Zavrieť

Porady

Nedoplatok na zdravotnom poistení a premlčacia doba II

Mam podobny problem ako sa riesil v prispevku
http://www.porada.sk/t8623-p3-nedopl...acia-doba.html
akurat ze odvtedy sa uz trochu zmenili zakonya rad by som vedel ako je to teraz.

1997 premlcacia doba je 5 rokov
1998 premlcacia doba za zvysi na 10 rokov
1. novembra 2005 zakon 581/2004 zrusil zakon 273/1994
1. januara 2005 nadobudol platnost z 580/2004 ktory znizil premlcanie z 10 rokov na 5 rokov.
1. septembra 2005 nadobudol platnost zakon 352/2005 ktory zase zvysil premlcanie z 5 na 10 rokov.

ak som mal dlh v roku 1997
tento dlh nebol odo mna vymahany do maja 2005
mozem teraz argumentovat ze bol 1.1.2005 premlcany a nemohol byt tym padom v septembri obnoveny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    thebeno
    Mam podobny problem ako sa riesil v prispevku
    http://www.porada.sk/t8623-p3-nedopl...acia-doba.html
    akurat ze odvtedy sa uz trochu zmenili zakonya rad by som vedel ako je to teraz.

    1997 premlcacia doba je 5 rokov
    1998 premlcacia doba za zvysi na 10 rokov
    1. novembra 2005 zakon 581/2004 zrusil zakon 273/1994
    1. januara 2005 nadobudol platnost z 580/2004 ktory znizil premlcanie z 10 rokov na 5 rokov.
    1. septembra 2005 nadobudol platnost zakon 352/2005 ktory zase zvysil premlcanie z 5 na 10 rokov.

    ak som mal dlh v roku 1997
    tento dlh nebol odo mna vymahany do maja 2005
    mozem teraz argumentovat ze bol 1.1.2005 premlcany a nemohol byt tym padom v septembri obnoveny?
    Bohužiaľ nemôžeš v novele zákona k 1.9. sa vrátili retrospektívne dozadu a spomenuli si, že k 1.1.2005 nebol tento problém riešený v prechodných ustanoveniach, takže momentálne od septembra 2005 platí pre rok 1997 10 rokov premlčacia doba /nemohli to od teba vymáhať od januára-augusta, od septembra
    áno/
    Pozri aj toto http://www.porada.sk/t12649-p2-doba-...-poisovni.html

    § 32
    1/ Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
    a) na poistné odo dňa splatnosti,
    b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
    c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
    d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

    thebeno je offline (nepripojený) thebeno

    thebeno
    Otazka1:
    Ked som v dobrej viere, mysliac ze uz nemam voci poistovni ziadne zavesky (resp. vsetko uz je premlcane), skartoval vsetky doklady suvisiace s danou poistovnou a teda uz nemam ako dokazat ze dotycne nedoplatky boli zaplatene? Da sa to nejako uhrat?

    Otazka2:
    Poistovna predala pohladavku inej firme dna 7.7.2005.
    V tomto case bola premlcacia doba 5 rokov a teda tato pohladavka z roku 1997 bola premlcana.
    T.J. Poistovna 7.7.2005 predala premlcanu pohladavku.
    1.9.2005 sa zmenil zakom ale moja pohladavka uz bola predana - takze uz to nebola pohladavka voci poistovni ale voci veritelovi (a ta uz bola premlcana), takze by sa na nu nemala vztahovat retrospektivita zakona 352/2005
    co vy na to?
    Takze tomuto veritelovy by som uz nemal nic dlzit.

    Otazka3:
    Neda sa konanie veritela oznacit ako trestny cin spekulacie (pri nakupe premlcanych pohladavok) a podvodneho vymahania penazi?

    Nedoplatok na zdravotnom poistení a premlčacia doba II

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.