Zavrieť

Porady

Depresie

Ako postupovať?Manželka má v poslednom 1/2 roku depresie ato , že každý na ňu kuká a niečo zlé na nej musí byť , potom si vyčíta že nie je pekná a vyzerá hrozne , stále hľadá rôzne veci ktoré si berie ako svoju chybu . Neviem už čo mám robiť pretože sa snaží mňa presvedčiť , že je to pravda .Ja jej hovorím , že preto na ňu kukajú lebo je pekná žena a je to normálne ona vynadá že to nieje pravda a je hnusná.
Vo všetkom hľadá len chyby a vôbec si neverí samu seba zhadzuje .
Nahovárala si mnoho chorôb , ktoré samozrejme nemala . Neviem čo s ňou a nechce ísť nikde. Už za všetko môžem ja a nebaví ma to.
Dík za radu.
Naposledy upravil dorko : 09.04.15 at 19:33
lacotinka Myzlím, že bez osobného rozhovoru (a to so mnou nepojde, keď nechce ani s tebou ) s ňou ti tu nikto nič rozumnejšie ako lekára neporadí.
Napriek tomu :
- jemne pátraj v okolí / minulosti (dávnej aj nedávnej)
- - lebo niečo bolo ( a možno to tak cítila iba ona a iní nie)
- - a sa jej to zaseklo
- - a teraz to niečo iné naštartovalo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Už dlho tu nebola položená tak informačne slabá otázka. K čomu sa má človek vyjadriť, nenapísal si nič o rodinnej situácii, o vašom veku, či ste máte deti, ako žijete, či ste zamestnaní, ako trávievate čas, či nastala v niečom zmena.
    Možno má problémy aj kvôli tebe, iba si to nepripustíš. A aj keby si bol príčinou, aj tak to nemusí u "odborníka" spomenúť.
    A bez klinického vyšetrenia by sa nemali ľuďom ani predpisovať akékoľvek psych. lieky. Možno pri šokoch, a iných akútnych stavoch sedatíva, ale nie len tak mirnix-dirnix šupnúť niekomu antidepresíva a iné oblbováky, ktoré môžu byť úplne nepotrebné.
    Že sa nemusí cítiť zdravotne komfortne, môže byť pravda a lekári ju nemusia ani dôkladne vyšetriť, ani zdôvodniť jej stav.
    Včera som tu čítala práve - lekári mi nevedia nájsť príčinu zápalu v tele. Poraďte mi.
    Ja síce nechápem, ako je to dnes ešte možné, že sa zápal skutočne nevie nájsť a človek sa cíti zle, ale pripúšťam, že to nevedia zistiť.
    Tak som si pri tej príležitosti spomenula na moju dobrú známu, RNDr. M.J. Roky sa sťažovala závodnej lekárke, že sa citi zle, občas stavy s nízkymi teplotami. Závodná lekárka ju nechcela ani vypísať a stále jej opakovala, že margíruje. Ťahalo sa to desať rokov od pôrodu. Počas tehotenstva bola pod kontrolu známeho Prof. Prišli hneď na začiatku tehotenstva na cystu, myóm, to si už nepamätám, čakali do pôrodu s operáciou, išlo o prvé dieťa. Pri pôrode sa problém odoperoval, počas gravidity sa útvar podstatne zväčšil.
    Záver. Jedného dňa sa dostala do stavu, kedy bola okamžite prijatá do nemocnice, po štyroch dňoch zomrela. Na sepsu. Mladá inteligentná rozhľadená žena. Išlo o to, že kúsok z črev. traktu jej prešili tam kde nemali. A to jej nekrovalo celú dobu od operácie.
    Netreba nič podceňovať, ale najprv vylúčiť fyz. dg. Vcítiť sa druhého a hlavne najbližšieho človeka.
    Tvoja životná partnerka nemusí mať depresie, ale iba komplexy, buď novo získané, alebo vyliezli na základe niečoho ako červy po daždi. Žiadna žena nie je škaredá a nezaujímavá, ak má štýl, sebavedomie a vyžarovanie. Ak nežije svoju rolu, a dlhý čas, prináša to utrpenie. Môže to byť čokoľvek, ale prečo hneď depresie. Ja som laik, ale ak človek nemá doma oporu, je to väčšinou začiatok konca. Ak nejde o silného jedinca.
    Ak ešte očakávaš nejaké rady, doplň informácie. Je rozdiel, či má 18, alebo 70, či sa uplatnila v živote podľa jej predstáv pracovne a či psychicky neživorí. Ako značná časť našej populácie dnes. A ako sa stravuje, to je tiež dosť podstatný detail.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Kabaka123, afrikánka, Terezia13, kvietka, Anika61, ivuliatko, Gilmorova, arizona, Kvaka
    Neužitočné (1)
    8
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlado 33 korela, načo by to bolo dobré, aby to niekto zneužil, zosmiešnil atď. Tu aj tak rozumnú radu ako navštíviť odborníka nedostane.
    korela Stačí uviesť základné údaje, nie konkrétnosti, nemusí uvádzať veci, ktoré by viedli k identifikáciii. I keď cez net človek nájde každého, koho chce. Stačí jedna indícia.
    "Zmeň seba, zmeníš minimálne svoje najbližšie okolie." To si málokto uvedomuje. O čo viac by bolo zdravších a spokojnejších vzťahov a hlavne rodín.
    dorko Ďakujem, pre mňa úprimné a super.
    Presne nad tým som sa zamyslel , či ja nie som príčinou..
    Manželka má 39 a ja 40 o chvíľu, manželka je dom od narodenia dcérky a to je 10 rokov a z toho 3 roky robí ako fakturantka v mojej firme.Na tú robotu som ju nenútil len som jej dal ponuku , ktorú prijala a ponúkol som jej školenie kde nechcela ísť , tak som sa ponúkol že pôjdem aj ja na to školenie.Nechcela a odmietla.Pokračovalo to s hľadaním chorôb , ktoré nemala a všetkými vyšetreniami . Stále si myslí , že je škaredá a ja ju stále chválim že je pekná čo aj je a že je kočka .Máme dve deti a bola neistá a necerila si ani v práci pred tým , no a ani nechce ísť robiť niekam inam , aby bola medzi ľuďmi. Ja som obchodný manažér , ktorý má samozrejme svoj pohľad na život a som cieľavedomý , no vždy sa snažím na jej problém pozrieť s jej strany.Pekný večer a ďakujem
    Anika61 Vies mozno by bolo dobre nechat ju nech ma priestor sa aj ona presadit...tym,ze si Ty cielavedomy a sebaisty ,ma zrejme pocity menejcennosti...ak je ona menej priebojna,to je mozno pricina jej terajsich problemov,zrejme sa to nabalovalo''dlhsiu dobu...mozno potrebuje len ''vlastny''priestor a oddych od Teba-a to nemyslim v zlom-kazdy clovek potrebuje obcas ''oddych od partnera a zvlast ked je s nim aj v praci.
      zbaliť

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    manželku treba dopraviť na psychodiagnostiku klinickému psychológovi, neotáľať, z toho čo popisujete to bude iné a nie depresia, treba to psychodiagnosticky vyšetriť,
    nečakať na nič, je okruh ochorení ktoré nepočkajú s liečbou, resp. čím neskôr pacient príde, tým chronifikovanejší priebeh, klinický psychológ hne´d zajtra

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Ing. Ľubomír Janoška, kvietka, Kabaka123, vlado 33, Kvaka, terezamaria, alaya1
    7

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak je depresia potvrdena odbornikom, nakolko bezne sa laikmi touto psych. Dg oznacuju aj ine stavy , lekar v pripade potreby naordinuje medikamentoznu liecbu, nakolko stupnov depresii je viac, Vhodne je podporovat psychologickymi terapiami.

    Doplnenie.

    Tu depresiu si diagnostikoval ty? Lebo to co popisujes nie je depresia, treba ist k lekarovi, aspon chod tam ty a poziadaj o konzultaciu. Niektori su nakloneni aj domacej navsteve, ako civil nie lekar.
    Naposledy upravil alaya1 : 09.04.15 at 19:42

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Kabaka123, Terezia13, Anika61, kvietka, noemi-ke, luana38, dorko
    Komentár, nie odpoveď (1)
    6
    dorko išiel som aj sám k psychiatrovi sám po radu no povedal aby som ju doniesol no ona neprizná problém a ja sa bojím , že ide do záhuby .
    alaya1 su viaceri lekari, treba sa poradit so vseobecnym lekarom, ma prehlad.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Navštíviť odborníka.
    dorko bol som s ňou u psychológa no nadala mi , že ju chcem dostať na psychiatriu.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    tu nepomôže presviedčanie o opaku na jej argumenty, tu pomôže skutočne len lekár a netreba strácať čas, môže to dopadnúť ako píše vladko33
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alaya1 Terezia, zial, ak pacient, ktory nie je zbaveny sposobilosti na pravne ukony odmietne lekarsku starostlivost, nemoze ho nikto nutit, aby k lekarovi isiel, len sud, aj to vo velmi vynimocnych pripadoch.
    vlado 33 alaya1, musím ťa poopraviť, lekár môže nariadiť vyšetrenie. Pokiaľ sa pacient nedostaví, bude predvedený políciou. Bolo mi to povedané ošetrujúcim lekárom aj policajtmi.
    alaya1 Specifikoval to Ing. Janoska, v inom komentari, ved predsa nemozu nikoho donutit, aby isiel k psychiatrovi na osetrenie,.
    korela vlado 33 Tieto situácie sú veľmi tenký ľad pre okolie "pacienta". Ale stotožňujem sa s názorom, že niet zákonného prostriedku na vyšetrenie, iba dobrovoľnosť človeka s ťažkosťami.
    Dokonca ani po ošetrení a vypočutí pacienta na centrálnom príjme nedokážu lekári dostať takéhoto človeka na lôžkovú časť proti jeho vôli. Ak nechce spolupracovať, nedá sa. Jedine možno, ak by to bol nejaký feťák v záchvate ohrozujúci okolie, tak možno v tom prípade áno. V takom prípade neviem čo hovorí legislatíva.
    Moja pozn. Nie je problém človeka cielene zničiť. Zničujúcim prvkom môže byť i nediagnostikovaný pacient vo vlastnej rodine, či to už robí vedome alebo nevedome. Kým niekomu vôbec napadne takáto alternatíva pohľadu na chátrajúceho človeka.
    vlado 33 korela, nerozoberaj môj problém, ja viem ako postupovať. Nemusím to riešiť na porade, preto som aj vymazal svoj komentár. Ja som otázku nezadal, v ostatnom máš pravdu.
    Ing. Ľubomír Janoška Vlado zmazal so svoim komentárom aj môj, takže ešte raz:
    Samozrejme, jedine psychiater môže diagnostikovať alebo zamietnuť duševnú chorobu.
