Zavrieť

Porady

Aké odvody musí platiť SZČO počas rizikového tehotenstva - a môže počas PN vystavovať faktúry?

Som SZČO od r. 2008, v SP ako povinný platca od 2009 bez prerušenia. Plánujem otehotnieť a potrebujem znať odpovede na tieto moje otázky:
– Ak mi lekár vypíše PN na rizikové tehotenstvo, musím naďalej platiť odvody do ZP? a musím platiť aj odvody do SP?
– Ak počas rizikového tehotenstva nepreruším živnosť, môžem podnikať naďalej, tzn. vrátane vystavovania faktúr obchodným partnerom, ak svoju živnostenskú činnosť vykonávam z domu a jej vykonávanie nenarušuje "liečebný režim počas PN"?
– Ako si jednoducho vyrátam, na aké materské budem mať ako SZČO nárok? Existuje nejaká možnosť, ako si zdvihnúť výšku materského? Viem, že snáď ešte v minulom roku sa dalo v termíne 270 dní pred pôrodom priplácať si dobrovoľne na odvodoch viac, a potom bolo aj materské vyššie. Ako je to teraz, stále sa to dá riešiť takto?

Za všetky fundované odpovede ďakujem
Naposledy upravil Kamila Novotná : 08.05.15 at 07:54 Dôvod: neúplná otázka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. ak ti vznikne nárok na nemocenské (nebudeš mať nedoplatky na poistnom v SP), počas PN-ky neplatíš odvody do SP, ani preddavky do ZP
    2. počas prerušenej živnosti nemôžeš podnikať. Ak živnosť neprerušíš, môžeš vystavovať faktúry. Liečebný režim musí byť dodržaný
    3. výška materského závisí od vymeriavacieho základu. Ak odvody do SP platíš z minima a na materskú nastúpiš v budúcom roku, materské bude 55 % z 412€
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kamila Novotná Ďakujem, veronikasad. K bodu 2: ŽIvnosť práve prerušovať nechcem, chcem podnikať aj počas rizikového (ak sa teda dá)
    veronikasad doplnila som, zle som prečítala zadanie.
    Kamila Novotná Vďaka za upresnenie, veronikasad. Platím minimálne odvody, čiže to materské bude dosť biedne. Existuje nejaká možnosť, ako si zdvihnúť výšku materského? Viem, že snáď ešte v minulom roku sa dalo v termíne 270 dní pred pôrodom priplácať si dobrovoľne na odvodoch viac, a potom bolo aj materské vyššie. Ako je to teraz, stále sa to dá riešiť takto?
    Kamila Novotná A ešte jeden nadväzný dotaz: Ak je teda možné vystavovať faktúry, aj v takom prípade platí, že sa počas PN-ky neplatia odvody do SP ani preddavky do ZP?
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Odvody som neplatila,fakturovala som normálne,odrazilo sa to na RZZP a jediné,čo som si ustriehla,bolo dodržiavanie liečebného režimu a stravné lístky za toto obdobie.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kamila Novotná čiže potom si odvody do ZP doplácala na základe RZZP, chápem dobre? A stravné lístky - za obdobie na PN sa nedajú dať do nákladov, rozumiem.
    Peggynka Vysoký nedoplatok a dvihnuté preddavky;potom boli zase vysoké preddavky a ZP mi to vrátila,ale už zdanené
    Kamila Novotná tak to by možno bolo ešte najlepšie tie zálohy na ZP platiť aj naďalej - aby sa človek vyhol tým nedoplatkom?
    Peggynka Nie,radšej si odlož peniaze.Oni nemajú povinnosť spárovať preplatky z nedoplatkami a okamžite vyhodia preplatky,ale už bez dane.Ja som sa vtedy s nimi doťahovala,lebo najprv mi poslali zaplatiť nedoplatky (tie som zaplatila) a za dva týždne preplatky (zdanené).Prispela som do štátneho rozpočtu 60€.
    Kamila Novotná No pekne. Tak na toto si dám pozor a radšej budem každý mesiac odkladať, nech ma potom neporazí. A nevieš mi prosímťa poradiť aj s tým, či je možné si tých 270 dní pred pôrodom začať platiť vyššie odvody do SP, aby sa zdvihla výška materského? Lebo viem, že do poslednej právnej úpravy to možné bolo (že si človek priplatil k minimálnym odvodom mesačne cca 100 eur navyše a potom dosiahol na max. výšku materského)
    Peggynka Ja toto ti neporadím (som SD ),ale Katy a R ti píše
    Kamila Novotná jj, už som čítala :-)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si platíš poistné z minima - tak dávka bude z toho. zvýšiť si môžeš jedine nejakým zamestnaním - ale treba podmienky splniť v obidvoch poisteniach (aby bol nárok z obidvoch) ... žiadne dobrovoľné poistenie (to leda ak dôchodkové a to ti k materskej nepomôže)
    počas DPN:
    - faktúry môžeš ako szčo vystavovať
    - poistné do SP neplatíš
    - poistné - preddavky do ZP tiež nemusíš platiť (treba si to skontrolovať, či SP už nahlásila DPN) - ale ak budeš fakturovať - tak počítaj s nedoplatkom v RZZP.

    Aké odvody musí platiť SZČO počas rizikového tehotenstva - a môže počas PN vystavovať faktúry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.