Zavrieť

Porady

Zákon o trvalom pobyte od 1.7.2006

Zdravím

Od 1.7.2006 má platiť zákon o trvalom pobyte, kde sa má písať, že sa dá odhlásiť z trvalého pobytu osoba bez jej súhlasu. A tak sa Vás chcem opýtať, či neviete pod akým paragrafom bude zákon.

Ďakujem
Usporiadat
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

500/2004 Z.z. Aj ked mie nie je celkom jasna ucinnost zakona.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
riso77 riso77

riso77 je offline (nepripojený) riso77

Ďakujem za odpoveď

Ešte by ma zaujmalo, či vyšla novelizácia zákona č. 500/2004.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
riso77
Ďakujem za odpoveď

Ešte by ma zaujmalo, či vyšla novelizácia zákona č. 500/2004.
Novelizácia zákona 500/2004 Z.z. nevyšla, odhlásiť osobu z TP je možné na základe skutočností uvedených v § 7 tohto zákona.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

len sa pamatam, ze ucinnost tohto zakona bola stale parlamentom odkladana. naposledy som zachytil v mediach, ze tento zakon bude ucinny od 1.7.06 alebo 1.6.06, nepamatam sa uz. Ale v zakone o tomto nie je ani zmienky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
josh
len sa pamatam, ze ucinnost tohto zakona bola stale parlamentom odkladana. naposledy som zachytil v mediach, ze tento zakon bude ucinny od 1.7.06 alebo 1.6.06, nepamatam sa uz. Ale v zakone o tomto nie je ani zmienky.
Ale je, pozri si § 29 tohto zákona, kde 5. odkaz na zákon č. 174/2004 Z.z. hovorí o účinnosti k 1.7.2006 (samozrejme len niektorých ustanovení, a to tých, ktoré súvisia s prechodom kompetencií z PZ SR na obvodné úrady ).
0 0
riso77 riso77

riso77 je offline (nepripojený) riso77

Preto som sa pýtal na novelu zákona o TP, lebo moja známa má nasledovný problém:

Má prihlásenú 21 ročnú vnučku k trvalému pobytu v jej byte, ktorého je vlastníkom ( vnučka nie je napísaná v liste vlastníctva ). Vnučka nikde nepracuje, neštuduje a vyše roka žije s priateľom podnájme. Na nájomné jej nikdy neprispela, berie drogy, drzo sa voči nej správa, pýta od nej peniaze a v noci ju vyrušuje. Je chorá na srdce, potrebuje k ľud, ktorý je nariadil lekár. Zaújma ju ako ju z bytu odhlasiť bez jej súhlasu. Súdnou cestou sa už pokúšala zrušiť jej uživacie právo k bytu, ale povedali jej, že to nie je potrebné, nakoľko od 1.7.2006 príde zákon o trvalom pobyte, kde sa bude dať odlasit z TP osobu bez jej súhlasu.

Prosím o radu, ako má ďalej postupovať ?

Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
riso77
Preto som sa pýtal na novelu zákona o TP, lebo moja známa má nasledovný problém:

Má prihlásenú 21 ročnú vnučku k trvalému pobytu v jej byte, ktorého je vlastníkom ( vnučka nie je napísaná v liste vlastníctva ). Vnučka nikde nepracuje, neštuduje a vyše roka žije s priateľom podnájme. Na nájomné jej nikdy neprispela, berie drogy, drzo sa voči nej správa, pýta od nej peniaze a v noci ju vyrušuje. Je chorá na srdce, potrebuje k ľud, ktorý je nariadil lekár. Zaújma ju ako ju z bytu odhlasiť bez jej súhlasu. Súdnou cestou sa už pokúšala zrušiť jej uživacie právo k bytu, ale povedali jej, že to nie je potrebné, nakoľko od 1.7.2006 príde zákon o trvalom pobyte, kde sa bude dať odlasit z TP osobu bez jej súhlasu.

Prosím o radu, ako má ďalej postupovať ?

Ďakujem
Je to napísané v § 7 tohto zákona, citujem:
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,
g) ak budova zanikla.

