Zavrieť

Porady

Kúpa ornej pôdy

Chcem kúpiť od suseda parcelu ornej pôdy susediacej s mojou. Vraj podľa nového zákona nemôžem, pretože by som okrem iného musel byť subjekt podnikajúci v pôdohospodárstve najmenej tri roky. sused je ochotný predať, ja kúpiť. Cena je dohodnutá. Má štát právo brániť občanovi ľubovolne nakladať so svojim majetkom? Zdá sa mi to jednoznačne potiústavné...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak sa na daný pozemok vzťahuje zákon o nadobúdaní poľnohospodásrkeho pozemku (napr. pozemok v extraviláne s rozlohou nad 2000 m2), tak farmári majú predkupné právo. Vy to ale môžte obísť tak, že uzatvoríte zámennú zmluvu. Táto možnosť už zrejme nebude platiť dlho, tak neotáľajte.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    abraxas Poprosil by som špecifikovať zámennú zmluvu. A taktiež odpoveď- nejde o protiústavný zákon?
    draik Zámennú zmluvu Vám pripraví právnik (vymeníte niečo za niečo). Oficiálne sa vymieňa pozemok za absurdnosti, aby sa obišiel daný zákon, ktorý posudzuje ústavný súd. Medzitým vládna strana chystá jeho ďalšie sprísnenie.
    abraxas Ďakujem. Takže v podstate môžem túto komunistickú debilinu zniesť zo sveta tak, že ten pozemok vymením zo susedom za dve hrdzavé motyky a Jahňátkov portrét. A peniaze mi jednoducho strčí do vrecka ?
      zbaliť

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    To, či ide o protiústavný zákon nechci od nás. Na tom sa nevie viac ako rok zhodnúť ústavný súd. Okrem zámennej zmluvy sú aj iné riešenia, každý dobrý notár alebo advokát by ti mal vedieť poradiť

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Zámennú zmluvu si viete napísať aj sami, keď viete napísať kúpnu zmluvu.... Podľa § 611 Občianskeho zákonníka. Keď si to netrúfnete, tak ozaj treba čím skôr k notárovi, aby túto možnosť nezrušili, lebo, ako píše draik, čoskoro sa to nebude zrejme dať.
    abraxas Ďakujem. Lenže ja som si snáď 3 krát prelistoval ústavu a asi v piatich článkoch som našiel rozpor s ustanoveniami v zákone. je to vôbec možné?
    bea No u nás je všetko možné. Asi to nie je jediná vec, kde by si našiel rozpor s ústavou.... A ja to tiež tak vidím, že toto obmedzenie je protiústavné, len kým to nepovie ústavný súd, tak si nepomôžeme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.