Zavrieť

Porady

Moze vlastnik (otec) vymknut syna napriek tomu, ze je len spoluvlastnik?

Vlastnikom bytu su rodicia. Moze vymknut otec syna, bez toho aby ziadal povolenie druheho spoluvlastnika (cize mamu)? Syn (28 rokov) ma na danej adrese trvale bydlisko. Je tento problem riesitelny cez policiu?
Dakujem.

//edit:
Upravujem otazku, kedze sa tu mnozia komentare nesuvisiace s problemom:
- predmetom otazky je, ci je dana situacia PRAVNE v poriadku
- spomenuty syn nevyziera rodicov, nie je nezamestatny a ani nic podobne
Tak prosim nedokreslujte si cely pribeh za tym, nakolko sa to ani netyka otazky.
Naposledy upravil Andrew89 : 15.07.15 at 16:58
11 komentárov     zbaliť
Oliwa No, oni síce na autách majú nálepky Pomáhať a chrániť, ale...
Ako si to reálne predstavuješ? Zavoláš 158, príde hliadka a povieš im, naši ma nechcú pustiť domov? A oni Ti akože planžetou otvoria, či čo...? Prepánajána, "chlapče", spamätaj sa.... 10 rokov si podľa zákona dospelý a ak rodičia nie sú odkázaní, resp. minimálne jeden z nich nestojí o Tvoju pomoc, poobzeraj sa okolo seba a skús sa postaviť na vlastné nohy... Tridsiatka pomaly na krku, najvyšší čas dospieť, či...? Nespoliehaj sa na štát, ten Ti v tom určite nepomôže...
Andrew89 Pisal som to tu asi 2x, no pre teba moja draha este raz a posledny krat.
Ak tu bude otazka typu: Mam 28rokov a som odkazany na rodicov, ktori ma zivia, moze ma niektory z nich vyhodit z domu, ktori vlastnia?
Potom tvoj komentar bude na mieste.
Kto si, ze ma sudis a vies moju situaciu? Z toho, ze ked otec vymkne syna je automaticky syn prizivnik a chyba je automaticky na strane syna? Dalsi internetovy odbornik na zivot. Dospej prosim ta ty.

Otazka bola polozena, tak ako bola polozena a ivka70 na nu odpovedala.
Oliwa Pozri, Andrew, som presvedčená, že to určite nie je Tvoj problém, pretože Ty máš len 26 rokov a pýtaš sa predsa v mene svojho priateľa/známeho... Tak to ber tak, ako to bolo myslené - že mu odpovede pretlmočíš, keď už si na seba prevzal úlohu hovorcu. Tak neviem prečo si myslíš, že Ťa tu niekto súdi... Veď len nezáväzne diskutujeme, či...? Pre mňa extra nič písať nemusíš, nie som dyslektik, odpoveď som napísala skôr, ako tento komentár. Evidentne si ju nečítal...

Veď práve, že otázka bola položená, ako bola... A ani oprava jej veľmi nepomohla.
V odpovedi /nie v komentári/ som poukázala na rozdiel v majetkovo-právnom statuse zúčastnených... Takže kým sa nespýtaš kamoša a nedáš sem relevantnú odpoveď, či otec je alebo nie je väčšinový vlastník bytu, nemôžeš očakávať relevantnú radu...
A oslovenie "moja drahá" si nechaj pre tú svoju...

S Ivkinou odpoveďou sí síce spokojný, ale nemusí sa zakladať na pravde, keďže píše len o BSM. Napr. otec mohol časť bytu zdediť za slobodna a časť si dodatočne odkúpiť v manželstve. Na LV môže figurovať ako väčšinový vlastník a v tom prípade má väčšie právo /vlastnícke/ ako jeho manželka. Takže vôbec sa jej nemusí pýtať na jej názor. Rozumieš tomu, čo Ti /pardón/, Tvojmu kamošovi hovorím???
Andrew89 1. Pokial sa nemylim, tak ty si ma oslovila ako keby to bol prave moj pripad. Ked si ten text este raz precitas, tak je z neho jasne, ze to adresujes mne.
2. Taktiez dakujem, ze kamaratske oslovenie (aj ked neviem preco by som sa mal spamatat), citujem :
Prepánajána, "chlapče", spamätaj sa.
3. ivka70 jasne povedala, ze sa jedna o BSM, cize odpoved je dostatocne presna. Ak by sa nejednalo o BSM, nemyslis, ze by som sa pytal dalej? Ale zrejme mna /pardon/ kamarata a situaciu poznas lepsie.

