Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2014

Mala by som otázku - je už v nejakej aplikácii dostupné tlačivo na daň z príjmov? dnes som pozerala e-dane java a nič, je tam len tlačivo na rok 2013. Nevieme kedy budú nové tlačivá dostupné????

Ďakujem
marjankaj Čo si sa odtrhla? Veď ešte nie je ani polovica februára.
ninka24 Mňa by ani omylom nenapadlo riešiť tento problém skôr ako 01.03., ALE akčný jednotlivci by DP už najradšej podali.....si myslia že aj peniaze im skôr prídu.... naivní a nepoučiteľní ..... ich tet budem mesiac počúvať, že kedy už..... ach jo.... :/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Na stránke FS je už aj elektronické tlačivo
    DPPOv14 Daňové priznanie k dani z príjmov PO za obdobie 2014 (platné od 1.1.2015)

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    Na stránke finančnej správy je už elektronické tlačivo na vyplnenie - Daňové priznanie k dani z príjmov FO (typ A) za obdobie 2014 (platné od 1.1.2015)

    A od 2.3. konečne aj typ B :-)
    Naposledy upravil Katarina1 : 02.03.15 at 05:57
    Janiela Odvčera. Dúfajme, že dnes dajú aj typ B

    deanka je offline (nepripojený) deanka

    deanka
    Mašinéria nestíha, aby sa mohla oháňať výrokmi:,, Nenechávajte si to na poslenú chvíľu, hrozia Vám pokuty...
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ale ak vám príde faktúra 25.1.2015( dodanie v roku 2014), tak ste už podali daňové priznanie DPH, tak ste povinný podať opravné alebo dodatočné daňové priznanie DPH za december 2014. Teda čo má daňovník robiť? Nechať si podanie na poslednú chvíľu alebo nie?
    deanka Hovoríš teraz o DP DPH??? - tak potom:
    ak mi príde fa 25.1.2015(dodanie v roku2014) sa riadím § 51 ods.1 písm.a/ zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty a to je, že právo na odpočítanie dane máš ak máš f a k t ú r u od platiteľa,... No a ty si ju mala až v januári už po termíne na podanie DP DPH za január, takže ju dáš do februára 2015.
    marjankaj Skús si prečítať aj §51 ods. 2.
    deanka - ods. 2
    Od 1. apríla 2009 (novela č. 83/2009 Z. z.) si môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka najskôr však v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom vzniklo právo na odpočet dane.

    Ak vznikne právo na uplatnenie odpočítania dane za december, nie je možné preniesť odpočítanie dane do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Odpočítanie dane, ktoré vzniklo v decembri (a mohlo byť uplatnené v decembri – platiteľ dane mal aj faktúru k dispozícii), musí byť uplatnené najneskôr za zdaňovacie obdobie december toho istého kalendárneho roka. Ak si platiteľ dane neuplatní odpočet dane ani do konca kalendárneho roka, musí podať dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet dane alebo k nasledujúcim zdaňovacím obdobiam kalendárneho roka, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet dane.

    Týka sa to BLOČKOV ERP- tie sa môžu do konca kalendárneho roka, tie sa prenášať do nasl. roka nemôžu.
    Čítaj ďalej:

    Z ods. 1 vyplýva, v ktorých prípadoch platiteľ dane musí mať faktúru, aby si mohol uplatniť právo na odpočítanie dane. Ak platiteľovi dane vzniklo právo na odpočítanie v priebehu kalendárneho roka, avšak faktúru od dodávateľa nedostal ani do podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie december (príp. posledný štvrťrok, ak ide o platiteľa dane so štvrťročným zdaňovacím obdobím), môže si uplatniť právo na odpočítanie dane až v tom zdaňovacom období, kedy má faktúru k dispozícii.
    marjankaj Choď do školy a nauč sa čítať.
    §51/1 hovorí aké podmienky musí spĺňať nárok na odpočet a nie v ktorom období.
    A v §51/2 sa zase píše o tom v ktorom období sa môže daň odpočítať.

    A bločky sem nepleť. Hovoril som o faktúre, ktorá prišla poštou.
    Nezaujíma ma, čo bolo za Márie Terézie. Podstatné je, čo platí dnes.
    marjankaj Ak dostanem faktúru 26.1.2015, tak odpočítam daň v 12/2014. A ak som podal DP 20.1.2015, tak podávam 26.1.2015 opravné DP alebo neskôr už ako dodatočné DP.
    Ak dostanem faktúru 27.1.2015, tak odpočítam v 1/2015
    Ak dostanem faktúru 1.2.2015, tak odpočítam v 2/2015
    karakul ... však deanka nerozlišuje ani medzi Dátumom podania DP a Lehotou na podanie DP ! ... lebo medzi nimi taký malilulinký rozdielik predsa len je a má ďalekosiahle dopady.
    marjankaj No to si mal uvedomiť predovšetkým zákonodarca. Namiesto lehoty, tam mal dať dátum podania DP. Štátny rozpočet by tým neskrachoval.

    A to nehovorím o spôsobe dokazovania, kedy som dostal faktúru.
    deanka marjankaj áno správne si uviedla, ja som si nevšimla, že 25.1.2015 je nedeľa, takže o.k.- píšeš správne
    marjankaj Ani ja som si to nevšimol. Upravil som dátumy.
    deanka ok
    deanka Ak dostanem faktúru 26.1.2015, tak odpočítam daň v 12/2014. A ak som podal DP 20.1.2015, tak podávam 26.1.2015 opravné DP alebo neskôr už ako dodatočné DP.
    Ak dostanem faktúru 27.1.2015, tak odpočítam v 1/2015
    Ak dostanem faktúru 1.2.2015, tak odpočítam v 2/2015

    TERAZ je to správne, úplne podľa zákona o DPH. Super, pochopili sme sa.
    marjankaj No ešte by riešením bolo po podaní DP nepreberať poštu.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
    veronikasad Janko, nekrič ...
    marjankaj A vraj nekrič. Aj slepý by to videl.
    marjankaj Veď tak to robia každý rok. Nechajú to urobiť iných a potom to okopčia.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Včera som na FB dala otázku na FS, kedy bude možné elektronicky podať DP, tak ma upokojili, že budúci týždeň by to malo byť.
    No nie sú zlatí
    marjankaj No nedávno hovorili, že to bude do konca februára. Takže sú v limite. A na druhý deň niekto z FS nabehne do telky a bude pindať, že si to všetci nechávajú na poslednú chvíľu.
    bea presne, ako každý rok...

    zuzkaga je offline (nepripojený) zuzkaga

    zuzkaga
    Ešte stále ale nie je tlačivo pre FO (typ B), nepatríme síce medzi "akčných jednotlivcov" ale čo ak podnikateľ potrebuje potvrdenie o podaní daňového priznania?
    avalik v ozname mas uvedene ako podat elektronicky a ked nemas povinnost podavat elektronicky DP podas postou alebo osobne

    Daňové priznanie za rok 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.