Zavrieť

Porady

Úprava základu dane pri ukončení živnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a iné zlosti

:-)
Stránka FS 08.02.2015

https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ncenieZivnosti


Úprava základu dane pri ukončení živnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia

Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zániku živnostenského oprávnenia, upravuje daňovník o položky uvedené v § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov, a to v závislosti od spôsobu účtovania alebo vedenia evidencie predpísanej zákonom o dani z príjmov......
......V uvedených prípadoch daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, uzavrieúčtovné knihy vždy ku dňu skončenia podnikania alebo inej samostatnejzárobkovej činnosti zostaví mimoriadnu účtovnú závierku (v prípade, ak ukončilalebo pozastavil podnikanie k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavíriadnu účtovnú závierku). Zároveň upraví základ dane predpísaným spôsobomv zmysle § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Všetky následné úhrady a príjmy, ktoré mu budú plynúťpo tomto dni už nebudú daňovým výdavkom a ani zdaniteľným príjmom, nakoľkouž boli zahrnuté v základe dane ku dňu ukončenia resp. pozastaveniaživnosti, a teda aj daňovo vysporiadané.
Upozornenie:Uvedené úpravy základu dane daňovník účtujúci v sústave jednoduchéhoúčtovníctva vykonáva v rámci uzávierkových účtovných operácií (ide opoložky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky). Takýto daňovníknevypĺňa riadky daňového priznania typu B, v ktorých sa uvádzajú položkyzvyšujúce a znižujúce základ dane, nakoľko tieto riadky sú určené predaňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva, resp. daňovníkaúčtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, podávajúceho dodatočnédaňové priznanie.


A Poučenie k DP FO B 2014 - strana 9 a 10
Riadky 41 a 42 a riadky 48 až 51 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. ODDIELe uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.
Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp. výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 41, 42, 50 ani 51 daňové priznanie typ B nevypĺňa. Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné priznanie resp. ak podáva daňové priznanie po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu a postupuje sa podľa § 32 ods. 12 zákona, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t. j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.


Tak ja teraz neviem.


Tiež som postrehla, že pri DP PO treba dávať prílohu s vyšpecifikovaním riadkov 180 a 290, len tak mimochodom v poučení k DP.
Tiež ma trápi časové rozlíšenie v § 56 ods.14 (v mojom prípade MÚJ), že na zníženie administratívnej záťaže - ale treba vypracovať smernicu, kde sa určí individuálne nevýznamnosť, ktorá sa neposudzuje na jednotlivé položky, ale na časovo nerozlíšené položky ako celok za účtovné obdobie (vraj 0,5 až 1% z celkových nákladov). Vyzerá to super, jupíí, časovo nerozlíšujeme a nerozpočítavame, fajn, ale ak nerozpočítam, ako zistím, či v sumáre nerozlíšené náklady nie sú viac ako to 1%?? Tak sa mi zdá, že mi to dá ešte viac práce ako keby som rozlišovala . Ako budete vy postupovať pri tom časovom rozlíšení v mikro ÚJ? Čo si myslíte o názore, že ak uplatníme vyšší princíp podľa zákona o účtovníctve a budeme časovo rozlišovať ako doteraz, bude to považované za chybu, lebo § 56 ods. 14 nedáva možnosť rozhodnutia (nemusí rozlišovať), ale hovorí striktne "nerozlišuje".
Naposledy upravil petra:-) : 09.02.15 at 11:46
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Tak už viem
Úprava základu dane pri ukončení živnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia
Podľa vyjadrenia DÚ je správny postup uvedený na stránke FS.
.
...Správny je postup uvedený na stránke FR SR , ako aj návod na vyplnenie DP uvedený v tlačive priznania a aj v poučení k jeho vyplneniu. Daňovník v uvedenom prípade nevykonáva úpravu základu dane podľa § 32 ods. 12 zákona o dani z príjmov, ale podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
Ak by išlo o situáciu, kde daňovník po skončení podnikania dodatočne prijal zdaniteľné príjmy resp. zaplatil daňové výdavky ( ktoré neboli predmetom úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 pri skončení podnikania, nakoľko ich napríklad neevidoval ako pohľadávky resp. záväzky ku dňu skončenia podnikania) a z tohto dôvodu by v súlade s ustanovením § 32 ods. 12 zákona podával dodatočné daňové priznanie, v tomto priznaní by úpravu základu dane vykonal a tieto položky uvádzal na riadku 41, 42 daňového priznania ( nakoľko už nemôže otvoriť uzatvorené účtovné knihy).
0 0