Zavrieť

Porady

Faktúra na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve

Ahojte. Do ktorého roka mám správne zaevidovať došlú faktúru za službu, poskytnutú v mesiaci december 2014, keď faktúra bola vystavená (aj uhradená) až v januári 2015 a dátum dodania na faktúre je 31.12.2014? Nie som platca DPH a účtujem v JÚ. Čítala som veľa komentárov na túto tému, ale všetky sa týkajú účtovania v PÚ a sú určené platcom DPH. Tiež neviem, čo so zdravotným poistením (za SZČO) uhradeným v januári 2015 za mesiac december 2014... Môžete mi niekto poradiť? Som začiatočník... vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    určite zaúčtovať do evidencie roka 2014 aj faktúru aj záväzok voči sociálnej poisťovni a úhrady týchto záväzkov budú daňovým výdajom v roku 2015
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adwade Ďakujem. Len neviem ako zaevidovať ten záväzok vočí poisťovni (u mňa len "zdravotnej", do sociálnej ešte neplatím). Niekde som čítala, že poistné za SZČO sa do záväzkov nedáva, len za zamestnancov..
    Žanet prečo by sa do záväzkov nedávalo? veď je to tvoj záväzok voči zdravotnej poisťovni za 12/2014 a splatný do 8.1.2015 zo zákona. Úhrada je daňovým výdavkom a keď budeš povinná aj do soc.poist. tak aj tie sa evidujú ako záväzky. Neviem či účtuješ v programe a v akom ja som niekedy JÚ účtovala v MRP a tam bola možnosť evidovania záväzkov. Dávala som tam napr. poistky, odvody v podstate všetko na čo nebola faktúra, ale evidenciu si to vyžadovalo.
    Adwade Účtujem v Alfe Plus. Stále mám v tom chaos... Mám to chápať tak, že na začiatku roka si mám vždy "vyrobiť" nejaký doklad s predpisom mesačných odvodov ZP (neskôr aj sociálneho), ktorý zaevidujem do záväzkov (medzi došlé faktúry) a každý mesiac, keď uhradím ZP, tak na základe bankového výpisu cez Peňažný denník zaúčtujem úhradu časti tohto záväzku? Keď som iba zaúčtovala úhradu cez PD každý mesiac bez evidencie v záväzkoch, tak to je zle? Prepáč, že sa toľko pýtam... ďakujem
    Žanet nieje to zlé, keď si účtovala priebežne cez PD mesačne aj týmto spôsobom sa ti to dostávalo do nákladov , ale posledný záväzok za 12/2014 musíš zaúčtovať do záväzkov keďže nieje uhradený do 31.12.2014 /určite aj v alfe + je takáto možnosť,keď už ináč nedáš tak aj medzi faktúry/, aby sa ti to vo výkazoch, keď vedieš klasické JÚ príjmy-výdavky automaticky zaevidovalo medzi neuhradené záväzky za dané obdobie, ktoré si povinná evidovať.Ja osobne som si vždy vytvorila záväzok hoci len 1 na celú sumu a ten priebežne uhrádzala a spárovala s bankou alebo s pokladňou.
    Adwade Ďakujem veľmi pekne. Si zlatá, že si sa mi toľko a hlavne promptne venovala. Pekný zvyšok večera..
    Žanet nemáš zač aj tebe pekný večer
      zbaliť

    Faktúra na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.