Zavrieť

Porady

Je nedoručenie faktúry dostatočný dôvod na jej (dočasné) neuhradenie?

Mám mobilný telefón na faktúru vedený na firmu. Posledných 6 mesiacov mi nechodili faktúry za mobil a ja som si to nevšimol. Z dôvodu neplatenia faktúr mi bolo číslo odpojené. Keď som sa bol informovať v predajni mobilného operátora, bolo mi povedané, že faktúry skutočne neboli doručené. Dôvod nedoručenia nebol známy. Dokopy sú to faktúry za 125 Eur, pričom 87 je poplatok za odpojenie čísla (z dôvodu neplatenia faktúr). Kontaktoval som mobilného operátora a požiadal som ho o vysvetlenie dôvodu nedoručenia faktúr a o odpustenie poplatku za odpojenie čísla (zvyšné poplatky za telefonické služby som samozrejme ochotný zaplatiť). Dostal som veľmi chladnú odpoveď, že moja žiadosť bola zamietnutá. To je všetko.

Rád by som sa opýtal, že ako by som mal postupovať. Normálne by ma to netrápilo, uznávam, že som si mal všimnúť, že mi faktúry nechodia a mal som si ich vypýtať. Avšak môj operátor má u mňa veľmi zlé meno čo sa týka jeho poriadku vo veciach (Bežne mi chodia faktúry iných ľudí. Jednu dokonca môj Otec raz omylom zaplati). Čiže myslím si, že istý podiel viny má aj operátor. Bohužial nemám ako dokázať, že mi dané faktúry doručené neboli. Takisto si niesom istý, či je to dostatočne dobrý dôvod na ich neuhradenie (resp. na odpustenie poplatku za odpojenie v dôsledku ich neplatenia).

Prosím, čo by ste mi poradili?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    bolo mi povedané, že faktúry skutočne neboli doručené.

    Ako to ten operátor vedel?
    A boli vôbec vystavené?
    A upomienky sa už nevystavujú? Alebo aspoň SMSky?
    Komunikuj s nimi písomne.
    LazarusLong Povedal že ich majú uvedené v informačnom systéme ako vystavené a nedoručené. Ďakujem, skúsim s nimi viac komunikovať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Čo poradiť? Zaplatiť. Snáď si si nemyslel, že ti operátor pol roka poskytuje službu zadarmo? Mal si tam zavolať, že kde je problém s faktúrami, už po mesiaci.

    NEdoručenie faktúry nie je dôvodom na jej neuhradenie. Potom by nikto nepreberal faktúry, alebo by si zrušili mailové adresy (ak majú elektronickú faktúru) a nemuseli by platiť?

    Alebo si si mal dať inkasný spôsob platby a nemal by si problém s platením. Ak má operátor u teba zlé meno, načo zostávaš u neho? Však si vyber iného.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LazarusLong Ďakujem za rýchlu odpoveď! Čiže podľa Teba nemá zmysel ani len žiadať o odpustenie poplatku za odpojenie, alebo o vysvetlenie dôvodu nedoručenia?
    Chobot Má zmysel zistiť dôvod nedoručenia, ale nie kvôli odpusteniu dlžnej sumy, či poplatku za odpojenie, ale kvôli tomu, aby ti mohli byť v budúcnosti faktúry doručené.

    Operátor nemá povinnosť doručiť faktúru. On doručuje na adresu (oštovú alebo elektronickú), akú udal klient. Mohlo sa stať, že ty si udal zlú adresu, alebo že pri prepisovaní to niekto zle prepísal. Ale aj keby chybu urobil zamestnanec, operátor nebude pátrať po tom, prečo na danú adresu nie je možné doručiť poštu a ani to nie je povinný. Je v záujme klienta, aby dostal faktúru.

    A ako si dal doručenie? Poštou?
    LazarusLong Poštou. Ale už vidím, že emailom je to zrejme bezpečnejšie.

    Ďakujem za tvoju radu. Budem to musieť zaplatiť, len som sa chcel uistiť, že chyba je skutočne moja.
    Chobot NEmusela to byť tvoja chyba. Ako som písal, mohol ich zamestnanec zle napísať poštovú adresu. Alebo jedoducho pošta nevedela nájsť číslo domu. Alebo možno nemáš dobre označenú schránku. Alebo... nevieme. V každom prípade operátor to má v obchodných podmienkach určite tak ošetrené, že aj keby ti nedal žiadnu faktúru, za služby musíš zaplatiť. Napr. počas osobnej návštevy na obchodnom mieste.

    Napr. u Telekomu som našiel toto v obch. podmienkach (časť IV bod 4.):

    Ak faktúra za Služby, bez ohľadu na formu jej
    vyhotovenia, nie je Účastníkovi doručená alebo
    sprístupnená do 15 dní po skončení zúčtovacieho
    obdobia, Účastník je povinný túto skutočnosť
    bezodkladne oznámiť Podniku. Ak tak Účastník
    v lehote 16 dní po skončení zúčtovacieho obdobia
    neurobí, považuje sa faktúra za doručenú posledným
    dňom tejto lehoty. Ak Účastník v tejto lehote oznámi,
    že faktúra mu nebola doručená, bude mu doručený
    odpis faktúry.

    Takže pre operátora si vždy ty na vine, ak nie je uhradený faktúra. Trochu to má logiku. Pri mesačnom počte faktúr cez milión kusov, nech sa nedoručí len 5%, čo je 50.000. Operátor nemá šancu mesačne preveriť, prečo sa nedoručilo 50.000 faktúr, alebo prečo si ich neprevzali. Účastník nemá osobného poradcu, ktorý by sledoval mesačne jeho faktúry a úhrady.
    lacotinka Tibikám !!

    šag keď si taký odborník , povedz ako uhradíš nedoručenú fa ??
    dáš variabilný "xxxxxxx " ??????????????????????
    """
    NEdoručenie faktúry nie je dôvodom na jej neuhradenie ""

    mne ich vtedy síce mailom doručili, ale v rámci presunu 1 mobilu na firmu zmenili heslo = neotvoril som ich
    misoft Oné..... a bol si si na pobočke vyžiadať heslo na ich otváranie?
    Jááááj - ďaleko to bolo, ďaleko......

    BTW: moja tiež mala "doručovanie" v písomnej faktúre.... a ups .... nechodia.... na mobil jej príde, že poslali... a je tam číslo účtu, VS a suma.
    Ale nebol problém cez SMS overenie sa k faktúre dostať, stiahnuť, vytlačiť....
    Len treba i mozog zapnúť.....
    misoft Aha.... takže nie ža nedali otvoriť, nechcel si otvoriť. Myslel si si, že s nimi vyjebabreš - ale narazila kosa na kameň. Vyjababrali oni s tebou.

    Tak ti treba....
    marjankaj Nedoručenie faktúry je naozaj dôvod na nezaplatenie. Každý nie je jasnovidec. Ale naozaj si treba prečítať zmluvu, aby potom nebol prekvapkaný.
      zbaliť

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Bol by to síce možný dôvod na jej neuhradenie, avšak v iných vzťahoch. Mobilný operátori pokiaľ viem majú aj funkciu informácií o neuhradených faktúrach, ktorú môže klient kedykoľvek použiť a asi aj bezplatne a získať presný prehľad o nezaplatených sumách.

    Avšak je možné postupovať podľa §75 zákona č. 351/2011 Z,z,§ 75
    Mimosúdne riešenie sporov


    (1) Účastník môže predložiť úradu spor s podnikom, ktorý poskytuje siete alebo služby, v oblasti upravenej týmto zákonom, a to až po reklamačnom konaní, ak nesúhlasí s výsledkom reklamácie alebo so spôsobom jej vybavenia.

    (2) Návrh na začatie mimosúdneho riešenia sporu obsahuje
    a) meno, priezvisko a elektronickú alebo poštovú adresu účastníka,
    b) názov a sídlo podniku,
    c) predmet sporu,
    d) odôvodnenie nespokojnosti s výsledkami reklamácie,
    e) návrh riešenia sporu.

    (3) Návrh na začatie mimosúdneho riešenia sporu predloží účastník bezodkladne, najneskôr do 45 dní od doručenia vybavenia reklamácie.

    (4) Účastník a podnik môžu navrhovať dôkazy a ich doplnenie, predkladať podklady potrebné na vecné posúdenie sporu. Úrad predložený spor rieši nestranne s cieľom jeho urovnania. Lehota na ukončenie mimosúdneho riešenia sporu je 60 dní od podania úplného návrhu, v zložitých prípadoch 90 dní od podania úplného návrhu.

    (5) Výsledkom úspešného vyriešenia sporu je uzavretie písomnej dohody, ktorá je záväzná pre obe strany sporu.

    lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

    Vylúčený člen lacotinka
    Ak máš na to , urob ako ja :
    Choď do Blavy na GR (2x)
    zatrieskaj na zamknuté dvere (1x)
    napíš sťažnosť na operátora (viackrát) na GR ( dvakrát)

    a možno dosiahneš , že z neoprávnených (2x blokovanie po 19 + 1x slušná vydieračská firma) ti po polroku vrátia
    17 celých
    38 znížených o DPH

    Je nedoručenie faktúry dostatočný dôvod na jej (dočasné) neuhradenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.