Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sandy.r Pozri príspevok
Po vykonaní vkladu a zápisu nového vlastníka do listu vlastníctva má nový vlastník oznámiť príslušnému miestnemu úradu vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľností a do 31.1. nasledujúceho roku podať daňové priznanie. Pôvodný vlastník v tej istej lehote (do 30 dní) oznámi zánik daňovej povinnosti.

Ahojte, chcela by som niekoho poprosit o podrbonejsie vysvetlenie vyssie uvedeneho.
dakujem
Pozri môj posledný príspevok v tejto téme:

http://www.porada.sk/t39414-dedicstvo.html#post361888
0 0
jpam jpam

jpam je offline (nepripojený) jpam

Prosím, o odpoveď , aké doklady sú potrebné pre darovaciu zmluvu a či má právny účinok aj tá, ktorú si napíšem sama podľa vzoru, ktorý som si stiahla
z tohot portálu.
Za skorú odpoveď ďakuje zaregistrovaný člen

jpam
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jpam Pozri príspevok
Prosím, o odpoveď , aké doklady sú potrebné pre darovaciu zmluvu a či má právny účinok aj tá, ktorú si napíšem sama podľa vzoru, ktorý som si stiahla
z tohot portálu.
Za skorú odpoveď ďakuje zaregistrovaný člen

jpam
Zadala si otázku 2x, odpoveď máš tu:
http://www.porada.sk/t63484-doklady-...tml#post554663

A na budúce daj pozor, do akej kategórie zadávaš otázku, aby to nebolo mimo témy, ako táto.
0 0
sandy.r sandy.r

sandy.r je offline (nepripojený) sandy.r

dakujem vieroslava aj tebe chobot
0 0
MarySam MarySam

MarySam je offline (nepripojený) MarySam

potrebovala by som poradiť v prípade darovania nehnuteľnosti, aké všetky poplatky a kroky sú potrebné pri darovaní nehnuteľnosti, ak chcú spoluvlastníci nehnuteľnosti darovať svoj podiel jednému zo spoluvlastníkov.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

MarySam Pozri príspevok
potrebovala by som poradiť v prípade darovania nehnuteľnosti, aké všetky poplatky a kroky sú potrebné pri darovaní nehnuteľnosti, ak chcú spoluvlastníci nehnuteľnosti darovať svoj podiel jednému zo spoluvlastníkov.
Pri dare stačí spísať darovaciu zmluvu, návrh na vklad, podať to na kataster a zaplatiť katastru poplatok za vklad 2000.- Sk. Poplatok v kolkoch je splatný pri podaní.
0 0
RenatkaS RenatkaS

RenatkaS je offline (nepripojený) RenatkaS

pisala som na kataster ake doklady treba predlozit pri vklade do katastra, poslali mi tento subor, tak ho prikladam
0 0
jamborova jamborova

jamborova je offline (nepripojený) jamborova

Mozete mi prosim poradit,ci mozeme spisat darovaciu zmluvu na byt pre malolete dieta ked bol byt kup.na hyp.uver?Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jamborova Pozri príspevok
Mozete mi prosim poradit,ci mozeme spisat darovaciu zmluvu na byt pre malolete dieta ked bol byt kup.na hyp.uver?Dakujem.
Pozri túto tému, tam to je poppísané:

http://www.porada.sk/t63138-darovacia-zmluva.html
0 0
jpeky jpeky

jpeky je offline (nepripojený) jpeky

Marína Pozri príspevok
Dúfam, že pomôžu.
mam problem. stiahol som si darovaciu zmluvu na nehnutelnost ktora je tu uvedena... upravil podla potrebnzch udajov z litov vlastnictva a na katastri mi ju odmietli vziat ze podla nich nie je dobra a odporucili ma na pravnika. (dokonca konkretneho pravnika) aby mi zmluvu urobil.... nema niekto prosim darovaciu zmluvu ktora presla cez kataster ???? velmi pekne dakujem...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jpeky Pozri príspevok
mam problem. stiahol som si darovaciu zmluvu na nehnutelnost ktora je tu uvedena... upravil podla potrebnzch udajov z litov vlastnictva a na katastri mi ju odmietli vziat ze podla nich nie je dobra a odporucili ma na pravnika. (dokonca konkretneho pravnika) aby mi zmluvu urobil.... nema niekto prosim darovaciu zmluvu ktora presla cez kataster ???? velmi pekne dakujem...
Zamietnutie návrhu na vklad musí urobiť kataster písomne a musí v ňom zdôvodniť, prečo návrh zamieta, pre aké konkrétne nedostatky a chyby. Pdoľa toho môžeš upraviť návrh.

Tebe ho odmietli vôbec prevziať v podateľni, alebo ti prišlo zamietnutie návrhu?
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Dobrý deň.Kúpil som pred mesiacom stavebný pozemok.Časť z neho chcem darovať sestre.Chcem sa opýtať či mám nejaké daňové povinnosti z darovacej zmluvy, kedže vlastníkom som len mesiac.Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MEDKO Pozri príspevok
Dobrý deň.Kúpil som pred mesiacom stavebný pozemok.Časť z neho chcem darovať sestre.Chcem sa opýtať či mám nejaké daňové povinnosti z darovacej zmluvy, kedže vlastníkom som len mesiac.Ďakujem.
Keď niečo daruješ, tak nemáš z toho príjem, teda nemáš ani z čoho platiť daň z príjmu.
0 0
autor autor

autor je offline (nepripojený) autor

Prosím, viete mi niekto poradiť v nasledovnom: ak by som po roku - dvoch (teda pred lehotou 5 rokov) predával nehnuteľnosť nadobudnutú teraz darovaním, budem podliehať daňovej povinnosti (predpopkladajme, že sa nezmení zákoni o daní z prechodu nehnuteľnosti)?

