Zavrieť

Porady

Akým spôsobom môže uznesenie prokurátora zmeniť nezákonné uznesenie povereného príslušníka polície v skrátenom vyšetrovaní?

Na svojom vlastnom pozemku som bol koncom septembra minulého roku napadnutý podnapitým človekom, ktorý ma takmer zaškrtil, pričom mi spôsobil pomliaždeniny hrudníka a ramena. Skončil som na PN, ktorá trvala 28 dní. Počas nej som si pre veľké bolesti užil doslova peklo. Sťažené podmienky v práci trvali ďalších pár týždňov. Na základe môjho oznámenia a niekoľkých lekárskych správ sa proti dotyčnému zahájilo trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví a prečinu výtržníctva. Vo veci som vypovedal dvakrát, druhýkrát po ukončení PN. Celé konanie sa neodôvodnene ťahalo takmer 6 mesiacov. Pri mojej poslednej výpovedi vo februári vedenej povereným príslušníkom polície som sa dozvedel, že znalcom z odboru zdravotníctva už bol vystavený aj posudok s bodovým ohodnotením, na základe ktorého bude páchateľovi stanovená jednoznačná suma odškodného 330 €, Sociálnej poisťovni má uhradiť 250 € za moju PN. Príslušník poverený skráteným vyšetrovaním mi ďalej vysvetlil, že bude nasledovať ešte vzájomná konfrontácia, v prípade nejednoznačných záverov skráteného vyšetrovania bude prípad posunutý prokurátorovi a bude pokračovať na súde. Potom mal pred vyšetrovateľom vypovedať druhýkrát aj páchateľ (prvýkrát vypovedal ešte počas mojej PN, kedy sa jednalo iba o priestupok, dĺžka PN ho prekvalifikovala na prečin), no po jeho kontakte s povereným vyšetrovateľom sa všetko zmenilo. K žiadnej konfrontácii, ani pokračovaniu konania nedošlo a po polroku od nahlásenia udalosti som dostal doručené uznesenie, ktoré páchateľa oslobodzovalo pre nedostatok dôkazov. Páchateľova manželka, ktoré bola pri udalosti po celý čas prítomná, vraj odišla skôr a videla iba malú hádku, dotyčný vypovedal, že k žiadnemu napadnutiu nedošlo a ja som si celú udalosť vymyslel, aby som z neho vytĺkol nejaké peniaze. Z posudku lekárskeho znalca tu už zrazu pre páchateľa nevyplynula žiadna povinnosť odškodného. Podľa neho bola celá PN predimenzovaná a napriek podkladom, ktoré som vyšetrovateľovi priebežne dokladal, mala trvať iba 6 dní! Klinický nález je vraj úplne negatívny, lebo RTG snímok ani sono nedokázali zlomeniny, či iné vážnejšie poranenia. Znalec zaujal stanovisko dokonca aj k tomu, že pri skutku nebola dokázaná prítomnosť žiadneho svedka, naznačujúc, že som si poranenie spôsobil sám. Samotný posudok k uzneseniu nebol priložený. Páchateľ ma bezdôvodne napadol na mojom pozemku a niekoľko ráz sa mi vyhrážal zabitím, no ani prečiny výtržníctva a nebezpečného vyhrážania podľa vyšetrovateľa neboli dokázané a celá vec bola na polícii uzatvorená a postúpená Okresnému úradu, odboru všeobecnej vnútornej správy ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Pochopil som, že vo veci nastal nejaký mimozákonný obrat, na ktorý som už nemohol mať vplyv. Páchateľ chcel nielenže zabrániť finančnému postihu, ale ako aktívnemu podnikateľovi mu v neposlednom rade záležalo na formulácii skutku, aby sa vyhol trestnému konaniu a neohrozil tým svoju živnosť.
Krátko nato však nastal nový obrat. 20. marca mi prišlo ďalšie uznesenie, tentoraz z okresnej prokuratúry, v ktorom prokurátorka zrušila predošlé uznesenie povereného príslušníka ako nezákonné. Jeho postup vraj nekorešponduje so získanými dôkazmi a konanie páchateľa nemožno vyhodnotiť ako obyčajný priestupok. Aj keď nespochybňuje znalecký posudok, podotýka, že zranenia boli preukázateľne spôsobené a vytýka znalcovi, že mu neprislúcha hodnotiť dôkazy, smerujúce k skutkovým zisteniam. Prokurátorka okresnej prokuratúry považuje moju výpoveď za vierohodnú a podľa nej boli naplnené všetky znaky prečinu výtržníctva. Zdôrazňuje tiež, že spisový materiál neobsahuje relevantnú správu ohľadom priestupkových konaní páchateľa, ktoré preukázateľne absolvoval v minulosti.
Keďže vo veci je potrebné opätovne zákonným spôsobom rozhodnúť, zaujímalo by ma, čo môžem očakávať od pokračovania konania. Zrejme ho celé znovu absolvujem s tým istým ovplyvneným vyšetrovateľom, ktorý ma už raz podrazil. Ako sa vyhnúť tomu istému scenáru? Keď už má teda dôjsť k novému rozhodnutiu, ako by sa napríklad dalo dosiahnuť, aby bol na základe lekárskych správ vypracovaný nový objektívny znalecký posudok? V uznesení prokurátorky nie je spochybnený, no práve posudok je kameňom úrazu celého rozhodnutia. Poškodený mi spôsobil ujmu na zdraví a tým aj nezanedbateľnú finančnú stratu, obral ma o celé týždne normálneho života a má mu to celé beztrestne prejsť? Ale bude mať nové konanie vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti vôbec význam? Prosím o radu.
Naposledy upravil Clinton : 21.03.15 at 03:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Mali by ste si nájsť zástupcu - splnomocnenec poškodeného, ktorým môže byť advokát, ktorý sa trestnému právu venuje alebo osoba, o ktorej ste presvedčený, že pozná postup pred OČTK a vie vaše práva v proces obhájiť a dohliadne na postup, pretože napr. proti uzneseniu alebo inému rozhodnutiu môže podať sťažnosť alebo inak právne reagovať pokiaľ si myslí, že vaše práva v procese v procese vyšetrovania boli porušené. Taktiež ste mali právo zo zákona reagovať na znalecký posudok ohľadne vášho zdravotného stavu, ktorý bol vypracovaný. Bolo potrebné napadnúť dobu liečenia, ktorá bola stanovená v posudku (na 6 dní) v porovnaní so skutočnou dobou liečenia. Podmienkami ublíženia na zdraví sú: a) porucha alebo poškodenie zdravia, b) objektívna nutnosť lekárskeho vyšetrenia, oštrenia alebo liečenia, c) nie na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného pričom pod pojmom nie na krátky čas sa rozumie doba okolo 7 dní.
    Skutočný charakter poruchy alebo poškodenia zdravia sa totiž skúma aj a) príznakmi, bolesťami, ťažkosťami poškodeného, b) intenzitou a dobou, po ktorý sa tieto prejavovali, c) ktorý; orgán a ktorého funkcia boli zasiahnuté resp. narušené. Podľa môjho názoru ide o trestný čin ublíženia na zdraví a nie prečin výtržníctva, pretože vás obvinený napadol na súkromnom pozemku a nie na verejnom priestranstve.
    Naposledy upravil AmmiS : 21.03.15 at 19:43
    Clinton Je na úvahu, či riskovať ďalšie náklady na právnika. Sťažnosť limitovanú 3 dňami som nepodal, zdalo sa mi to márne. A kde podať námietku voči zaujatosti voči vyšetrovateľovi? Vec bude znovu prebiehať v skrátenom vyšetrovaní a ak sa aj k veci dostane iný vyšetrovateľ, nie som tak naivný, aby som si myslel, že sa postaví proti predošlému policajtovi - kolegovi, kamarátovi. Námietku asi mala obsahovať sťažnosť a tú som v priebehu 3 dní nepodal. Nádej mi dodala jedine prokurátorka, ale tá podľa všetkého vykonáva iba dohľad, všetko bude znovu na polícii... Čo sa týka posudku, ako naň reagovať, keď som ho vlastne ani nevidel a komu reakciu adresovať? Má význam v obnove konania napadnúť tento posudok, urobený od stola, zrejme bez všetkých lekárskych správ a bez kontaktu s pacientom???

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial si nechcete zobrat advokata odporucam Vam precitat si zapisnicu o podani vysvetlenia - resp.Zapisnicu o vysluchu svedka - poskodeneho, ktorej kopiu by ste mali mat k dispozicii (mozete si vyziadat kopiu) - mate tam uvedene poucenie, kde mate vsetky svoje moznosti na podanie staznosti a aj namietky zaujatosti vymenovane. Pokial OČvTK priberal znalca musel to vykonat uznesenim ktoreho kopia Vam mala byt zaslana - mali ste pravo voci nej podat staznos - mate to uvedene v uzneseni.
    Ako poskodeny -mate narok narok nahlaidnat do spisu - robit si s kopie a vypisy - vyuzite svoje pravo.
    Pokial mate pocit ze je skrateny vysetrovatel zaujaty - podajte staznost -namietku zaujatosti voci konkretnemu policajtovi -mozete tak urobirt kedykolvek - dodatkom k vypovedi. - pripadne ak mate taky popcit - podajete namietku zaujatosti na cely odbor skrateneho vysetrovania vo Vasom okrese a ziadajte - aby pripad prevzal iny okres - mnohokrat sa namietke vyhovie. Chcem este uviest ze pokyn prokuratora nieje iba take hocijake jeho stanovisko - je v podstate pre skrateneho vysetrovatela "zaväzny pokyn" - ked sa Vam to nezda- podajte staznost prokurature.

    osobne Vam odporucam oslovit pravne znalu osobu aby Vas zastupovala.

    Pri znaleckom posudku sa napriklad nema posudzovat iba doba PN ale doba obmedzenia na beznom sposobe zivota co moze byt daleko viac ako doba PN. Pokial sa Vam nezda znalecky posudok - napadnite jeho konkretne casti - pripadne si dajte vypracovat svoj vlastny znalecky posudok a rozporujte doterajsi. Znalec ma v pouceni uvedene ze sa nema vyjadrovat k pravnej stranke veci -ak tak urobil podajte staznost.
    Naposledy upravil dmc : 22.03.15 at 15:21
    Clinton K mojmu nahliadnutiu do výpovede obvineného nedošlo, v súlade s mojimi právami mi to bolo prisľúbené, ale prečítal som si ju len v samotnom uznesení. Mala nasledovať tiež vzájomná konfrontácia, ani tá sa nekonala. Mám právo odvolať sa voči znaleckému posudku, aj keď ho prokurátorka v svojom strornovacom uznesení nespochybnila, keď som tak neurobil v čase 3 dní po doručení (zrušeného) policajného uznesenia? Može vobec znalec ignorovať subjektívne ťažkosti pacienta, aj lekárske správy svojich kolegov a surovo skresať čas 28-dňovej PN (ktorá mala byť povodne ešte dlhšia) iba na 6 dní – aby sa účelovo neprekročila hranica prečinu ublíženia na zdraví? A konečne, mám pasívne čakať na mechanizmus obnovy konania, alebo možem urobiť nejaké kroky ešte skor?

    Akým spôsobom môže uznesenie prokurátora zmeniť nezákonné uznesenie povereného príslušníka polície v skrátenom vyšetrovaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.