Zavrieť

Porady

Po zrušení realitky sú aj jej vystavené faktúry neplatné?

Chcel by som si založiť vlastnú realitku. Mám 5 rokov praxe ako maklér. Problém je ten, že RK, kde som začal pracovať, si stále menila názov, čiže zrušila sa jedna, založila nová. Na živnostenskom úrade mi povedali, že potrebujú odo mňa doklad o praxi na hlavičkovom papieri firmy. Ten mi však nemohli konatelia vydať, keďže firma, ktorej som vystavoval svoje faktúry už zanikla. Takže, ja síce prax mám, ale nemá mi ju kto potvrdiť. Nemal by živnostenský úrad akceptovať aj moje faktúry a prípadne aj zmluvy so zaniknutými firmami? Poradí niekto? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Zvláštna otázka od SZČO
    To aj ja by som mal pýtať od TESCA potvrdenie o praxi? Veď tam chodievam nakupovať.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Alebo od kedy zamestnanci faktúrujú zamestnávateľovi svoju prácu?
    jopus2 živnostenský úrad to požaduje, moja otázka je namieste
    marjankaj A kde si bol zamestnaný? Zrejme si nemal živnostenské oprávnenie. Predlož im pracovné zmluvy.
    jopus2 nebol som zamestnanec, ale SZĆO
    marjankaj Keď si bol SZČO, tak si vystav potvrdenie sám.
    jopus2 treba čítať vyššie, má to byť potvrdené od RK na hlavičkovom papieri .... ale neposunul som sa nikam, dúfam, že mi niekto naozaj aj poradí ....
    marjankaj Nechápem, prečo by RK mala kde komu dávať potvrdenie? Čo má RK s tebou spoločné? Veď sám hovoríš, že nie si jej zamestnanec.
    marjankaj Ak si na tú činnosť nemal doteraz oprávnenie, tak si to asi robil načierno. To ti majú akože potvrdiť?
    jopus2 potvrdenie o praxi mi musí vystaviť ten, kde som ju získal. Sám si ho vystaviť predsa nemôžem, to by mohol urobiť každý. Ide tu o dohady.... Ja potrebujem vedieť, či ŽÚ musí akceptovať dôkaz o praxi mojimi faktúrami a zmluvami, alebo nie. Na to som zatiaľ odpoveď nedostal. Keď som ich navštívil, zdá sa, že som sa nechal odbiť, ale čo ak majú pravdu?
    marjankaj Ak RK nebola tvojím zamestnávateľom, tak nemá voči tebe žiadne povinnosti. To aj elektrikár má žiadať od občanov potvrdenie, že im robil elektroinštaláciu, aby sa mu to rátalo do praxe?
    O čom to tu točíš stále dokola?
    jopus2 načierno som to nerobil, mám dokonca živnosť na poradenskú činnosť pri predaji nehnuteľností, čo som im aj fakturoval, zmluvy robila vždy RK, ja som ich robiť ani nemohol
    marjankaj No čítaj tu.
    http://www.safework.gov.sk/?id_af=330
    jopus2 „autorizovaného bezpečnostného technika“ (ďalej len ABT)
    vieš čo, už radšej nekomentuj, keď ani nevieš, čo píšes, daj priestor tým, čo sa do toho rozumejú a nie chcú rorumieť :-((((((((((((
    marjankaj No veď si to potvrdenie môžeš vypýtať aj v stánku PNS. Neviem prečo si to nevybavuješ na živnostenskom úrade.
    A takíto idú podnikať.
    marjankaj RK ti takéto potvrdenie nevydá ak nie si jej zamestnancom. Navyše ak tá RK už ani neexistuje. Že by si skúsil niekde na ministerstve? Keď sa necháš opiť rožkom nejakej úradníčke na živnostenskom úrade, tak ti ťažko poradiť. Daj čestné prehlásenie, prilož živnostenský list a vystavené faktúry za 5 rokov. Nech si ich niekde zastrčia, ak im tak chýbajú. Raz si SZČO, teda si sám sebe zamestnávateľom. Sám si velíš sám si platíš....
    jopus2 posledná RK mi také potvrdenie vydala, ale len na 1 rok, žiaľ len tá, ktorá ešte reálne existuje. Najlepšia odpoveď je od Sojáka, skúsim a uvidím, .... aj tak dík za snahu ...
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    @ jopus2 V zmluve s nimi som bol "partner predaja na základe plnej moci"
    Vezmi všetky zmluvy a plné moci zo zrušených real. kancelárii + faktúry a u notára napíšeš čestné prehlásenie, že si pracoval pre jednotlivé RK, toľko a toľko rokov. Malo by to pomôcť, i keď nie som si na 100perc. istý, ale za pokus by to stálo.
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Z veľkého počtu spoločností s predmetom podnikania "realitná činnosť" uvedených v obchodnom registri musí byť každému zrejmé, že nemôže byť náročné podmienky pre jej vydanie splniť. Podľa našich zistení najčastejším spôsobom, ako sa citovaný právny predpis obchádza, je predloženie vyhlásenia podnikateľa, že žiadateľ "má v obore päť ročnú prax". Ide o vágnu a nepresnú legislatívnu formuláciu, ktorá umožňuje špekulatívne výklady. A prax je toho svedkom. Nie je jednoznačné, akým spôsobom by mal žiadateľ získanú prax preukázať, či je nevyhnutné preukázať existenciu pracovného pomeru s osobou, ktorá realitnú činnosť vykonávala, alebo stačí, keď s takou osobou len spolupracoval (v rámci obchodno-zaväzkového vzťahu).

