Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Platí to, čo som ti napísala. My tu nezistíme, čo sa všetko stalo, ani za akých podmienok. Keďže to podpísal dobrovolne a pred notárom, o trestný čin nepôjde.

Avšak darovaciu zmluvu môže jednostranne do troch rokov odvolať (požiadať o vrátenie daru), nakoľko sa k nemu zachovala tak, že ho podviedla a že ho chce vlastne okradnúť, že mu neposkytuje pomoc .... Naformulovať to treba ale podľa konkrétnej situácie, tú my z tvojich vyjadrení nemôžeme presne poznať. Mal by to robiť právnik, aby to bolo priechodné. Napíše jej list s doručenkou a tú použije ako dôkaz dátumu, odkedy je predmet daru opäť jeho.

Nedá mi však nepoznamenať, že sa veľmi často stáva, že iní príbuzní chcú týmto spôsobom dodatočne získať dar namiesto darcu pre seba. Preto, ak by došlo k súdu, treba dokázať, že boli hrubo porušené dobré mravy, ako to vyžaduje zákon.

§ 630 obč. zák.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Katastrálny bulletin číslo 1/2006


--------------------------------------------------------------------------------

Otázka č. 13

Je platná zmluva účinná až vkladom do katastra nehnuteľností ?

Odpoveď:

Podľa § 47 Občianskeho zákonníka, ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím. Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 2 Cdo 124/2003 z platnej zmluvy vznikajú pre jej účastníkov obligačno-právne účinky, t. j. obsah zmluvy sa stáva pre účastníkov zmluvy rovnako a bezpodmienečne záväzným (účinnosť zmluvy). Účinnosť zmluvy nastáva teda súčasne so vznikom platnej zmluvy, pravda, pokiaľ zákon (§ 47 OZ) alebo dohoda strán neustanovujú inak. Rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nie je rozhodnutím, s ktorým by zákon spájal vznik účinnosti zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnej veci. Účinky vkladu podľa ustanovenia § 133 ods. 2 OZ spočívajú v nadobudnutí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. vo vecno-právnych následkoch, a nie v obligačno-právnych následkoch (v účin-nosti) zmluvy, ktoré nastali platným prijatím návrhu na uzavretie zmluvy (§ 44 ods. 1 OZ). Ak teda odvolací súd vychádzal z toho, že zmluva o prevode nehnuteľnej veci sa stane účinnou kladným rozhodnutím orgánu katastra o návrhu na vklad vlastníckeho práva, prakticky stotožnil okamih účinnosti zmluvy so vznikom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, t. j. nerozoznával obligačný a vecno-právny účinok zmluvy o prevode nehnu-teľnosti, čo je v rozpore so súčasným znením ustanovenia § 47 a § 133 ods. 2 OZ a zodpovedá skôr zneniu týchto ustanovení pred nado-budnutím účinnosti zákona č. 264/1992 Zb., ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník, zrušuje sa zákon o štátnom notárstve a o konaní pred štátnym notárstvom a menia a dopĺňajú sa niektoré ďalšie zákony. V citovanom rozhodnutí Najvyšší súd SR rešpektuje už ustálenú súdnu judikatúru ohľadne rozlišovania vecno-právnych účinkov (vklad do katastra nehnuteľností) od obligačných účinkov zmluvy o prevode nehnuteľností, ktorým je vznik nároku žiadať prevedenie vlastníckeho práva a v tomto smere usmernil v svojom zrušujúcom rozsudku príslušný okresný súd. Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik; na rozhodnutie o povolení vkladu sa nevzťahuje ustanovenie § 47 OZ, teda ani odseku 2, v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že v demokratickej spoločnosti štát nezasahuje do súkromnoprávnych zmluvných vzťahov. Jeho funkcia spočíva len v tom, že zaisťuje, aby okamih vzniku práva k nehnuteľnosti, ktorá je predmetom evidencie v katastri, bol presne stanovený a každý si vďaka verejnosti katastra mohol zistiť, kto je v katastri zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Plomba je dočasná, kým prevody neurorobia. Nech si presne zistí, čo sa robí, čo podpísal ... podľa toho bude postupovať ďalej. Ale sám to asi nevyrieši, potrebuje právnika.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

milan_ko, Najlepšie je, spýtať sa priamo na meste, ako sa to dá vybaviť. My sme vybavovali už 3x takú legalizáciu stavby, zakaždým platili iné prepisy: zo začiatku to bolo bez problémov, potom vyžadovali potvrdenie o pridelení súpisného čísla, neskôr bola potrebná dodatočná kolaudácia. Posledný problém, ktorý riešime, garáže postavené na pozemku, ktorého časť vlastní obec a časť súkromník (podboné vášmu prípadu). Problém je dohodnúť sa so súkromným majiteľom pozemku, ktorý ho chce len prenajímať a nič iné.
Naposledy upravil Mária27 : 12.05.10 at 13:47
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

doktor01 Pozri príspevok
Ešte raz ďakujem Mária27 po 6 mesiach stačilo im zaslať Katastrálny bulletin číslo 1/2006 a behom 3 dní bola oprava na Katastrálnom úrade vykonaná.

Žiadne ocenenie nie je viac, ako tvoja spokojnosť!
5 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

hyllka Pozri príspevok
Ahojte poradaci. Velmi surne by som potrebovala vasu pomoc. Jedna sa o to ze moj stryko je vazne chory a chcel by darovat svojmu bratovi garaz v pripade ze by umrel. Cize v pripade strykovej smrti by sa stal majitelom garaze jeho brat.
Potrebujem spísat darovaciu zmluvu kde by bolo sformulovane ze tato zmluva vstupuje do platnosti az po jeho smrti.
Dakujem za pomoc.
O tom, kto bude dediť a čo nadobudne, môže každý počas života rozhodnúť sám. Podmienkou je spísanie závetu.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

hyllka Pozri príspevok
No takze zistila som ze podla paragrafu 628 ods.3 Občianského zakonníka to nie je mozne.
hmm takze uz len teraz zistit ktoru s darovacich zmluv mam pouzit ked mam len cislo garaze a ziadne ine udaj (cislo parcely alebo supisne cislo alebo co)
viete poradit?
Správne, nemôže niečo darovať tak, že sa bude plniť až po smrti.
Ak by napriek tomu darovaciu zmluvu spísal, môže dať na garž vecné bremeno, že ju má právo strýko užívať. Na prevod potrebuje identifikáciu garáže tak, ako je zapísaná na liste vlastníctva. Pozri katasterportal.sk

Ak by zanechal závet, môže v ňom popísať, komu čo zanecháva, teda garáž bratovi. Je tam však riziko, že jeho potomci majú nárok dediť: maloletí toľko, koľko im patrí zo zákona, dospelí aspoň polovicu. Ak by nemali čo dediť, musel by ich brat poručiteľa vyplatiť.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

draik Pozri príspevok
Nie som si istý, či kataster vklad na zmluvu z 1993 povolí.

§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
Viacerí si myslia, že tým príslučným orgánom je kataster. Omyl. Kataster rozhoduje o vklade vždy len účinných zmlúv.
Tento paragraf sa týka najčastejšie prevodu majetku štátu, kde musí zmluvy ešte schvaľovať nejaký orgán.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

doktor01 Pozri príspevok
Vklad nemá žiaden vplyv na účinnosť zmluvy, tým menej na jej vznik;
Moja osobná skúsenosť je ale troch iná. Pred 15 rokmi mi rodičia darovali nehnuteľnosť s pozemkami. Darovaciu zmluvu vypracoval advokát, overil notár a vklad povolil katastrálny úrad. Roky som sa považoval za vlastníka. Bohužiaľ na internete som zistil, že vlastníkmi pozemkov sú stále rodičia, a tak som kontaktoval katastrálny úrad. Ich stanovisko ma doslova šokovalo. Zistili, že pri zápise do katastra došlo ku chybe, ale keďže som v zákonom stanovenej lehote nepodal námietku do 3 rokov, tak sa už stým dnes nedá nič urobiť. Na základe tejto skúsenosti doporučujem každému nech si nechá pri vklade vyhotoviť list vlastníctva (ktorý sa poskytuje len na požiadanie a za úhradu) a poriadne nech si ho skontroluje. Môže tak predísť situácii do ktorej som sa dostal ja.
Tak to je moja prax.
Ano, takto si to kataster vysvetľoval, teda aspoň niektorí úradníci. Preto - po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR - vydali to stanovisko, ktoré som citovala.
Ak máš ešte tú záležitosť nevybavenú, na základe tohto stanoviska si to môžeš doriešiť.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

ých 894 € sa myslím vzťahuje na oslobodenie nájmu. Pozri sem:


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...Template=Print

Príjmy od dane oslobodené
Od dane z príjmov fyzických osôb sú oslobodené príjmy:

•z predaja bytu alebo obytného domu najviac s 2 bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom, okrem príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, ...
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Obligačno-právne účinky zmluva má, overený podpis predávajúceho je potrebný len pre kataster na zmenu vlastníctva. Notár môže overiť podpis aj teraz.
Naposledy upravil Mária27 : 11.05.10 at 18:27
3 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Mária27 Pozri príspevok
Viacerí si myslia, že tým príslučným orgánom je kataster. Omyl. Kataster rozhoduje o vklade vždy len účinných zmlúv.
Tento paragraf sa týka najčastejšie prevodu majetku štátu, kde musí zmluvy ešte schvaľovať nejaký orgán.
Týka sa to aj majetku obcí. Pokiaľ uznesenia Obecného zastupiteľstva o predaji, resp.kúpe je staršie ako tri roky, kataster takýto predaj, resp.kúpu nezavkladuje.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Od 1.januára 2011 ešte nič nie je, len úvahy.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V darovacej zmluve musia byť úradne osvedčené podpisy darcu (u notára alebo na obecnom úrade).
Samotná zmluva musí mať okrem všobecných náležitostí zmluvy aj všetky náležitosti katastrálneho zákona, najmä pozri § 42 - aj rodné priezviská!
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bsbs Pozri príspevok
Na túto tému mám tiež niekoľko otázok a prosím o radu.
Moja mamka chce darovať svoj podiel na pozemku môjmu neplnoletému synovi. V darovacej zmluve by som mal za menom môjho syna figurovať ako jeho právny zástupca ?
...skôr by som povedal , že ..." zákonný zástupca "...
Návrh na vklad už potom môžem
...asi " musíš "...
dávať ja, resp., čo ešte treba urobiť aby celý prevod prebehol bez problémov?
1. Dobrá darovacia zmluva / listina /...
2. tzv. Návrh vkladu do katastra nehnuteľností
3. Poplatky http://katasternehnutelnosti.sk/98-s...nehnutelnosti/
Ďakujem.
...v texte ...
2 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Nie som si istý, či kataster vklad na zmluvu z 1993 povolí.

§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
2 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

Mária27 Pozri príspevok
Ano, takto si to kataster vysvetľoval, teda aspoň niektorí úradníci. Preto - po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR - vydali to stanovisko, ktoré som citovala.
Ak máš ešte tú záležitosť nevybavenú, na základe tohto stanoviska si to môžeš doriešiť.
Ešte raz ďakujem Mária27 po 6 mesiach stačilo im zaslať Katastrálny bulletin číslo 1/2006 a behom 3 dní bola oprava na Katastrálnom úrade vykonaná.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Môže byť, darcami budú obaja manželia.
Darovacia zmluva má však nevýhodu možnosti žiadať dar späť.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dúfam, že pomôžu.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dobrava Pozri príspevok
Dobrý deň, ako je to v prípade, ak:
rodičia vlastnia RD, na ktorom si syn pristavil nadstavbu za svoje peniaze. Uvedený RD a nadstavba je vedená ešte na rodičov, ktorí sa s prepisom neponáhľali. Teraz by chceli zmluvne vysporiadať uvedený stav, tzn. uvedenú nadstavbu RD chce syn kúpnou zmluvou "kúpiť" od svojich rodičov /aj keď ju vlastne financoval on/. Je možné "kúpiť" túto nadstavbu aj za symbolickú hodnotu, aj keď cena uvedenej nehnuteľnosti sa pohybuje v miliónoch ešte korún?/je to samostatná bytová jednotka/.
Môže byť nejako napadnuteľná táto kúpna zmluva, keď ju rodičia predajú napr. za 300 EUR? Budú platiť potom rodičia daň z príjmu? /sú to dôchodcovia a pokiaľ viem, do určitej hranice 894,60 sa daň z príjmu neplatí/. Prosím vie niekto povedať, ako postupovať, aby to všetko bolo OK? Ďakujem.
Teoreticky to je možné, ale najprv musíte dom skolaudovať tak, že v LV to bude bytový dom sa dvomi samostatnými bytovými jednotkami. Potom je možné, aby jeden byt vlastnil jeden vlastník a druhý byt iný vlastník.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Predmetom darovania je spoluvlastnícky podiel prevádzajúceho na byte spolu s podielom na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Darca bude spoluvlastník ... svoj podiel prevádza do spoluvlastníctva obdarovaných ..., ktorí dar prijímajú.

Samozrejme popísať všetky náležitosti, čo aj pri predaji. Musí sa uviesťže byt je v spoluvlastníctve (mená bývalých manželov) a tiež ich podiely. Podobne aj podiely nadobúdateľov - ak nebudú uvedené, budú ich mať rovnaké.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať