Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Tamia Tamia

Tamia je offline (nepripojený) Tamia

Dobrý deň,
aktuálna téma: RZZP
Je tu dosť príspevkov s touto témou a nevedela som kam by som mala zaradiť môj príspevok: Mňa by zaujímalo to, či musí žiadosť o RZZP podať každý zamestnanec, t.j. aj ten ktorý nemal ani 1 mesiac príjem viac ako 43 051 SK, čiže ktorému by sa podľa zákona nemalo robiť RZZP? AK by vás odpoveď zaťažovala poprosím aspoň o odkaz kde by som sa o tom mohla dočítať. Ďakujem za váš čas venovaný môjmu prípspevku.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Tamia
Dobrý deň,
aktuálna téma: RZZP
Je tu dosť príspevkov s touto témou a nevedela som kam by som mala zaradiť môj príspevok: Mňa by zaujímalo to, či musí žiadosť o RZZP podať každý zamestnanec, t.j. aj ten ktorý nemal ani 1 mesiac príjem viac ako 43 051 SK, čiže ktorému by sa podľa zákona nemalo robiť RZZP? AK by vás odpoveď zaťažovala poprosím aspoň o odkaz kde by som sa o tom mohla dočítať. Ďakujem za váš čas venovaný môjmu prípspevku.
Pokiaľ nemal zamestnanec kolísavý príjem a v každom mesiaci mal príjem do 43.095 alebo v každom nad 43.095 a nemá povinnosť robiť zúčtovanie tak o nič nežiada. Žiadosť vypisujú len zamestnanci ktorí majú povinnosť robiť zúčtovanie, prípadne žiadajú o vystavenie potvrdenia.....

A bližšie o zúčtovaní sa dočítaš napr. aj tu na porade v sekcii Poradablog, kde je veľa poučení a vzorov od Jožka Mihála.
Naposledy upravil katkaj : 12.05.06 at 04:38 Dôvod: doplnenie info
0 0
adulique adulique

adulique je offline (nepripojený) adulique

Budem rada ak mi niekto odpovie na moju otazku. Moja situacia je takato: Zivnostnik pracoval ako zamestnanec. popri tom mal aktivnu zivnost,ale nemal ziadne zisky ani straty. Jendoducho nebola pozastavena,ale nebola ani vyuzivana. Teraz neviem ako mam vyplnit formular na rocne zuctovanie preddavkov na ZP. V liste SB riadok B06 ma byt 0?Alebo to co za neho zaplatil zamestnavatel? Riadok B05 ma obsahovat pocet dni v celom roku ak jeho zivnost bola aktivna po cely rok? B21, B22, B23 by mali byt v tomto pripade nuly? Dakujem, za kazdu odpoved.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Poprosím o radu, aké tlačivo použiť v tomto prípade: zamestnanec celý rok na polovičný úväzok príjem 6000,-/ mesiac, čiastočný invalid celý rok, od 1.1.05 - 31.8.05 SZČO - konateľ bez príjmu = jedna osoba. ďakujem
Naposledy upravil ewap : 15.05.06 at 10:38
0 0
Lenik Lenik

Lenik je offline (nepripojený) Lenik

Prosím o radu: Mám zamestnanca, ktorý nastúpil do zamestnania po ukončení
vysokoškolského štúdia 15.7.2005. Príjem mal stanovený nad 43095 Sk, avšak
v mesiaci júli mal menej z dôvodu nástupu v polovici mesiaca. Do 14.7. bol platiteľom štát. Musí požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie?
Ďakujem.
0 0
JKK JKK

JKK je offline (nepripojený) JKK

Mám tiež otázku.Mám dôchodcu ktorý od 1/05 - 3/05 bol zamestnaný na dohodu a jeho príjem bol 2625,- 5100,- 5900,- Potom bol zamestnaný od 11/05 na pracovnú zmluvu.Má povinnosť tkýto človek podať RZZP?
Všade sa uvádza len termín od 9/05-12/05 ak je príjem polovičná min.mzda ale neviem ako sa vychádza keď bola dohoda pred septembrom 2005.
0 0
gabriela7755 gabriela7755

gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

Prosím o radu, študet v januári a vo februári na dohodu mal celkový príjem
6000.- Sk, od marca do decembra zamestnanec. Musí robiť RZ, ak áno,
na akom tlačive
Ďakujem pekne
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nemusí robiť RZ, ak v zamestnaní ani v jednom mesiaci neprekročí s príjmom sumu 43095,- Sk.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

JKK
Mám tiež otázku.Mám dôchodcu ktorý od 1/05 - 3/05 bol zamestnaný na dohodu a jeho príjem bol 2625,- 5100,- 5900,- Potom bol zamestnaný od 11/05 na pracovnú zmluvu.Má povinnosť tkýto človek podať RZZP?
Všade sa uvádza len termín od 9/05-12/05 ak je príjem polovičná min.mzda ale neviem ako sa vychádza keď bola dohoda pred septembrom 2005.
Pre účely RZP za rok 2005 sa výška príjmu z dohody v období 01/05 - 08/05 neskúma, čiže nie je potrebné ju nejakým spôsobom "testovať", nech bola akákoľvek.

