Zavrieť

Porady

pravo prechodu ak som polovicnym vlastnikom pozemku

dobry den poradaci,
viem ako treba postupovat v tejto veci ak vlastnikom pozemku nie som a chcem si zriadit prechod cezen, ale zaujima ma, co staci urobit, ak som polovicnym vlastnikom daneho pozemku ja a polovicnym matka...
konkretnejsie - mam postaveny dom v rodicovskej zahrade a pristup k nemu cez pozemok, ktory spominam...
dakujem za kazdy postreh alebo radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak si spoluvlastníkom, máš právo užívať celý pozemok, teda prístup máš.
    Aby si však nevyužíval viac ako máš na úkor výšku podielu spoluvlastníka, dobre by bolo, keby ste sa dohodli o reálnom užívaní pozemku (jeden pravú stranu druhý ľavú).
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mixaela dakujem za odpoved, riesime to vlastne kvoli banke a uveru.. stale od nas pozaduju zaznacit v lv pravo prechodu.. tak to zrejme urobime tak, ze spiseme medzi sebou nejaku dohodu podla zakona 151 a dame ziadost na kataster....
    misoft Asi si nepochopila! Pokiaľ by si NEBOLA vlastníčkou/spoluvlastníčkou pozemku - potrebuješ právo prechodu.
    Ale keď si spoluvlastníčkou, tak ho NEPOTREBUJEŠ, pretože na každom cm2 máš svoj podiel, teda máš i právo tam vstúpiť. Ak na LV je spoluvlastníctvo zaznačené, banka nemá čo žiadať nejaké právo prechodu z toho, čo je aj tvojim majetkom....
    Mária27 Vecné bremeno podľa § 151 je právo k cudzím veciam, nie k vlastným.Banka zrejme nevie, že ste spoluvlastníkom.
    mixaela dik za odpoved, ja to chapem podobne, len banka nejako nie
    misoft Tak zober LV a otrep im to o hlavu.... možno pochopia. Ak by papier nestačil, zober kladivo (dáva lepšie rany.....)
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Mam trochu iny nazor ako Maria27. Ako spoluvlastnik mate pravo na schodzi vlastnikov navrhnut sposob o nakladani so spolocnou vecou (vratane toho, kto a ako moze spolocnu vec uzivat) a hlasovat o tomto navrhu podla velkosti spoluvlastnickeho podielu. V pripade, zeby sa dohoda medzi spoluvlastnikmi nedosiahla, mate pravo zalobou na sude voci ostatnym spoluvlastnikom sa domahat, aby sud upravil sposob uzivania spolocnej nehnutelnosti.
    Ak som spravne pochopil, chcete si zobrat uver a zabezpecit ho zaloznym pravom v prospech veritela na nehnutelnost, ku ktorej je pristup iba cez pozemok, ktoreho ste 50% spoluvlastnikom. Je pochopitelne, ze banka chce mat istotu, ze v pripade, ze uver nebudete splacat, bude moct zalozne pravo realizovat za dostatocnu cenu na pokrytie Vasej dlznej ciastky. Kedze ten, kto zaloh kupi nie je spoluvlastnikom pozemku, cez ktory k Vasemu domu teraz prechadzate, banka by nebola schopna predat za dobru cenu Vas dom. Spravanie banky je pochopitelne. Mali by ste uzavriet so spoluvlastnickou (Vasou matkou) zmluvu, ktora dava vlastnikovi susedneho domu (Vasho domu) pravo prechodu cez Vami spoluvlastneny pozemok a toto pravo zavkladovat na katastri.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona Schodza vlastnikov? Jedna sa o sukromny rodinny dom...
    Jakubec Samozrejme, spoluvlastnici rozhoduju o spolocnej veci hlasovanim na schodzi. Vacsinou sa to takto formalne neponima, ale sa pri spolocnej veceri dohodnu, kto a ako bude vec uzivat alebo dohoda vznikne mlcky (konkludentne). Ale formalne je ta vecera, na ktorej k dohode pride schodza spoluvlastnikov. Konkretne paragraf 139 odsek 2 a 3 obcianskeho zakonnika:

    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
    mixaela no ano, tak teda mam postupovat ako? spisat zmluvu s matkou podla paragrafu 151 a podat navrh na zavkladovanie do lv mojho, ci aj matkinho?
      zbaliť

    pravo prechodu ak som polovicnym vlastnikom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.