(2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

Ale odhlásenie z TP nerieši problém nájmu alebo podnájmu. Má tvoja známa spísanú s vnučkou nájomnú zmluvu alebo zmluvu o podnájme ? Má tam určený spôsob výpovede ? Ak áno, treba sa správať v zmysle dikcie zmluvy, ak nie, vnučka býva v byte bez právneho dôvodu, to znamená oznámiť písomne vnučke túto skutočnosť a dať jej primeranú lehotu na vysťahovanie, ak nebude reagovať, vysťahovať veci, vymeniť zámok a basta.
0 0
riso77 riso77

riso77 je offline (nepripojený) riso77

Ďakujem za odpoveď

Nemá s ňou žiadnu nájomnú zmluvu.

1. Stačí je poslať oznanenie o vysťahovaní na adresu trvalého pobytu alebo kde býva?

2. Koľko musí byť primeraná doba na vysťahovanie, stačí napr. 15 alebo 30 dní?

Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
riso77
Ďakujem za odpoveď

Nemá s ňou žiadnu nájomnú zmluvu.

1. Stačí je poslať oznanenie o vysťahovaní na adresu trvalého pobytu alebo kde býva?

2. Koľko musí byť primeraná doba na vysťahovanie, stačí napr. 15 alebo 30 dní?

Ďakujem
1. Oznámenie by som jej doručil do vlastných rúk, osobne za účasti nejakého svedka (ov),
2. Primeraná lehota je určite 14 dní, de facto 2 týždne.
0 0
vivien12345 vivien12345

vivien12345 je offline (nepripojený) vivien12345

neviete mi podarit s tymto:ako mam odhlasit oca z trvaleho pobytu,ked u nas nezije uz 15 rokov a nechce sa on sam odhlasit a nahlasit tam kde teraz byva. je mozne bez jeho pritomnosti ho odhlasit z bytu?byt je pisany na mna. existuje zakon, ktory takeho situacie osetruje?dakujem.
0 0
svetlo2 svetlo2

svetlo2 je offline (nepripojený) svetlo2

Ahoj,

z vlastnej skúsenosti: Dala som zrusit zápis o trvalom pobyte osobe, kt. nemá ziaden právny podklad (náj. zmluva...)na obyvanie mojej nehnutelnosti, jednostranným právným úkonom, poukazujúc na aktuálne znenie poslednej novely zákona číslo 253/98 Zb. § 7 ods. 1 písm.f/ o z r u š e n i e trvalého pobytu. Ziadost som poslala na príslusny obecny úrad, a je to. Zápis o trvalom pobyte zrusili.

0 0
vivien12345 vivien12345

vivien12345 je offline (nepripojený) vivien12345

dakujem,uz som ho nasla a vytlacila. mozem sa este spytat co by mala obsahovat ziadost?velmi pekne dakujem za pomoc.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Prikladám návrh.
0 0
svetlo2 svetlo2

svetlo2 je offline (nepripojený) svetlo2

Ja som napísala ziadost a presne to som tam písala, co som uz poslala iba s tym, ze som tam dopísala meno, komu ziadam zrusit TP na akej adrese a to okamzitou úcinnostou,a este to , ze ziadost ziadam vy

VEC: Žiadosť o zrušenie trvalého pobytu § 7 ods. 1 písm.f/ zák.č. 253/98Zb.


Dolupodpísaná ..... nar. ........, trvalo bytom ............, Vás týmto žiadam s poukazom na aktuálne znenie poslednej novely zákona číslo 253/98 Zb. § 7 ods. 1 písm.f/ o z r u š e n i e trvalého pobytu ....(meno komu) na adrese (tam kde chcete zrusit).........., dátum nar. ......., r.č. .........., prechodne bytom .....(ked o takom viete),
Svoju žiadosť odôvodňujem tým, že som výlučnou vlastníčkou rodinného domu so súp.č. ....v obci ...., ktorý je zapísaný na LV č. ... k.ú. ..... a s ......(meno kt. chcete zrusit), ktorý má nahlásený trvalý pobyt v mojom rodinnom dome nemám žiaden príbuzenský, ani iný vzťah a nesúhlasím s tým, aby mal p. ...... uvedený trvalý pobyt v mojom rodinnom dome.


