Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vladorsc Pozri príspevok
Chcem sa opýtať ešte jednu vec, mame šancu z tej zjavne drahej zmluvy od pravnika nejako vycúvať? Zmluvu sľúbil spracovať rodičom ako priateľ, rodičia súhlasili, a keď bola zmluva spracovaná a on prišiel s cenou rodičia mu ju síce v šoku, ale podpísali, s tým že obdarovaní zaplatia. Keď sa pýtali prečo je zmluva tak draha tak im tvrdil že on ten dom videl, podľa neho že má takú cenu, a že s tým mal také náklady. (Všetko sa upieklo nám za chrbtom, a teraz tvdí že aj my ,ako obdarovaní, musíme mať overené podpisy a musíme všetko zatiahnuť, každý cca 10000 aj s poplatkami.)
Veľmi pekne ďakujem.
Máš ty s tým právnikom nejaký písomný zmluvný vzťah? Objednal si si u neho ty tú službu?

Ak nie, tak mu nemáš čo platiť. Buď sa k tomu zaviazal objednávateľ (otázne či to bolo písomne), ktorý potom teda by mal platiť. Ale teba v žiadnom prípade nemôže niekto iný (hádam okrem štátu, DÚ a iných inštitúcií ) zaviazať niečo platiť.

Že mal s tým tak vysoké náklady , nech sa nedá vysmiať. Ako právnik má určite kopec vzorov takých zmlúv, len upravil údaje. A cenu nehnuteľnosti určil tak, aby u to podľa sadzobníka vyšlo tých 21.000. Právny úkon podľa sazobníka môže byť pri takej hodnote nehnuteľnosti tak vysoká. Otázne je, ako určil hodnotu nehnuteľnosti. Ak je znalcom v oblasti nehnuteľností, tak mal vypracovať znalecký posudok. Ak nei je znalcom, nemal tam uvádzať hodnotu.

Obdarovaný nemusí mať na zmluve overený podpis. Overený podpis darcu vyžaduje katastrálny úrad kvôli zápisu do katastra. Ale počul som už aj takú vec, že na niektorom katastri požadovali overený podpis aj obdarovaného. Daj si to overiť na matrike, kde je to lacnejšie, určite to nebude stáť 10.000. Ani u notára nestojí toľko overenie podpisu.
Naposledy upravil Chobot : 12.04.07 at 10:03
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

vladorsc Pozri príspevok
Chcem sa opýtať ešte jednu vec, mame šancu z tej zjavne drahej zmluvy od pravnika nejako vycúvať? Zmluvu sľúbil spracovať rodičom ako priateľ, rodičia súhlasili, a keď bola zmluva spracovaná a on prišiel s cenou rodičia mu ju síce v šoku, ale podpísali, s tým že obdarovaní zaplatia. Keď sa pýtali prečo je zmluva tak draha tak im tvrdil že on ten dom videl, podľa neho že má takú cenu, a že s tým mal také náklady. (Všetko sa upieklo nám za chrbtom, a teraz tvdí že aj my ,ako obdarovaní, musíme mať overené podpisy a musíme všetko zatiahnuť, každý cca 10000 aj s poplatkami.)
Veľmi pekne ďakujem.
HOdnotu daru su opravneni urcit medzi sebou obdarovani a darca, je to uzitocne napriklad ako prevencia pred zbytocnou danou z prijmu pri buducom predaji.
Ak si vsak stanovia zmluvne strany medzi sebou, dohodou, hodnotu daru 100.000 Sk, nemam ako advokat ziadne pravo ich volu menit, a vobec nie kvoli poplatkom.
Ak advokat tvrdi, ze mal "take naklady", treba ho poziadat, aby vycislil zvlast hodnotu ukonu ("poplatok za zmluvu") a zvlast vyspecifikoval tie svoje obzvlast vysoke naklady.
Overene podpisy mat nemusite, ja to vsak svojim klientom odporucam. Zmluva zaklada prava a povinnosti pre obe zmluvné strany, a overenim podpisu AJ obdarovaneho je navzdy jasne, ze on osobne v tom case so zmluvou suhlasil a vlastnorucne ju podpisal, na uradnom mieste a nie niekde medzi recou v garazi na ponku.

Overenie jedneho podpisu na matrike stoji 30 Sk, v celej republike. Za tu istotu to stoji.

ad: "zmluvu slubil rodicom spracovat ako priatel"
NACO SU CLOVEKU NEPRIATELIA, KED MA TAKYCHTO PRIATELOV? :-)
0 0
vladorsc vladorsc

vladorsc je offline (nepripojený) vladorsc

vladorsc Pozri príspevok
Mam prosbu. Rodičia chcu darovať dom deťom s právom doživotného užívania, ale iba trom zo štyroch súrodencov. Štvrtému nechcú dať nič.
Boli u právnika ktorý ich prinútil napísať cenu 1000 000 Sk a teraz pýta za zmluvu 21 000 sk. Je to normálne (cena) a právne čisté riešenie na vydedenie štvrtého súrodenca ?
Ešte jedna vec mi je nejasna, podľa Vašej doterajšej debaty tomu rozumiem tak, že štvrtý vydedený súrodenec má právo sa po smrti rodičov domáhať svojej časti na "neobvyklom dare" , prípadne žiadať úpravu pozostalosti o túto čiastku ?
ďakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

stvrty surodenec ma pravo v dedicskom konani ziadat, aby bol tym trom zapocitany dar, co dostal, tzn. o to menej budu ti ostatni traja dedit.
0 0
cmelo cmelo

cmelo je offline (nepripojený) cmelo

Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cmelo Pozri príspevok
Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.
Darovať môžeš len to, čo vlastníš. Pokiaľ to nie je napísané na tvojich rodičov, tak to nemôžu darovať. Najprv musí prebehnúť dedičské konanie.

