Zavrieť

Porady

Zdedenie dlhov

Ahojte, mala by som viac otázok, čo sa týka dedenia. Nedávno zomrela matka, ktorá zanechala obrovské dlhy (o ktorých sme ani nevedeli). Rodičia vlastnili dom (teraz tam býva otec a brat , otec o predaji nechce ani počuť, že radšej zomrie aj on). Zatiaľ nebolo ani dedičské konanie , ešte predtým sa chcem poinformovať. Keď napr. dohodneme sa na hodnote domu 50 000,- tak z toho 25 000 by sa rozdelilo z dedenia, a napr. dlhy sú aj cez 40 000-50 000 tak čo znamená: že za poručiteľove dlhy dedič zodpovedá len do výšky nadobudnuteľného dedičstva . Polovička domu sa rozdelí na 3časti ( v hodnote cca. 8400,-eur) Čo sa stane so zvyšnou sumou? Môžu dať dom do dražby alebo zobrať celý dom. Ešte dodám, že nebol rozdelený BSM, či v takom prípade môžu siahať aj na otcovu polovičku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V prvom rade je dolezite, ci matka zanechala zavet, nakolko od toho sa moze odvijat pomer nadobudnuteho dedicstva. Co sa tyka definicie: za poručiteľove dlhy dedič zodpovedá len do výšky nadobudnuteľného dedičstva, to znamená, že ak ako dedič nadobudnete napr 10tis eur, tak vy môzete dedit aj dlh iba do tejto vysky. Smrtou matky BSM zanika a nasledne dochadza k vyporiadaniu BSM v ramci dedicskeho konania. Ak by otec nevedel splacat dlhy, tak sa neskor moze siahnut v ramci exekucie aj na dom. V neposlednom rade je tu moznost odmietnutia dedicstva, ktora sa javi byt v tomto pripade ako najlepsia alternativa.
    tamtam2011 Keby to bolo tak, že by uź nežil ani jedeb rodič; nebol by problem s odmietnutim alebo predajom domu, lenže otec žije a sám postavil ten dom, takže je to o to tažšie, lebo zbláznil by sa. Vsetko záleži od toho, či sa dá dohodnúť s veriteĺmi, tak ako si predstavujem, ale určite nebude lahka cesta. Dakujem, všetky rady su pre mňa užitočnè

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otec musí dokázať, že mama robila dlhy sama, že to nebolo s jeho súhlasom. Inak by boli dlžní obaja a mohli by ste prísť o celý dom.
    tamtam2011 Dokázať ako? Neuznať pohľadávky a naťahovať sa na súde? Samozrejme nevedel o niçom a bohužiaľ ani my, keby sme vedeli, tak možno by sme mohli nájsť inè riešenie ako smrť.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ahojte, mala by som viac otázok, čo sa týka dedenia. Nedávno zomrela matka, ktorá zanechala obrovské dlhy (o ktorých sme ani nevedeli). Rodičia vlastnili dom (teraz tam býva otec a brat , otec o predaji nechce ani počuť, že radšej zomrie aj on). Zatiaľ nebolo ani dedičské konanie takže dlhy sú a zvyšujú sa o úroky z omeškania , ešte predtým sa chcem poinformovať. Keď napr. dohodneme sa na hodnote domu 50 000,- nedohodnete sa - musí sa presne určiť - znalcom tak z toho 25 000 by sa rozdelilo z dedenia, a napr. dlhy sú aj cez 40 000-50 000 tak čo znamená: že za poručiteľove dlhy dedič zodpovedá len do výšky nadobudnuteľného dedičstva . Polovička domu sa rozdelí na 3časti ( v hodnote cca. 8400,-eur) Čo sa stane so zvyšnou sumou? Môžu dať dom do dražby alebo zobrať celý dom.Môžu. Vydražia, veriteľom sa vyplatia dlhy a čo zostane - pripadne dedičom. Ešte dodám, že nebol rozdelený BSM, či v takom prípade môžu siahať aj na otcovu polovičku? Rozdelenie BSM? To sa rozvádzali? Nonsens! 1/2 dostane otec, druhá polovica sa rozdelí rovným dielom medzi deti. A keď bude známa hodnota domu, buď sa vyplatia a z toho každý zaplatí rovným dielom dlhy matky, prípadne vyplatí dlhy jeden a ostatní mu to "dorovnajú".
    V jednom máš pravdu - dedič zodpovedá za dlhy len do výšky nadobudnutého dedičstva.... to navyše - to si veriteľ musí odpísať ako stratu...