Za pochopenie ďakujem.


toto som poslala, ale poslali mi z obecného úradu formuár, ktory poslala aj STINA
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

pri podavani toho navrhu je potrebne predlozit list vlastnictva nie starsi ako 3 mesiace.
Viem mi niekto povedat ci staci ten obycajny vypis z katastra alebo vypis na pravnicke ukony ?
Ak by stacil obycajny, by to bolo lahsie a zadarmo, kedze sa da najst, vygenerovat a vytlacit na katasterportal.sk/kapor
dakujem
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

tak som si zavolal na MSU, samozrejme z internetu nemoze byt, kedze tam nie je peciatka a kolok, ale ze staci ten obycajny z katastra za 100 Sk.
0 0
janci19 janci19

janci19 je offline (nepripojený) janci19

Stina Pozri príspevok
Prikladám návrh.
Môžem niečo?V uvedenom pdf dokumente je bod 4. že MUSÍ byť priložený aspon jeden doklad z nižšie uvedených pričom skoro všetky doklady sú nejaké rozhodnutie súdu.Priama otázka:Môžem zrušiť trvalý pobyt manželke /po rozvode podávam návrh v týchto dňoch/ keď som výhradný vlastník bytu/nadobudol som pred manželstvom/ BEZ súdnych naťahovačiek aj BEZ jej súhlasu?Zákon z r. 2006 mi to má umožńovať ale v pdf dokumente je uvedené ako podmienka buď tlačivo o dohode alebo súdne rozhodnutie.Poradíte?Ďakujem všetkým vopred.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janci19 Pozri príspevok
Môžem niečo?V uvedenom pdf dokumente je bod 4. že MUSÍ byť priložený aspon jeden doklad z nižšie uvedených pričom skoro všetky doklady sú nejaké rozhodnutie súdu.Priama otázka:Môžem zrušiť trvalý pobyt manželke /po rozvode podávam návrh v týchto dňoch/ keď som výhradný vlastník bytu/nadobudol som pred manželstvom/ BEZ súdnych naťahovačiek aj BEZ jej súhlasu?Zákon z r. 2006 mi to má umožńovať ale v pdf dokumente je uvedené ako podmienka buď tlačivo o dohode alebo súdne rozhodnutie.Poradíte?Ďakujem všetkým vopred.
Nemôžeš, preto to v tom tlačive ani nie je uvedené. Manželke podľa zákona nemôžeš zrušiť TP, musíte byť najprv rozvedený, až potom ako ex-manželke môžeš.
0 0
janci19 janci19

janci19 je offline (nepripojený) janci19

Chobot Pozri príspevok
Nemôžeš, preto to v tom tlačive ani nie je uvedené. Manželke podľa zákona nemôžeš zrušiť TP, musíte byť najprv rozvedený, až potom ako ex-manželke môžeš.
Ved toto som s apýtal..či môžem PO rozvode zrušiť manželke pobyt BEZ súdu...takže sa nebudem musieť naťahovať po súdoch?Viem že s apýtam to isté ale je to pre mňa /pochopiteľne / veľmi dôležité.Díoky za radu
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ajobs Pozri príspevok
1. Oznámenie by som jej doručil do vlastných rúk, osobne za účasti nejakého svedka (ov),
2. Primeraná lehota je určite 14 dní, de facto 2 týždne.
chcem sa spýtať, či toto oznámenie o vysťahovanie má nejakú určenú formu, alebo stačí, keď jednoducho listom s doručenkou oznámim, že dávam mu napr. 14dňovú lehotu na vysťahovanie z bytu, alebo tak nejako? a čo ak sa nebude chcieť podobrotky vysťahovať? /nemá nájomnú zmluvu, a neplatil 7 mesiacov z 10,/ dala som mu zrušiť trvalý pobyt a obávam sa, že to s ním podobrotky nepôjde.
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať