Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať peňažné plnenia od držiteľa u poskytovateľa zdanené zrážkovou daňou?

Spoločnosť A je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, vystaví faktúru spoločnosti B, ktorá je držiteľom (farmaceutickou spoločnosťou), na sumu 100 Eur. Spoločnosť B uhradí sumu 80 EUR spoločnosti A a 20 EUR odvedie daňovému úradu ako zrážkovú daň. Ako bude účtovať spoločnosť A zvyšok pohľadávky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    zrazkovu dan, t.j. sumu 20 eur zauctuje spolocnost A zapisom 591/311 a zvysok pohladavky predsa spolocnost B uhradi (221/311)

    a ak je nieco zdanene zrazkovou danou, tak to nezabudnite vynat z prijmov, t.j. uz sa to nezahrna do zakladu dane.. vid §17,3,a ZDP
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kompozit Jasné, ale doklad o zrážkovej dani mať nebude (žiadny výkaz pre DÚ, ani úhradu dane). Vystaví interný doklad?
    martinez ak nejaky subjekt zraza dan, musi vypisat tlacivo a zaslat ho na DU.. to tlacivo sa vola "oznamenie o zrazeni a odvedeni dane"... vid §43,11, druha veta... vyziadajte si jeho scan a priozte k internemu dokladu
    zlatka.b subjekt, ktorý zráža daň, síce vypisuje tlačivo a posiela na DU, ale ak ide o zrážkovú daň tuzemských subjektov, dáva sa tam len suma dane celkom, ktorú zrazil všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a nie menovite, takže scan nepomôže
    kompozit To je pravda, ostáva teda iba možnosť vyžiadať si potvrdenie o zrazenej dani priamo od spoločnosti B.
    Jana_clenka A čo na to držiteľ ?
    S jedným držiteľom som sa presne o tomto bavila a výsledok - zákon držiteľovi neprikazuje informovať poskytovateľa ZS o zdanení peňažných plnení, iba o nepeňažných plneniach.
    Urobila som si z toho záver, že už samotné znenie zákona a odpovedajúca zdanená platba bude pre mňa podkladom k zrážkovej dani.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    nepochopil som otázku, nepochopil som odpoveď.

    Zmena nastala v spôsobe zdaňovania peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, jeho zamestnancom, alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia

    a) peňažné plnenia, tieto bude zdaňovať priamo držiteľ, ktorý ich vyplatil,
    b) nepeňažné plnenia, tieto bude zdaňovať priamo prijímateľ, ktorý ich prijal od
    držiteľa (poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, jeho zamestnanca, alebo
    zdravotníckeho pracovníka

    ... v zadaní je plnenie naopak - poskytovateľ ZS faktúruje držiteľovi
    ... v odpovedi je, že poskytovateľ zrazí zrážkovú daň a účtuje 591/311.

    Z uvedeného mi vyplýva, že pýtajúci sa ani odpovedajúci nemajú v problematike jasno, alebo v tom nemám jasno ja.
    kompozit Skús pozorne prečítať ešte raz, slovko za slovkom. Našepkanie: ide o prípad a), poskytovateľ ZS faktúruje znamená, že držiteľ plní. V odpovedi vôbec nie je, že poskytovateľ ZS zrazí, iba zaúčtuje. Pomohlo? :-)
    karakul ... stane sa, že niekedy ujde podstata; ale aj formulácia veľa zaváži - výrok "poskytovateľ ZS faktúruje znamená, že držiteľ plní" tiež je rozporuplné tvrdenie, lebo fakturuje ten, čo plní - a je rozdiel medzi plnením a platením (resp. ponížením úhrady o zrážkovú daň) ...

    Ako zaúčtovať peňažné plnenia od držiteľa u poskytovateľa zdanené zrážkovou daňou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.