Zavrieť

Porady

daňová strata pri paušalnych výdavkoch

v roku 2014 som dosiahol vyššie výdavky ako príjmy, uplatňujem si paušálne výdavky.Pri vyplňovaní daňového priznania za rok 2014 v oddiele X - výpočet dane aký údaj uvediem v riadku 73? / na riadku 44 vykazujem stratu 200 €/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak tými paušálnymi výdavkami myslíš uplatnenie 40%tných výdavkov podľa odst 10 - tak ani na riadku 44 nemôžeš vykázať stratu.
    doplním:
    aj keď je to tu už x-krát rozoberané, nemôžeš mať pri uplatnení percentuálnych výdavkov stratu! - pozri si aj stránku FS .... a priložím kúsok aj z jednej odpovede.

    fyzická osoba môže daňovú stratu vykázať iba za predpokladu, že pri vyčíslení základu dane ( čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov uplatňuje daňové výdavky, teda výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, súvisiace s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním zdaniteľných príjmov, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14.
    Daňovú stratu preto nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov len z dôvodu uplatnenia sumy poistného a príspevkov, ktoré sa pri percentuálnych výdavkoch uplatňujú nad stanovené percento výdavkov. Poistné a príspevky t.j. poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu) si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške a to až po odpočítaní výdavkov percentom z príjmov MAXIMÁLNE DO VÝŠKY PRÍJMOV.
    Naposledy upravil Katy a R : 02.03.15 at 10:04
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Stanislav3 ale ja som dosiahol stratu - bol som PN, ale všetky odvody do soc. a zdrav.poisťovne som platil / viem že som nemusel/ a zarobil som až ku koncu roka. Keď odrátam od zárobku odvody a 40% paušalne náklady tak mi vyjde strata, čo tam teda uvediem?
    Katy a R doplnila som - len nulu môžeš dať - alebo potom urobíš DE (skutočné výdavky - tam môže byť strata
    marjankaj Katy, ja som pri paušálnych výdavkoch vykázal stratu a aj som ju uplatnil v nasledujúcom roku. A nikto neprotestoval. Išlo o rok 2005. Alebo vtedy to bolo iné?
    Rád by som videl paragraf v zákone, kde sa to vyslovene zakazuje. Vyjadrenie FS ma nezaujíma.
    Katy a R máš šťastie - napríklad aj v Krose vykáže stratu bez upozornenia
    marjankaj Je to v rozpore s nejakým paragrafom?
    Katy a R opýtaj sa na FS (mne by to momentálne tiež vyhovovalo - a nedá sa)
    marjankaj Oddnes je na stránke FS aj editovateľné tlačivo. Vyplnil som a vyšla mi strata. Pri kontrole to chybu nevykázalo.
    Názor FS ma nezaujíma. Dôležité je čo je napísané v zákone. A čo myslíš aká by bola prípadná sankcia?
    Že by podanie DDP?
    Katy a R nezoberú .. a tvrdila mi, že na ich editovateľnom tlačivo to ani nejde - ani ťa neupozornilo na nič? - idem vyskúšať!
    marjankaj Čo nezoberú?
    Katy a R takéto DP
    marjankaj Nevymýšľaj. Pošlem to poštou.
    Katy a R na druhý deň správkyňa volá
    marjankaj To určite. Asi 31.3 nemá inú robotu.
    Veď je to v súlade so zákonom a aj s tou ich stránkou.
    marjankaj § 17
    Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
    (1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
    a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Tak vykáž stratu. Uvidíš, či ťa vyzvú na opravu.

    daňová strata pri paušalnych výdavkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.