Len neviem, či sa to nedá spraviť náhodou aj v rámci dedičského konania.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

cmelo Pozri príspevok
Rodičia chcú darovať pozemok, avšak ten pozemok neprebehol dedičským konaním od prarodičov. Ako postupovať? Treba to prepísať na rodičov a potom na mňa.
Treba dat navrh na zahajenie dodatocneho dedicskeho konania. Sud prideli vec notarovi, ten ju prejedna a po pravoplanosti osvedcenia mozu ti, ktori ten pozemok zdedili, ho darovat, predat, atd...
0 0
Jakubka Jakubka

Jakubka je offline (nepripojený) Jakubka

Dobrý večer, chcem sa opýtaťči niekto nemá darovaciu zmluvu medzi vlastníkom nehnuteľnosti ako fyzická osoba, kde je záložné právo banky (hypotéka) a chce nehnuteľnosť teda jej polovicu darovať niekomu druhému s kým nie je v príbuzenskom vzťahu.
0 0
janicko 13 janicko 13

janicko 13 je offline (nepripojený) janicko 13

Potreboval by som radu. Otec mi chce darovať záhradu. Vzor darovacej zmluvy pre nehnuteľnosť som si stiahol a mám list vlastníctva. Vypíšem a na matrike dám overiť podpisy rodičov. Zostáva zápis na katastri. Otázkou je čo potrebujem k zápisu na kataster a v koľkých exemplároch.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janicko 13 Pozri príspevok
Potreboval by som radu. Otec mi chce darovať záhradu. Vzor darovacej zmluvy pre nehnuteľnosť som si stiahol a mám list vlastníctva. Vypíšem a na matrike dám overiť podpisy rodičov. Zostáva zápis na katastri. Otázkou je čo potrebujem k zápisu na kataster a v koľkých exemplároch.
Potrebuješ zmluvu v počte 2 (pre kataster) + počet toľkých exemplárov, koľko je účastníkov konania. Ak ste len ty a otec, tak 2+2, teda 4 exesmpláre zmluvy. Plus sprievodný list - žiadosť o zápis do katastra.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Návrh na vklad do KN Ti prikladám.
0 0
pepina pepina

pepina je offline (nepripojený) pepina

potrebovala by som radu! jedna sa o pozemok k rodinnému domu, záhrada na ktorej by sme chceli staviať ale vlastníkmi pozemku su tri osoby je lepšie to riešiť darovacou zmluvou alebo kupno predajnou zmluvou
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pepina Pozri príspevok
potrebovala by som radu! jedna sa o pozemok k rodinnému domu, záhrada na ktorej by sme chceli staviať ale vlastníkmi pozemku su tri osoby je lepšie to riešiť darovacou zmluvou alebo kupno predajnou zmluvou
Na to je len nasledovná odpoveď: ak to kupujete, tak kúpno-predajnou zmluvou, ak to dostávate darom, tak darovacou zmluvou.

Je možné použiť aj aj.
0 0
pepina pepina

pepina je offline (nepripojený) pepina

dostávame to darom len či nieje lepšie kupno predajna za nejaku smiešnu sumu aby do buducna bolo všetko ok! ludia su všelijaký a za päť rokov budú tvrdiť niečo iné preto či sa to dá nejak poistiť
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pepina Pozri príspevok
dostávame to darom len či nieje lepšie kupno predajna za nejaku smiešnu sumu aby do buducna bolo všetko ok! ludia su všelijaký a za päť rokov budú tvrdiť niečo iné preto či sa to dá nejak poistiť
Kľudne to dajte ako dar. Ono nie je tak jednoduché požadovať po určitom čase darovanú vec späť.

Al môžete použiť aj kúpnu zmluvu. Skús si v starších témach pozrieť diskusie o týchto formách prevodu, možno natrafíš na niečo, čo ti v rozhodovaní pomôže.

Jedna diskusia bola napr. tu:

http://www.porada.sk/t49993-darovaci...nost-rada.html
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Akonahle napisete kupnu zmluvu na dar, moze byt tato zmluva napadnuta (v mnohych pripadoch aj uspesne), ze je neplatna. Takze nezastierajte pravny ukon a ked je to dar, robte darovaciu.
0 0
janicko 13 janicko 13

janicko 13 je offline (nepripojený) janicko 13

Chcel som poďakovať súkromnou správou, ale nemám ešte 5 príspevkov a tak ani možnosť využívať súkromné správy. Taktiež prajem pekný deň.
0 0
sipol sipol

sipol je offline (nepripojený) sipol

Prosim o radu - nie je mi jasne ak sa jedna v pripade Dar. zmluvy na byt -za obdarovanu stranu o neplnoletu osobu - kto ma za danu stranu zmluvu podpisat. Zakonny zastupca (matka, otec)? Otcova sestra chce darovat byt svojmu vnukovi, kt. ma 16 rokov.

Dakujem
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

zakonny zastupca ma podpisat, ukon ma schvalit nasledne sud.
0 0
sipol sipol

sipol je offline (nepripojený) sipol

Dakujem pekne za info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať