Zavrieť

Porady

Zamestanie rodinného člena

Ahojte,
vedel by mi prosím niekto povedať ako je to so zamestnaním rodinných členov? Presnejšie keby moja mama predáva v jednom mojom obchode ako nezamestnaná s tým, že by som jej nič nevyplácala, max. do tých 140€. Musí si platiť dobrovolné sociálne poistenie aj keď už má odrobených 10 rokov na dôchodok? Alebo ako to funguje, čo všetko je treba, aby bolo všetko v poriadku, hlavne pri prípadnej kontrole?

Budem veľmi vďačná ak mi sem dáte nejaké linky, kde je to popísané alebo mi to vysvetlíte vy.
veronikasad si živnostník (FO) alebo PO (s.r.o.) ? Matka je evidovaná na UP ?
monika9996 Živnostník a áno je evidovaná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako uchádzač o zamestnanie nie je dôchodkovo poistená, preto nemôže vypomáhať bez zmluvy alebo dohody. Treba ju pred začiatkom výkonu práce prihlásiť v soc.poisťovni a do 8 kal.dní v zdr.poisťovni - samozrejme so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči ZP, SP a DU.
    Zarobiť môže max. 148,57€ mesačne, kopiu dohody treba odovzdať na UP do 8 kal. dní a mesačne predkladať Potvrdenie príjme na predpísanom tlačive UP.

    Zamestanie rodinného člena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.