Zavrieť

Porady

Ako na to? Koncesia na prepravu osôb a na dôchodok bez ujmy

Dobrý deň, máme v úmysle rozšíriť manželovu živnosť o prepravu Taxi a ja ako manželka na základe odbornej spôsobilosti by som mala byť vedúca dopravy.
Dnes mi ale na odbore dopravy povedali že ma musí manžel zamestnať, inak koncesiu nevybavím. Som na ÚP bez poberania podpory. Mám 4,5 roka do predčasného starobného dôchodku s nejakým priemerom ku dôchodku. Problém nastáva v tom, ak ma zamestná, vyradia ma z ÚP, bude platiť odvody on aj ja ako zamestnanec. Môj príjem nebude určite vyšší ako som mala príjem zo zamestnania a tým sa mi poníži dôchodkový priemer. Ako vyriešiť zamestnanie u manžela? Na dohodu sa nedá, odbor dopravy pýta pracovnú zmluvu. Za každú radu budem vďačná, ide mi hlavne o to aby sme mohli sprevádzkovať prepravu a mne sa neponížil dôchodok nižšími odvodmi. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tak si daj dobrý plat! nestratíš nič, iba získaš
    no a ak sa ti aj zníži OMB (v prípade nižšieho platu) - na druhej strane získaš dobu poistenia ... tak to až také zlé zase nebude ! (sprav to nejako "přiměřene") Ak teda sú tam tie podmienky ako píšeš a chcete to robiť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad rieši príjem, aj na dohodu by bola dôchodkovo poistená. Samozrejme dohoda pre zodpovedného zástupcu nestačí.
    Moja SRO rieši príjem a zjavne nechce, aby sa manžel zaťažil odvodovými povinnosťami za ňu...takže aj tak nevyrieši....pracovnú zmluvu potrebuje, ak dá nízky príjem zníži dôchodkový priemer, ak dá príjem vysoký, vysoké budú aj odvody
    Katy a R aj keď bude mať nižší OMB ... ešte neznamená, že jej to zníži dôchodok - ve´d získa obdobie (treba vhodne nastaviť)
      zbaliť
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň, podľa môjho právneho názoru vo Vašej veci nie je potrebné uzatvárať pracovnú zmluvu, pretože sa jedná o výpomoc manželky pri podnikaní manželovi podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (zák.č. 82/2005 Z. z.).
    Odporúčam teda podať žiadosť o koncesiu, pričom miesto pracovnej zmluvy ako prílohu k žiadosti doložte dokument, v ktorom vyhlásite na svoju česť, že funkciu vedúceho dopravy budete pre manžela vykonávať ako výpomoc podľa citovaného zákona a nechajte dopravný správny orgán rozhodnúť. Ak by Vám z tohto dôvodu žiadosť o koncesiu zamietol, je možné podať odvolanie na Ministerstvo cestou orgánu, ktorý zamietavé rozhodnutie vydal.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad dispečer nerieši nelegálnu prácu, ale zodpovedného zástupcu v zmysle živ.zákona.

    Ani v prípade nelegálnej práce nemáš pravdu, lebo uchádzač o zamestnanie nie je dôchodkovo poistený a nemôže rod.príslušníkovi vypomáhať bez zmluvy.
    právnik-probono 1/ Máš pravdu Veronika, zadávateľ nerieši nelegálnu prácu, ale RIEŠI nelegálne zamestnávanie, na ktorého ochranu slúži dikcia zákona o cestnej doprave o nutnosti pracovného pomeru vedúceho dopravy k prevádzkovateľovi taxislužby po zákonom ustanovený čas (40h/t.).

    Nakoľko podľa zák.č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní je rovnaká výnimka nielen pri nelegálnej práci, ale aj pri nelegálnom zamestnávaní (viď §2a), môj post v tomto smere bol korektný.