Kazdopadne odpoved som dostal, za co dakujem a pre mna je toto uz uzavreta tema.
marjankaj Nejako sa ti to vymklo. Je úplne jedno či je to tvoj problém alebo kamarátov. Mal si to napísať presne, že ide o kamaráta, nikto tu nie je jasnovidcom.
Ale nech to dá riešiť na súd. A tam uvidí, čo všetko sa bude sudca pýtať. Aj kto mu perie spodné prádlo. Tam ho prelustrujú zo všetkých strán.
misoft Ja len tak bokom.... pre @Andrew89: Tu asi ani tak nejde, komu sa radilo, pre koho sa radilo, ako sa radilo. Ide o PRINCÍP.
28-ročný chalan (vraj odkázaný na rodičov, ktorí ho živia)... kua - tata-mama hotel? V tomto veku by už i vysokú mal za sebou, nechá sa vydržiavať rodičmi. Nepoznám ho, ale z toho, ako si napísal jeho "stav" - nezamestnaný, prácu nehľadá, full service doma, telka.. a on sa čuduje, že fotrovi došla trpezlivosť?
Neprispieva, nepomáha, len vyžiera, cudzie využíva - to je i na koňa veľa, nieto na rodičov...
Ak si jeho "kamoš" - kopni ho do gulí, nech si akúkoľvek robotu hľadá a živí sa sám.... to nie je med lízať.
lubko6394 Misoft - Nedá sa dať pluska, takže súhlas takto.
Andrew89 Nikde som nenapisal, ze vyziera rodicov, je nezamestnany, neprispieva do domacnosti.
Som rad, ze ty to popisujes ako holy fakt.

Cize ten tvoj "PRINCIP" skus do inej poradne, zrejme sedi na nejakeho tvojho kamosa a nie mojho
A ano, byty pre 28 rocnych nerastu na strome a ani sa nepredavaju za kilo zemiakov.
marjankaj A čo keby si tak radšej napísal čo robí. A nevypisoval čo všetko nerobí a čím nie je. Tu nie je veštiareň. Tak sa trochu ukľudni.
Keď presnejšie popíšeš situáciu, tak si tu nikto nebude vymýšľať.
Andrew89 Tyka sa moja otazka toho co chalan robi? Kto chalan je?
Upravil som otazku, kludne sa pohorsujte, debatujte dalej, ja uz sa nejdem nad tymto pozastavovat
marjankaj Tvoj problém, či sa budeš pozastavovať alebo nie. Nikto predsa nie je povinný ti vnucovať svoj názor. Najmä ak netuší o čo ide. Nedáš info, rieš si to sám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.

    Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

    Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.

    __________________________________________________ ____________

    Moj nazor: moze.
    TP nezaklada ziadny narok na vlastnictvo ci povinnost byvat v nehnutelnosti. dokonca TP mu moze otec aj zrusit, lebo uz je plnolety.

    Ak mama nebude suhlasit, moze syna zasa pustit.
    Dohodnut sa ale musia oni dvaja.
    Ak sa nedohodnu, mozu sa sudit.
    Policia nema dovod zasahovat v takomto pripade a nema ziadny dovod syna v byte opatovne ubytovat, ak ho otec do bytu nevpusti. Policia to riesit nebude.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Syn má 28 rokov.

    Môže otec zavolať na syna policajtov, že je syn príživník ?
    Čo povie v tomto prípade matka, že syn je v hoteli mama-tata ?

    Andrew89 Vobec netusis v com je problem a tvoj komentar nie je vtipny. Ale chapem, to je internet.
    buchač Andrew89 (Dnes 22:41) Vobec netusis v com je problem a tvoj komentar nie je vtipny. Ale chapem, to je internet.
    ===============================
    Jasné, že netuším.
    Ale ak by si dal relevantné a samozrejme aj pravdivé informácie o dôvode vymknutia, tak to by bolo trochu iné.
    Takže poskytneš ?
    clen podla mna prichadza do uvahy § 5 obč. zákonníka, ak jeden syna pusta a druhy ho vyhana, hoci tam predtym byval...kym sa nedohodnu, tak obec moze ulozit obnovenie predosleho stavu. To ze tam ma bydlisko je nepodstatne.
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tym, ze tam mas TP este neznamena, ze si spoluvlastnik. Adresa TP ma iba informacny charakter.

