Zavrieť

Porady

Mám nárok na materské???

U posledného zamestnávateľa som nastúpila 01.11.2014 s 3 mesačnou skúšobnou dobou, počas ktorej som otehotnela a nasledovne na odporučanie doktorky PN-rizikové tehotenstvo od 15.01.2015(PN trvala od 15.01-30.06). Samozrejme zamestnávateľ okamžite ako zistil, že som tehotná ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe k 17.01.2015. V roku 2013 som bola zamestnaná od 25.04-31.08, v roku 2014 trval prac. pomer od 28.07-02.10 a ten posledný bol ten počas ktorého som šla na PN. Podala som si žiadosť o materské a zo sociálnej poisťovne mi prišiel papier, že potrebuju kópiu rodného listu dieťata po narodení aj keď termín porodu mám až 05.08,2015, že dovtedy nebudú mocť vydat rozhodnutie... Prečo čakajú za rodným listom a nemožu rozhodnúť bez toho? Vzniká mi nárok na materské?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ku dňu nástupu na materské pravdepodobne nesplňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (spočítaj si kal.dni trvania prac.pomeru v posledných dvoch rokoch - neprepočítavala som). Ak túto podmienku splníš ku dňu pôrodu, materské ti spätne doplatia. Ak ju nesplníš, vznikne ti len nárok na rodičovský príspevok od mesiaca v ktorom sa dieťa narodilo. Doba PN-ky z ochrannej doby sa do 270 dní nezapočítava. R.2013 sa ti už tiež nebude započítavať celá odprac.doba.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 Veronika, nechápem prečo žiada SP RL dieťaťa, keď je zrejme jasné, že teraz jej doba poistenia nebeží, ak nespĺňa podmienku na MD ku dňu nástupu na MD? nesplní ju ani keď porodí ......
    veronikasad Nechápem ani ja, ale predpis (SP) je predpis ... Ak by to bolo pár dní, možno by sa ich dalo doplniť nejakou dohodou (možno aj dvomi), ale nad tým mala rozmýšľať skôr. Ak dostávala nemocenské, to ešte neznamená že jej vznikol nárok na materské.
    janka220490 No myslela som si, len potom nechápem prečo si pani na sociálnej poisťovni vyžaduje kópiu rodného listu dieťaťa po narodení a že až potom mi možu spraviť rozhodnutie lebo som v ochrannej lehote a kým nebudem mať rozhodnutie že nemám nrok na materské nemožem vybavovať rodičovský príspevok po narodení malého to budú naťahovať ako stále s tým rozhodnutím, nedá sa získať nejak skor?
    Mila123 Janka, nárok na RP máš aj tak len od narodenia dieťaťa.....
    mala si sa skôr ozvať, pretože pre mňa je jasné, že ti nárok na MD nevzniká....
    ak by si si nechala poradiť, mohla si byť tých 6-8 týždňov pred termínom pôrodu na PN, teraz budeš možno až do narodenia dieťaťa bez príjmu.....
    veronikasad bohužial, neurýchliš to. RP sa aj tak vypláca mesiac pozadu (za august v septembri), tak ak sa dieťa narodí v termíne, treba RL hneď odniesť do SP, počkať na rozhodnutie (dúfam že ho nebudú tlačiť 30 dní) a potom s tým rozhodnutím ísť na UP žiadať o doplatok RP. Presné pokyny by ti mali dať po narodení dieťaťa na SP
    veronikasad Ešte stále je v ochrannej dobe, možno by sa dala vystaviť PN-ka, ktorá môže trvať minimálne do konca šestonedelia. Príp., ak príjem zo zamestnania bol nižší ako min. VZ, prihlásiť sa na jeden deň dobr.poistenia a potom si dať vypísať novú PN-ku. Opravujem - z dobr.poistenia to nepôjde, lebo podmienku 270 dní nem.poistenia nesplňa.
    janka220490 No ja chápem jasné, len nechápem kvoli čomu oni potom na socialnej poistovni cakaju na vydanie rozhodnutia, kvoli čomu budu potrebovať rodný list malého k tomu...Lebo pani mala pripomienky ze co keby som sa dobrovolne nemocensky poistila a ja som jej hovorila ze kvoli comu ked viem ze ani to nezmeni nic na tom ze nemam narok na matersku...tak mi po vedala ze ona nevie no super. A ja viem ze rodicovsky je az od narodenia dietata, len tolko ze potom vybavovanie bude zdrziavat soc. poistovna kvoli rozhodnutiu...
    Mila123 Janka, toto sa choď opýtať do SP, nie nás....
    janka220490 Ved praveze som bola a pani bola velmi ochotna ze ona mi nemoze poskytnut ziadne informacie ani nic blizsie ohladom toho tak preto ma napadlo sa to spytat tuna ale aj tak dakujem za vsetky reakcie...
      zbaliť

    Mám nárok na materské???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.