    Ale ešte ďalšie upozornenie - pokiaľ dedičstvo prijmu všetci, dlhy platia všetci - takže toto sa uplatniť nedá. Buď sa dedí celá časť po zomrelom, alebo nič. Nedá sa toto zdediť a hento nezdediť....





    Ak som napísal blbosti - iní ma opravia...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tamtam2011 BSM- nerozvádzali sa, asi som to napísala zle, som si myslela, že aj počas manželstva môže byť rozdelený. Takže, vlastne ak keď je pravdou, že dlh nemôže byť väčší ako majetok, ani takto sa to nedá uplatniť a musíme splácať celý dlh, ktorý zanechala. Aj ja a brat sa chceme vzdať dedičstva v prospech otca, aby sa dlhy neprenášali aj na naše deti, sú ešte maloleté,. Lenže, keď sa vzdáme, musí sa vzdať aj babka ,a potom ešte aj mamin brat a až potom by ostalo dedičstvo otcovi aj s dlhmi. Lebo chceli by sme mu pomáhať so splácaním potom, len netuším či sa bude dať dohodnúť s veriteľmi na nízkych splátkach, ktoré by sme vedeli splácať mesačne. Bohužiaľ je ich viac - banky i nebankovky.
    Katy a R ja len že: polovica domu je už v tomto momente manželova. Manželkina polovica pôjde do DK - a táto sa delí rovnakým dielom manželovi a deťom (teda na troje, ak sú dve deti a manžel a ak sa dedí zo zákona)
    doktor23 "1/2 dostane otec, druhá polovica sa rozdelí rovným dielom medzi deti." Otec má nárok na 1/2 z titulu vyporiadania BSM, druhá polovica sa delím medzi všetkých dedičov - aj otca

    "nedohodnete sa - musí sa presne určiť - znalcom" Ak sa dedičia dohodnú, znalec nie je potrebný
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chcete - aby dom ostal otcovi a ste schopní vyrovnať mamkine dlhy - nemusíte sa vzdávať dedičstva.
    Polovica domu mu už patrí (BSM zaniklo) - ak pri DK uzavriete dohodu - že celý dom bude patriť jemu - tak to tam rovno spravíte. Žiadne iné caviky netreba okolo toho ..
    Len už potom aj tie dlhy ....
    ešte doplním užitočné info ... https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...88528373,d.d24
    Naposledy upravil Katy a R : 23.03.15 at 11:51
    tamtam2011 Takźe stači aj dohoda? Netreba sa vzdávať, potom aj naše deti atď.podľa skupín, podľa ktorých sú rozdelený dediči. Ďakujem aj za info

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Jednoducho odmietni dedičstvo a budeš mať pokoj a aj tvoje deti.
    Ako sa zachovajú ostatní ťa nemusí zaujímať.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R janko - práveže takto to prenesie na deti !
    marjankaj A deti nemôžu odmietnuť dedičstvo?
    marjankaj Ešte sa môže dedičstva zrieknuť v prospech otca.
    Katy a R nie zrieknuť - ale uzavrieť dohodu (som písala už)
    marjankaj To stačí prehlásenie na dedičskom konaní.
    tamtam2011 Keď aj odmietnem dedičstvo, neznamená, že problém je vyriešený a neznamená, že by som nepomáhala tak ako viem. Neviem; či sa bude dať dohodnúť s veriteĺmi na najnižších splátkach
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.