Zavrieť

Porady

Slovenská firma vysiela zamestnancov na prácu do zahraničia - na viac ako 183 dni v roku

Ahojte, chcem sa s Vami poradiť. Môj brat pracuje ako zamestnanec v jednej slovenskej firme. Tá ich vysiela za prácou do Rakúska. Viem, že ak sa v zahraničí pracuje viac ako 183 dní, je povinnosť sa tam hlásiť a odvody platiť tam. No neviem presne v tomto mojom prípade, že kto je povinný sa hlásiť v Rakúsku. Zrejme to bude tá firma, ktorá vysiela zamestnancov, nie konkrétni zamestnanci. Však?
Ešte ma ohľadom toho zaujíma, že ak majiteľ tejto firmy má ešte jednu s.r.o. na Slovensku a po pol roku by vyslal tých istých zamestnancov do Rakúska cez tú druhú s.r.o., vyriešilo by sa tým niečo? Myslím tú povinnosť hlásenia sa a platenia odvodov v AT. Ja si myslím, že aj keď by ich majiteľ vyslal za prácou do AT cez tú druhú s.r.o., nič by tým neporiešil, pretože by išlo o tých istých zamestnancov a tí by v rámci roka prekročili tých 183 dní. Alebo je to inak? Ďakujem Vám za Vaše rady a názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_sk.htm

    alebo


    Zamestnávatelia, overte si ako vysielať zamestnancov na prácu do krajín EÚ
    28.05.2013

    Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že ak chcú vyslať svojich zamestnancov alebo dohodárov na prácu do krajín EÚ, mali by vo vzťahu k sociálnemu poisteniu dbať na správny postup. Po vstupe Slovenska do EÚ totiž platí, že v oblasti sociálneho zabezpečenia sa na občana vzťahujú zákony platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť, t. j. v prípade výkonu činnosti napr. v Rakúsku podlieha rakúskym právnym predpisom. Ak teda zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, tak tento zamestnanec by mal podliehať legislatíve výkonu činnosti a zamestnávateľ by mal odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.

    Avšak existuje výnimka z tohto pravidla, tzv. inštitút vyslania, prostredníctvom ktorého môže zamestnanec zostať poistený na účely sociálneho zabezpečenia na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ, vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Tento inštitút môžu využiť zamestnávatelia (vysielajúci zamestnancov, resp. dohodárov), ak očakávané trvanie práce v zahraničí nepresahuje 24 mesiacov. Zároveň musí zamestnávateľ spĺňať aj ďalšie podmienky na uplatnenie vyslania, podrobnosti mu vysvetlí každá pobočka Sociálnej poisťovne. K využitiu vyslania nedochádza automaticky, ale je potrebné podať žiadosť, ktorej vzor sa nachádza na internetovej stránke http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s a v každej pobočke Sociálnej poisťovne. Za zamestnancov, resp. dohodárov podáva žiadosť zamestnávateľ.

    V prípade, ak zamestnávateľ spĺňa podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania, Sociálna poisťovňa vystaví formulár PD A1, ktorý potvrdzuje, že zamestnanec podlieha naďalej právnym predpisom SR a sú za neho odvádzané odvody na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť v zahraničí.

    V prípade, ak bol zamestnanec vyslaný svojim zamestnávateľom na územie iného členského štátu EÚ, môže si v pobočke Sociálnej poisťovne overiť, či jeho zamestnávateľ požiadal o uplatnenie inštitútu vyslania a či sa na neho naďalej vzťahujú v oblasti sociálneho zabezpečenia právne predpisy SR. Zároveň si môže overiť prostredníctvom individuálneho účtu zamestnanca, ktorý nájde na internetovej stránke SP https://esluzby.socpoist.sk/iup/Public/Default.aspx, či jeho zamestnávateľ uhrádza odvody za činnosť vykonávanú v zahraničí na území SR.

    Ak zamestnávateľ vyslal zamestnanca mimo územia členských štátov EÚ, vrátane Švajčiarska a štátov EHP (Nórsko, Island a Lichtenštajsko), rozhodujúce je, či SR má so štátom výkonu činnosti uzatvorenú medzinárodnú zmluvu v oblasti sociálneho zabezpečenie (zoznam zmlúv uzatvorených v oblasti sociálneho zabezpečenia nájdete na ineternetovej stránke MPSVaR http://www.employment.gov.sk/prehlad...bezpeceni.html). Štandardnou súčasťou jednotlivých medzinárodných zmlúv je aj inštitút vyslania, t. j. aj vo vzťahu k týmto štátom môže zamestnávateľ využiť tento inštitút.

    Dokument bol revidovaný: 28.05.2013
    http://www.socpoist.sk/572/1406s
    mondes Super, ďakujem ti veľmi pekne.
    avalik a tých 183 dní sa viaže k dvojitému zdaneniu, pozri si ešte zmluvu s Rakúskom

    Slovenská firma vysiela zamestnancov na prácu do zahraničia - na viac ako 183 dni v roku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.