Resp. je možné/vhodné toto "poistiť" uvedením dohodnutej ceny daru do darovacej zmluvy, aby sa následne vyrubovala daň iba z rozdielu tejto ceny a kúpnej ceny pri predaji?

Ďakujem. Pekný deň.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

autor Pozri príspevok
Prosím, viete mi niekto poradiť v nasledovnom: ak by som po roku - dvoch (teda pred lehotou 5 rokov) predával nehnuteľnosť nadobudnutú teraz darovaním, budem podliehať daňovej povinnosti (predpopkladajme, že sa nezmení zákoni o daní z prechodu nehnuteľnosti)?

Resp. je možné/vhodné toto "poistiť" uvedením dohodnutej ceny daru do darovacej zmluvy, aby sa následne vyrubovala daň iba z rozdielu tejto ceny a kúpnej ceny pri predaji?

Ďakujem. Pekný deň.
Ak darovaný predmet získavaš za nejakú odplatu, tak už neide o darovanie, ale o kúpu, vtedy potrebuješ kúpno-predajnú zmluvu.

Darovanie znamená, že niečo získaš zadarmo, darom.

AK to predáš pred uplynutím 5 rokov, budeš musieť odviesť daň z príjmu.
0 0
autor autor

autor je offline (nepripojený) autor

Vďaka za odpoveď - toto mi je úplne jasné, ale videl som darovaciu zmluvu, kde bolo formálne napísané, aká je hodnota darovanej veci - samozrejme nič sa neplatilo, len to bolo v nejakom článku zmluvy formálne uvedené na koľko si darca a obdarovaný ocenili predmet darovania. Ide mi o to, či by sa toto dalo následne využiť pri znížení dane z predaja. V inom prípade by sa zrejme daň vyrubovala z plnej ceny pri predaji. Ešte raz vďaka.

Mimochodom, ide o riešenie zložitej situácie, ktorá by si vyžadovala dlhé vysvetľovanie, prečo darovanie a nie kúpa (predmetom prechodu je iba podiel, veľa spoluvlastníkov, zlé vzťahy, predkupné právo zo zákona, chýbajúci konkakt na spoluvlastníkov, ...). Kúpa by za iných okolností bolo jednoznačne to správne, najkorektnejšie a najjednoduchšie riešenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

autor Pozri príspevok
Vďaka za odpoveď - toto mi je úplne jasné, ale videl som darovaciu zmluvu, kde bolo formálne napísané, aká je hodnota darovanej veci - samozrejme nič sa neplatilo, len to bolo v nejakom článku zmluvy formálne uvedené na koľko si darca a obdarovaný ocenili predmet darovania. Ide mi o to, či by sa toto dalo následne využiť pri znížení dane z predaja. V inom prípade by sa zrejme daň vyrubovala z plnej ceny pri predaji. Ešte raz vďaka.

Mimochodom, ide o riešenie zložitej situácie, ktorá by si vyžadovala dlhé vysvetľovanie, prečo darovanie a nie kúpa (predmetom prechodu je iba podiel, veľa spoluvlastníkov, zlé vzťahy, predkupné právo zo zákona, chýbajúci konkakt na spoluvlastníkov, ...). Kúpa by za iných okolností bolo jednoznačne to správne, najkorektnejšie a najjednoduchšie riešenie.
Tak potom neide o cenu veci (o cene hovoríme pri kúpe), ale o hodnotu veci. Zle som to pochopil.

Môžeš to tam síce napísať, ale to nie je smerodajné. Pokiaľ by niekedy bola treba hodnota veci, treba ju stanoviť na základe znaleckého posudku, nie vašim odhadom. To by si potom garáž mohol dohodou ohodnotiť na 10 mil. SKK, čo je nezmysel.

To by som urobil tak, že by som nechal vypracovať znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti (alebo jej časti) a dal by som to ako prílohu k darovacej zmluve. Taký posudok by v budúcnosti nikto nemohol spochybniť.
0 0
Unlimited21 Unlimited21

Unlimited21 je offline (nepripojený) Unlimited21

Dobrý deň,

Mám s manželkou byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s ťarchou voči banke. Je možné aby mi manželka darovala svoj podiel, čiže by som sa stal vlastníkom sám aj napriek tomu že je tam ťarcha ???

Ďakujem
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Keď máte byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželkou, nemôže ti manželka darovať svoju časť, pretože táto nie je konkrétna. Je to "bezpodielové" spoluvlastníctvo, čiže spolu vlastníte celok, bez toho, aby boli jednotlivé podiely vyčíslené. Môžete si zrušiť súdnou cestou bezpodielové spoluvlastníctvo a následne sa dohodou vysporiadať.
0 0
rybaa rybaa

rybaa je offline (nepripojený) rybaa

Dobry den,
manzel dostal darom od rodicov nehnutelnost, ktoru zacal prerabat a zatazil ju hypotekou.Medzicasom sme sa vzali a hypoteku chceme navysovat alebo zobrat novu u tej istej banky.Chcem sa spytat, ak mi chce manzel darovat polovicu nehnutelnosti nadobudnutej pred manzelstvom, s cim mimochodom banka suhlasi, ci mozem darovaciu zmluvu napisat sama bez pravnika. Pri vklade do katastra musim predlozit aj znalecky posudok? Dakujem
Naposledy upravil rybaa : 29.05.08 at 05:58
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať