Zavrieť

Porady

Oprava hodín

Ahojte, mám nástenné hodiny ktorým sa už druhý krát zastavilo kyvadlo. Hodiny inak aj dosť meškajú, každý týždeň ich posúvam o päť minút dopredu. S tým kyvadlom a meškaním už boli raz v oprave začo som platil 5€. Nebolo by to až tak veľa keby sa nepokazili zas. Celé hodiny ma stáli 7€. Chcem sa vás opýtať či by som si to nevedel nejako opraviť aj sám? Hodinár spomínal že to nejako premazal že idú ťažko. Sú na jednu tužkovú baterku, kyvadlo poháňa asi magnet. Trochu sa venujem jemnej elektronike len sa to bojím otvoriť. Ďakujem.
7 komentárov     zbaliť
Peggynka To si kúpil v hračkárstve?
babka - ježibabka S kyvadlom neviem čo. Ale k tomu meškaniu. Na zadnej strane strojčeka by mala byť páčka, alebo koliesko s ktorým sa reguluje presnosť. A hodinár si mal premazať hlavu.
lubko6394 7 Eurové hodiny opravovať ? Tak to ma teda lacné riešenie nenapadá. Čo tak kúpiť nové ?
Adrian Gabriel Bude to asi tou cenou ale koliesko je tam len jedno na nastavenie času. Ani páčka nieje. Celá zadná strana je nacvaknutá teda nevidím ani šróbiky čo by to držali pohromade. Hodinár ich asi rok dozadu premazal..
Chobot Dnes už len máloktoré hodiny majú aretáciu rýchlosti. Jedine mechanické. U elektronických rýchlosť riadi kmitajúci kryštál a ten sa nedá nastaviť. Ak sa spomaľujú, tak je to tým, že prevodové kolieska časom (opotrebením) kladú väčší odpor.

Doporučujem výmenu mechanizmu.

A pre lubko: áno, dajú sa aj 7 EURové hodiny opraviť. Nový elektronický strojček z číny stojí niečo cez 1 EUR aj s poštovným
lubko6394 1 Euro aj s poštovným ? Obvykle je poštovné 2-3 Eurá, veď za doporučený list platím 1,20 !
Adrian Gabriel Lubko hľadaj pod free shipping ;-D
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Neviem aké sú to hodiny a prečo sa ich tak držíš. Dobre, beriem, že je to asi tvoja srdcová záležitosť. Všetko sa dá spraviť, len treba chcieť a vedieť.

    Môj svokor má staré, asi 40 ročné kukučkové hodiny, ako sú dole na obrázku - doplnil som - má aj ten vrch. Taktiež som doplnil, ako to vyzerá teraz vnútri.
    Zastavili sa už pred rokmi, aj do nich nejako zasahoval, jednoducho už sa nedali tak opraviť, aby znovu išli. Mal ich zavesené na stene len tak.

    Tak som cez eBay kúpil takýto hodinový motorček:

    http://www.ebay.at/itm/Quartz-Clock-...item20f6658f2b

    Pôvodný mechanizmus som vybral, upravil som trochu vnútro a vmontoval ten elektronický mechanizmus. Teraz síce nekukuajú, ani sa kyvadlo nekýve, ale idú už skoro rok presne. Nemusí ich naťahovať a ukazujú mu vždy presný čas.

    Ak sa vieš vzdať toho kyvadla (môže tam zostať, akurát sa nebude kývať), tak to urob tiež tak. Pôjdu ti presne. Ak je tam teraz mechanický pohon, tak je možné, že originálny motorček už neopraviš (môžu byť kolešká vydraté) ani chod nenastavíš - vždy budú meškať alebo sa budú ponáhľať.

    Existujú motorčeky aj tikajúce, aj úplne tiché. Jediný parameter, na ktorý musíš pri kúpe dať pozor je dlźka závitu stredovej osky, aby si ho vedel do tvojich hodín pripevniť.
    Naposledy upravil Chobot : 30.05.15 at 21:29
    Kukučkové hodiny.JPG  
    IMAG0409.jpg  
    IMAG0411.jpg  
    1/1
    Adrian Gabriel "Chobot" ďakujem za odpoveď. Máš pravdu sú srdcová záležitosť, a práve to kyvadlo ich robí skutočne peknými. Škoda že nieje na tom motorčeku. Nebudem radšej riskovať, nechcem o ne prísť dám ich do opravy, to je najistejšie.
    babka - ježibabka
    Chobot tiež máme také aj iné staré a dokonca funkčné. A tiež ako tvoje bez vrchnej ozdoby. Ale keď urobím po dedkovi poriadok, možno ju nájdem. A s náhradným strojčekom ich máme tiež viacej.
    Hodiny.jpg  
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adrian Gabriel Vyskúšal som vybrať a opäť vložiť baterku a čuduj sa svete zrazu ide aj kyvadlo. Asi im chýbal reset :-D
    babka - ježibabka Teraz som sem prišla. No vidíš, najlepšie je urob si sám. A čo sa týka srdcovky, niekto by to vyhodil a niekto by dal za to majland, aby to fungovalo. Poznám. Dedko bol domáci kutil - náturista na hodiny a všeličo sme zažili. Pekný večer.
    Chobot TAk nakoniec svokor našiel aj tú vrchnú ozdobu. Fotku som priložil do horného príspevku, do komentára sa nedajú dať fotky.

    A priložil som aj fotku vnútra hodín, ako to vyzerá vnútri s tým novým hodinovým mechanizmom.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.