    2/ Zákon nerieši, či daná osoba má byť povinne alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená, takže stačí ak zadávateľka platí dôchodkové poistenie dobrovoľne a už dôchodkovo poistená JE :-)
    právnik-probono ešte ťa trochu poopravím, taxislužba je vyňatá z portfólia živnostenskej koncesie už od roku 2010, takže v zmysle živn. zákona zodpovedného zástupcu riešiť nemôže! Rieši vedúceho dopravy podľa zákona o cestnej doprave (zák.č. 56/2012 Z.z.). Verím, že som Ti náležite danú problematiku objasnil :-)
    veronikasad Samostatné dobr.dôch.poistenie (bez ostatných fondov, s výnimkou nem.poistenia a poistenia v nezam.) sa platiť nedá a vymeriavací základ musí byť najmenej z minima. Takže určite bude pre ňu lacnejšie zamestnať sa na kratší pracovný čas v manželovej firme, pričom mzda aj zaplatené poistné zamestnávatelom bude VOZD.
    dispečer Ďakujem vám všetkým za pomoc, je to dosť komplikované. Určite vás ešte budem kontaktovať v neskoršom čase v nádeji, že sa mi pomoci dostane. Pravdepodobne budem ešte vašu pomoc potrebovať.
    S prianím pekného dňa, ďakujem
    právnik-probono Veronika, na funkciu vedúceho dopravy nie je možné ustanoviť kratší pracovný čas. Zákon prikazuje 40 hodín týždenne (v minulosti sa toto obchádzalo často dohodami o vykonaní práce, preto v rekodifikovanom znení zákona o cestnej doprave bola táto povinnosť stanovená taxatívne s poukazom na zákonník práce). Ak by sa zamestnala u manžela (FO podnikateľa) na ustanovený pracovný čas za minimálnu mzdu, manželovu peňaženku (teda aj manželkinu nakoľko majú spoločné BSM) ako zamestnávateľa by stála tiež odvody + ešte odvody z jej "fiktívnej" výplaty. Mne to stále vychádza podstatne lacnejšie, keď bude dôchodkovo (kľudne aj nemocensky) poistená DOBROVOĽNE.
    právnik-probono Ešte by tu teoreticky mohla prichádzať do úvahy jedna možnosť:

    Ak má manžel živnostenské oprávnenie s nejakým predmetom podnikania mimo taxislužby (ak nemá môže si teoreticky založiť hociakú voľnú živnosť za 5e), je možné uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s manželkou v sume, aby podliehala dôchodkovému poisteniu. Tým pádom bude manželka na účely zákona 82/2005 dôchodkovo poistená a ak bude mať príjem z dohody do sumy 148,57e, mohla by zotrvať aj v evidencii ÚP. Následne by jej manžel splňoval výnimku proti nelegálnemu zamestnávaniu a mohol by ju ako vedúcu dopravy zamestnať bez pracovnej zmluvy.

    Nie som ekonóm ani odborník na mzdy, takže neviem napísať, či by zo sumy 148,57e vychádzal povinný odvod na dôchodok... K tomuto by si sa mohla vyjadriť ty :-) Ak by nevychádzal, musela by sa robiť dohoda na sumu, aby aspoň nejaký dôchodkový odvod vychádzal, ale v prípade presiahnutia uvedenej sumy, by bola zadávateľka vyradená z evidencie nezamestnanosti ÚP.
    veronikasad 1. zle ti to vychádza, minimálna mzda je 380€ a min. vymer.základ na dobr.poistenie je 412€. Aj keď majú BSM, mzda aj odvody znižujú základ dane taxikára, teda na dani zaplatí (zo spoločného vrecka) menej.

    2. povinné dôchod.poistenie z dohody z prav.príjmom pri príjme 148,57€ (limit pre uchádzača o zamestnanie) znižuje POMB pre výpočet SD. Ale ako píše Katy, zvyšuje dobu dôch.poistenia. Takže to chce prepočítať (dať si poslať priebeh dôch.poistenia z ústredia SP) a potom sa rozhodnúť.
      zbaliť
    právnik-probono 02.03.15 00:54 odstránil(a) z Porady
    právnik-probono 02.03.15 00:54 priradil do Porady

    Ako na to? Koncesia na prepravu osôb a na dôchodok bez ujmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.