na túto tému som našiel množstvo názorov, a jedným z nich bolo, že nemožno do otváracej súvahy uviesť pohľadávku za upísané vlastné imanie, keď výpis z ORSR jednoznačne deklaruje, že ZI bolo už splatené a takýto zápis by nezodpovedal reálnemu stavu. Ak boli ZI splatené v plnej výške, mala by otváracia súvaha vyzerať 211/411. To je môj "výcuc" z viacerých článkov, príspevkov a diskusií Ja sa stále v tých podotázkach neorientujem. Veď predsa téma je účtovanie novovzniknutej s.r.o. - zopár otázok - a moja otázka s tým súvisí.
      zbaliť

    účtovanie novovzniknutej s.r.o. - zopár otázok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.