    Dnes nie je ojedinelým javom, že odbor živnostenského podnikania vydá oprávnenie na podnikanie v realitnej oblasti aj takému žiadateľovi, ktorý predloží len "čestné vyhlásenie", že má v realitnej oblasti prax viac ako 5 rokov. Problematický sa javí byť aj inštitút zodpovedného zástupcu, ktorý predstavuje často len formalitu a býva účelovo stanovený len na získanie oprávnenia na podnikanie.
    http://www.sora.sk/ako-zacat-podnikat-s-realitami
    -----------------------------------------------------
    Doplnenie : V zmysle Notárskeho poriadku je notár štátom určenou a splnomocnenou osobou vykonávať:

    A. Notársku činnosť:

    1.spisovať a vydávať listiny o právnych úkonoch (zmluvy, závety), napríklad:

    kúpne zmluvy
    darovacie zmluvy
    zámenné zmluvy
    zmluvy o pôžičke a zmluvy o postúpení pohľadávok
    záložné zmluvy
    dohody o zrušení podielového spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní
    dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode manželstva
    dohody o zúžení alebo rozšírení zákonom stanoveného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva manželov
    závety, listiny o vydedení
    exekučné tituly – vyhlásenie povinnej osoby o súhlase s vykonateľnosťou notárskej
    zápisnice podľa § 41 Exekučného poriadku a dohody podľa § 74 ods. 5 zákona o bankách (pre hypotekárne úvery)
    rôzne jednostranné právne úkony ako napr. splnomocnenia, uznania dlhu, čestné vyhlásenia o rôznych právnych skutočnostiach, pozvania atď.
    spoločenské zmluvy a zakladateľské listiny o založení obchodných spoločností.

    http://www.notarpresov.sk/sk/cinnost-notara/
    Naposledy upravil sosak : 24.05.15 at 14:51
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jopus2 možno ... ale cením sa aj takúto radu. Lenže zmluvy, faktúry a plné moci z už neexistujúcich firiem mi zrejme uznané nebudú, lebo notár len overuje pravosť mojej identity.
    jopus2 vieš, o článkoch v sore viem svoje ... Myslíš si, že keď podám na ŹÚ čestné prehlásenie o praxi, že podľa toho článku už nebudú odomńa požadovať žiadne doklady a dôkazy o praxi a viazanú živnosť mi vydajú? ..... skúsiť to môžem, ale je to utópia.
    jopus2 Ale asi máš pravdu. Ja mám vyše 5 rokov neviazanú živnosť "poradenská a konzultačná činnosť v oblasti predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností". Lenže to že ju mám ešte neznamená, že mám aj tak dlhú prax, aj keď ju mám, čo zrejme budem musieť dokazovať. S tým čestným prehlásením to zrejme skúsim. Otázka je, či mi ŹÚ nemôže odobrať túto živnosť, ktorú už pár rokov nikomu nevydávajú, a nie to ešte ju akceptovať ako prax :-)
    jopus2 máš pravdu, lepšie to bude cez notára, radíš dobre :-)
    Určite teraz podám žiadosť na základe čestného vyhlásenia ... ale vieš aj poradiť, až budú predsa chcieť "potvrdenia" o praxi, ako mám reagovať? Je fakt pravda, že zákon by si nemal každý úradník vysvetľovať po svojom, vyhlásenie môže byť aj moje.
    sosak Poraď sa s notárom, bolo by dobré, v závere napísať v zmysle : osvedčujem písomné dokumenty, písomné moci a zmluvy,potvrdzujúce pozíciu makléra v úhrne 60 mesiacov u RK . Štylisticky to nechaj na notára, spýtaj sa či ti ti spraví, uvidíš.
    jopus2 super rada! v tento týždeń to idem riešiť, budeme v kontakte, až by som potreboval ešte nejakú radu? Vrelá vďaka!
    Poznámka: nedostal som odpoveď, či mi môžu zobrať živnosť, ktorú už nevydávajú nikomu
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Zmena názvu sro, neznamená zánik sro, ak majú pôvodné IČO, ide o tú istú firmu.

    - aké služby si fakturoval?
    jopus2 Prvá sro zanikla, predali ju, na pôvodnej adrese vznikla nová sro, ktorá potom tiež zanikla a takto sa to zopakovalo spolu asi 3-4 razy. Menili aj IČO.
    Fakturoval som sprostredkovanie predaja. V zmluve s nimi som bol "partner predaja na základe plnej moci"
    Myslíš, že vystavené a aj uhradené faktúry zaniknutými sro ako aj uzatvorené zmluvy s nimi sú mi teraz nanič?

    Po zrušení realitky sú aj jej vystavené faktúry neplatné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.