Ak tento dôchodca nebol SZČO a zároveň v zamestnaní mal v mesiacoch 11-12/2005 príjmy nižšie ako 43095 a v mesiacoch 09-10/2005 mal príjem z dohôd (u tohto dôchodcu to bola asi 0) nižší ako 6500, nemá povinnosť robiť RZP.

Ak tento dôchodca mal zo zamestnania v období 11-12/2005 celkový príjem nižší ako 6500, RZP nie síce povinný robiť, ale mohlo by sa mu to oplatiť.
Naposledy upravil matafe : 12.05.06 at 10:23
0 0
jzim jzim

jzim je offline (nepripojený) jzim

vlani som bola od júla nezamestnaná, za 6. mesiac mi vyplatili odstupne nad 100 000Sk. plat v zamestnani nepresahoval20 000Sk. evidovana som bola do februára tohto roku. vyplacali mi podporu. mam podávat ročné zúčtovanie?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jzim
vlani som bola od júla nezamestnaná, za 6. mesiac mi vyplatili odstupne nad 100 000Sk. plat v zamestnani nepresahoval20 000Sk. evidovana som bola do februára tohto roku. vyplacali mi podporu. mam podávat ročné zúčtovanie?
nemusíš nakoľko odstupné nevstupuje do VZ pre zdravotné poistenie a počas roka si mala v zamestnaní príjem do 43.095 mesačne
0 0
Jana G. Jana G.

Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

Prajem pekný deň,
podnikateľ má príjem ako SZČO, príjem zo zamestnania a tiež príjem z dohody, z ktorej nebolo odvádzané zdravotné poistenie. Zarátam aj túto dohodu do ročného zúčtovania?
Ďakujem.
0 0
zando zando

zando je offline (nepripojený) zando

čo som bola na školení bolo nám povedané, že s DVP sa príjmy nezapočítavajú do ročného zúčtovania.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Nie dohody sa nezapočítavajú
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

zando
čo som bola na školení bolo nám povedané, že s DVP sa príjmy nezapočítavajú do ročného zúčtovania.
Nezapočítavajú sa v prípade, ak je poistenec zároveň zamestnancom. Započítavajú sa pri študentoch a starobných dôchodcoch.
0 0
jzim jzim

jzim je offline (nepripojený) jzim

ďakujem za potvrdenie. len som si nebola vôbec istá.
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

Prosím Vás, pomôžte mi s nasledovným problémom:

Od 1.1.2005 do 31.8.2005 som bol štatutárom a konateľom stavebného
bytového družstva.
Som pre účely zdravotného poistenia za toto obdobie SZČO alebo nie ?
Lebo zákon hovorí, že za SZČO sa v tomto období považuje aj konateľ
spoločnosti s ručením obmedzeným, avšak právna forma organizácie, kde
som bol konateľom je družstvo.
Zistil som, že mzdová účtovníčka bytového družstva za mňa v tomto
období neodvázala preddavky ZP.

Ďakujem všetkým za odpoveď.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

ewap
Poprosím o radu, aké tlačivo použiť v tomto prípade: zamestnanec celý rok na polovičný úväzok príjem 6000,-/ mesiac, čiastočný invalid celý rok, od 1.1.05 - 31.8.05 SZČO - konateľ bez príjmu = jedna osoba. ďakujem
Má to byť tlačivo typu S, s prílohami SA, SB ? Ďakujem
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

chcela by som si len overiť: robím RZ tlačivo typ B v oddieli III riadok 26 - úhrn zaplatených preddavkov na poistné - t.z. že sú to preddavky zaplatené od 1.2.2005 do 31.1.2006 - lebo za 1/2005 sa platí v 2/2005 a za 12/2005 v 1/2006?????? a potom riadok 28 výdavky na poistné, o ktoré znižujem základ dane sú v JÚ len tie zaplatené t.z., že aj s platbou 12/2004, ktorá bola zaplatená v 1/2005. Potom majú tieto riadky rozdielnu hodnotu, je to tak OK.?? Začínam byť z tohto RZ pekný magor.... ďakujem
0 0
memsahib memsahib

memsahib je offline (nepripojený) memsahib

:-)
Poprosím o radu: aké tlačivo použiť pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia -

1) zamestnanec s minimálnou mzdou a súčasne od marca 2005 začal pracovať ako SZČO, do ZP - odvody len ako zamestnanec, z titulu SZČO neboli odvody do ZP žiadne

2) konateľ s.r.o. a zároveň zamestnanec s minimálnou mzdou, nemal žiadne podiely na zisku - považuje sa konateľ s.r.o. za SZČO?

Ďakujem
Naposledy upravil memsahib : 15.05.06 at 16:21
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať