Zavrieť

Porady

Strava zamestnanca

Zdravím, ešte raz strava zamestnanca. Mal som kontrolu, kde mi povedali, že aj keď od zamestnanca nechcem peniaze za stravu, musím odviesť DPH z tých 45%, ktoré mi má zamestnanec uhrádzať. Je to tak? Som platca DPH, JÚ, stravu nám nosia z reštaurácie, 55% mám VOZD, 45% som si dal do VNZD celé.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Ajaj, tak to je zle. Takže tých 45% ako zaradím v JÚ? ak teda nechcem od zamestnanca nič? Poradíte mi? Ďakujem moc.
    Tweety máš to správne vo VNZD ale musíš z toho vypočítať dph a odviesť
    lotina Tak ďakujem moc .
    KloferHladny od zamestnanca pýtaj napríklad 0,10 € za jeden obed a z toho odveď DPH. Už to nebude bezodplatné dodanie. Zvyšok (do tých 45%) vysporiadaj napr. cez sociálny fond
    lotina Keď my máme malý SF, to nepokryje tú sumu .
    veronikasad Ako účtujete ten zbytok ? JU alebo PU ?
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vypracuj si internú smernicu na stravovanie. Zamestnancovi stanovte minimálnu sumu, ktorú bude za stravu platiť (nemusí to byť 45 %) a DPH odvediete len z tejto sumy.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina A to je možné? Takže ak by sme si určili, že za obed uhradí len povedzme 50 centov, zaúčtujem to takto:
    55% VOZD uplatním si DPH
    50 centov si dám ako POZD a z toho odvediem DPH
    45% - bez tých 50 centov dám do VNZD celé komplet?

    Takkk?
    veronikasad Môže byť tak. Ešte dodám, že príspevok na stravovanie nad rámec zákona nie je pre zamestnanca zdanitelný príjem (DzZČ)
    lotina Ak mu teda dám tú sumičku čo vychádza SF, je to asi 6 eur mesačne, tak z toho nebude platiť daň? a ja si to zaúčtujem ako?
    KloferHladny nech jedlo je 4 EUR. Nech zamestnanec má jedlo za 0,48 EUR (0,40 EUR bez DPH).
    faktura za stravu: 4 + 0,80 = 4,80
    Zaúčtovanie úhrady fa
    VOZD 2,20 EUR (55%)
    VNZD 1,80 EUR (tu je možné ešte rozdeliť, koľko z toho bude sociálny fond-čerpanie)
    DPH 0,80 EUR

    Úhrada stravy od zamestnanca
    PNZD 0,40 EUR
    DPH 0,08 EUR
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.