    Ale prinútiť ju možno jedine ak ohrozuje inú osobu alebo seba (=pokus o samovraždu).
    korela vl., ja som vôbec neriešila tvoj problém. Ide o to, že táto dg je dnes nielen u nás tak veľmi rozšírená, niet divu, podmienky pre život sa zmenili, i keď človek musí vždy v každej dobe aspoň raz za život väčšinou nejaký problém riešiť a to ho posúva dopredu.
    Keď sa v rodine niečo podobné vyskytne, pokladám to vždy za tenučký ľad. Ovplyvní to v rodine všetkých.
    Ale ak je tam prvok týrania napr., Česko uvádza už každú tretiu ženu dokonca, tak nech mi nikto nevraví, že to neznižuje zdravotný a psychický komfort celej rodiny. A min. jedno ohnivko to nezvládne.
    A čo som popisovala prípad zo špitála, to pravdivý príbeh.
      zbaliť

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    takéto stavy, smútky, plače, "milión" vyšetrení s negatívnym výsledkom v priebehu asi troch rokov sme mali doma, a nakoniec prekvapenie, celiakia. Stačilo vysadiť lepok a skoro po týždni úplná zmena. Skús nahovoriť manželku až sa ti to podarí, nech sa dá vyšetriť na celiakiu .
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Škoda, že tu nie je hodnotenie - veľmi užitočné!!! V našom prípade išlo iba o neustálu príšernú mnohoročnú únavu, prospech dobrý, psychická aktivita dobrá. Nebol internet, darmo sa na neho lekári dnes hnevajú. Som za, nech si pacienti ešte i dnes dohľadávajú podľa príznakov dg.
    Po celý čas deckárka posielala iba na vyšetrenie k psychológovi, čo dieťa samé odmietalo. Až keď už bol zdravotný stav natoľko zanedbaný, že nastúpila aj migréna, trojmesačná v kuse v maturitnom ročníku, neurológ vyučujúci aj na LF nenašiel nič, nikdy nebolo odoslané ku gastroent., dôvod - bolesti brucha = úzkosť = psycho.
    Práve včera som si pozerala hodnotenie pacientov našej detskej lekárky. Vyšlo mi, ak je dieťa zdravé, tak je každý s lekárkou spokojný, ak je choré, všetci rodičia, že má odpoveď na všetko, že sa nič nedeje. Presne ako u nás. Nakoniec sa na celiakiu prišlo cez vyšetrenie na lek. kozmetike.
    Okrem celiakie to môže spôsobovať aj ktorákoľvek iná intolerancia na niektorú potravinu. Dostať dnes testery rôzneho rozsahu v lekárňach, dokonca vyšetrenie aj pomôžu urobiť. Jeden z nich, je viac druhov http://food-detective.sk/
    Niektorí lekári prvého kontaktu sa môžu hanbiť ešte i dnes. Poškodené zdravie neprinávratia.
    Neurológovi som po desiatke rokov spomenula, keď som bola u neho na vyšetrení, že vtedy ním vyšetrovaný stav bol zapríčinený celiakou. Poznal nás, tak vedel. Prečo tieto príznaky neberú do úvahy?
    Ja stále tvrdím, a povedala mi to aj psychiatrička, že najmä veľa žien s lístkom od obvoďáka s úzkosťou, posiela po rozhovore hneď pred nasadením jej liekov na gastro. 50% jej vyskakuje helicobacter!!!
    Psychiatri dnes tak nezodpovedne mnohokrát predpisujú lieky hlavne kvôli biznisu. O čom dobre vedia práve psychológovia. Ale nazabojujú napriek tejto vedomosti v prospech pacienta.
    http://www.celostna-medicina.sk/?chr...vycerpanost,34
    V zdravom tele, zdravý duch. Treba doplniť minerálne hospodárstvo a dať si ho hlavne vyšetriť. Vyžiadať. Dnešná strava človeku iba málokedy poskytuje všetko. A telo i duch trpí. Spýta sa psychiater alebo psychológ "pacienta", ako sa stravuje, aké má vylučovanie, aby zistil, prečo tak stráda a upadá na duši?
    Antea, veľké plus za tvoju odpoveď.
    korela Pozor! Antidepresíva odčerpávajú z tela tieto dôležité živiny

    Predpísanie liekov je pokračovaním začiatku konca, resp. ďalšieho živorenia a nie plnohodnotného života. Čím človek do svojho tela dostáva menej liekov, tým lepšie. Na to už ľudia konečne postupne prichádzajú.
    Aké percento ľudí a najmä mladých žien je "každojarne" na odtučňovacích diétach? Nevhodný prístup k vlastnému telu sa rokmi nazbiera.
    Pekný príklad krásy ľudského tela sa prejavil na tohtoročnom výbere Miss 2017.

    Vcelku sa dá s článkom súhlasiť.
    https://www.badatel.net/pozor-antide...lezite-ziviny/

    Alternatívci odporúčajú aj z týchto dôvodov dopĺňať minerály hlavne na jeseň a na jar cez koloidné minerály. Nemusí sa vybrať celá dávka, telo si povie samo dosť.
    vlado 33 To zas vynašli teplú vodu. To musí byť asi každému jasné, že tieto lieky organizmu neprospievajú. Čo chcel autor naznačiť? asi tú reklamu nedzi riadkami.
    alaya1 korela opat to robis? davas nenapadne do komentov reklamu na alternativu? vezmes si tych ludi na svoje svedomie?

    Kazdy liek na vela neziaducich ucinkov, aj obycajny ibalgin.
    korela v žiadnom prípade reklamu nerobím. ak je to pravda, skôr by si mala spytovať svedomie iná skupina zainteresovaných.
    vitamíny a minerály sa dajú dostať do organizmu aj prirodzenou cestou cez stravu, tak o akej reklame je reč?
    problém je však v tom, že ľudia si ich deficit v organizme neuvedomujú, prisudzujú ho iným faktorom, alebo im to ani nenapadne.
    myslím, že pojem jarná únava pozná asi každý človek.
    buchač korela (Dnes 00:22) v žiadnom prípade reklamu nerobím. ak je to pravda, skôr by si mala spytovať svedomie iná skupina zainteresovaných.
    vitamíny a minerály sa dajú dostať do organizmu aj prirodzenou cestou cez stravu, tak o akej reklame je reč?
    problém je však v tom, že ľudia si ich deficit v organizme neuvedomujú, prisudzujú ho iným faktorom, alebo im to ani nenapadne.
    myslím, že pojem jarná únava pozná asi každý človek.
    ===================
    Nie je reklama ako reklama.
    Pokiaľ by sa jednalo o všeobecnejšie info, tak by to bolo v poriadku...ALE prečo sa tu objavuje furt, stále a dookola iba JEDEN jediný "zdroj"...ten tzv. badatel.

    Vitamíny a minerály prirodzenou cestou ?
    Ono je to aj lepšie a aj vcelku príjemnešie.
    Lenže keď si vezmem do úvahy cenu balenia vitamínozných tabletiek a cenu prirodzených vitamínov, čo je prijateľnejšia verzia ?
    Cena balenia 120 ks lentiliek je cca 20€, čo vystačí na 2 mesiace. Ak si vezmem vitamíny v surovom stave, tak pre určité skupiny obyvateľstva sú tie sumy za tovar vcelku solídnym výdavkom.
    Osobne používam oba verzie...dám si tabletku a dám si aj ovocie, aj zeleninu.

    Nežiadúce účinky psychofarmák sú jasné....ako vraví alayia, aj Ibalgin je škodlivý (a ten až fest).
    Ale čo má jeden robiť, keď proste sa inak nedá, len si niečo na úľavu dať ???

    Ono ani majiteľ stránky Badatela (dajaký to inžinier) by nebol asi rád, ak by sa mu manželka škriabala po stenách alebo sa inak realizovala v nejakom záchvate...prípadne, ak by ju navštevoval v špitáli na onko oddelení. Určite by spieval inú a nedoporučoval by na svojich stránkach zázračné kvapky alebo sodu bicarbónu.

    Len toľko k reklame....nevraviacuž o tom, že stránka badatela je na vrchných pozíciach v rebríčku konšpiračných webov....viď https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php
    ---------------------------------
    Reklama ??? Veď tá stránka je prešpikovaná reklamou viac ako zajac slaninou.

    Vyznačme si len tak pre zaujímavosť, kde všade sa na webe badatel.net nachádza nejaká forma spomínanej reklamy (čo priama reklama, odkaz na eshop, recenzný článok, alebo nejaká iná forma podpory, či predaja produktu, to červeno orámovaný zelený štvorec).
    http://www.zradielko.sk/2015/07/bada...i-a-obchodnik/
    korela A komu patrí to zrkadielko vlastne, pretože kontakt neuvedený žiadny?
    Z ich stránky, tak predpokladám, že oslovujú oni svojich návštevníkov:
    "PREHLÁSENIE O ZODPOVEDNOSTI

    Naše články sú písané za účelom prezentácie zistených faktov, podporených dôkazmi ohľadom rôznych tém týkajúcich sa zdravia a stravovania. Snažíme sa v prvom rade vniesť svetlo do rôznych šarlatánskych teórií a podrobiť ich skúške pravdivosti za účasti kritického myslenia.

    Články na našom webe nie sú lekárskymi odporúčaniami a nenahrádzajú konzultácie s odborníkmi. Každý človek je individuálny, jeden príznak môže byť sprievodným znakom rôznych ochorení a zmeny v životospráve by mali byť vždy konzultované s lekárom. Ak máte nejaký zdravotný problém, riešte ho preto návštevou lekára, nie samodiagnostikou a prehľadávaním internetu."
    .
    Ešte by ma zaujímalo, prečo má asi badateľ takú návštevnosť.
    buchač korela (Dnes 02:04) A komu patrí to zrkadielko vlastne, pretože kontakt neuvedený žiadny?
    ...
    Ak máte nejaký zdravotný problém, riešte ho preto návštevou lekára, nie samodiagnostikou a prehľadávaním internetu."
    .
    Ešte by ma zaujímalo, prečo má asi badateľ takú návštevnosť.
    =====================
    Odpovede sú dve.

    1. Zrkadielko píše, že je potrebné navštíviť lekára.
    Badatel by rád liečil....

    2. Prečo je taká návštevnosť ?
    a.) Blbí lidi - taky lidi
    b.) Chorí jedinec hľadá krista-krážom nejakú pomoc v tom svojom trápení v snahe vyliečiť seba alebo blízkeho.

    Poznámka :
    Zrkadielko ako také nejak nemá svojho oficiálneho majiteľa.
    Ale je rozdiel medzi oficiálnou stránkou a stránkou, kde sú blogy.
    Zrkadielko má tiež k dispo určité stránky, ktoré sú už oficiálnejšieho charakteru...a kde prispievajú určité osoby, ktoré sú reálne. Jedinec im rozumie, sú to odborníci, sú to Slováci (prípadne Česi)...viď http://www.lovcisarlatanov.sk/
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    V prvom rade treba problém konzultovať s odborníkmi - psychológ, psychiater.
    Aby sa jednoznačne zistilo, či ide skutočne o depresie, nezvládnuté vzťahy a traumy (možno aj z detstva) alebo psychosomatické problémy.
    Nikto z nás na porade nemôže na 100% uhádnuť príčiny popisovaných problémov.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Choď za jej psychiatrom, nech jej nariadi vyšetrenie. Pokiaľ nebude ochotná ísť, môžeš zavolať políciu. Ja so svojou idem zajtra.

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Ing. Ľubomír Janoška
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    -1

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.