    Ak ta jeden, ci viaceri spoluvlastnici nechcu v domacnosti strpiet,maju na to pravo. Dokonca ti mozu aj TP zrusit,nakolko si dospely,uz nie si nezaopatrene male dieta. / ale musia suhlasit obaja spoluvlastnici,jeden na to nestaci/
    Ale mas to trochu problematicke, jeden z rodicov ti pobyt dovoli, druhy nie...asi by bolo najlepsie,aby si si nasiel vlastne byvanie a predisiel dalsim problemom.
    Policia by mala pomoct napr. v tom pripade, ze ti majitel nehnutelnosti odmieta vydat osobne veci,ktore mas v dome. Ale s tvojim pobytom,ci nepobytom, to nie...oni sa do rodinnych hadok nebudu pustat

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Neviem ako u Vás ale u nás sa to rieši tak, že ak ja nechcem tak manželkin hosť nepríde a naopak môj hosť nepríde ak je manželka proti. Či je to právne v poriadku alebo nie ma netrápi. Vo svojom obydlí prijímame len tých na ktorých sa spoločne zhodneme. A policajt je mi v tomto prípade ukradnutý. Ja chcem mať svoj domov pre seba a nebudem skákať ako si ktokoľvek zmyslí - aj keby to bolo moje vlastné a dospelé dieťa. Ako som si mohol zariadiť život ja tak si môže aj ono - veď je demokracia.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Polícia nemá na akom základe riešiť vec. Z právneho hľadiska nemá syn nárok na byt. Na to, aby syn býval v byte je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov. Z morálneho: prispieval syn jednou tretinou na chod domácnosti? Podieľal sa na domácich prácach?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Presne tak !!!
    Práve preto som v komentároch (ivka príspevok) podpichol.

    Boh vie, čo bola príčina vymknutia...no mám za to, že normálny rodič by také niečo neurobil...teda za predpokladu, ak sa dieťa snaží aspoň určitou formou realizovať v rodine.
    Veď je jasné, že nie každý má hneď svoje vlastné bývanie, no je potrebné si uvedomiť, že aj rodičia majú svoje dno a aj trpezlivosť.
    Andrew89 Ako vies, ze ten rodic je normalny? Nevies. A prave preto je to tvoje podpichovanie uplne mimo. Zmysli sa nad sebou, kto si, ze chces vediet podrobnosti sukromneho zivota, ktory sa ta netyka.
    buchač Andrew89 (Dnes 11:11) Ako vies, ze ten rodic je normalny? Nevies. A prave preto je to tvoje podpichovanie uplne mimo. Zmysli sa nad sebou, kto si, ze chces vediet podrobnosti sukromneho zivota, ktory sa ta netyka.
    ===========================
    1. Podrobnosti nie sú potrebné
    2. Stačí základný problém
    3. Normálny rodič ? Ten som napríklad JA.
    Ak by sedel na riti doma, nič nerobil, neprispieval nejakým spôsobom na domácnosť ? Alou...a ťaháš čáru z baráku. Ešte aj zámok by som vymenil.
    4. Nenormálny je podľa Teba čo ?
    Že vyžaduje niečo, čo sa Tebe nepáči ?
    Aj keby bol na práškoch, tak to neznamená, že Ťa nemá právo vydrbať na ulicu.
    5. Zamysli sa radšej Ty. Ja som už starý foter, vnučku formujem na tie správne chovanie....Teba nemienim vychovávať a ani zamýšľať sa....
    ------------------------------------------
    Ale chápem, kto nedostal správnu výchovu, tak hľadá náhradu na internete....hlavne takú, ktorá jemu vyhovuje. Dokonca je schopný na rodiča zavolať aj policajtov....kúúwa jednanie.

    Capisci ?
    Oliwa Reakcia na Tvoju reakciu na buchača:
    "Ako vies, ze ten rodic je normalny? Nevies."
    Čo v tomto príbehu znamená "normálny rodič"? Ak je svojprávny, tak ho zákon pokladá za normálneho. Ak je chorý a zbavený svojprávnosti z nejakého závažného zdravotného dôvodu, a existuje na to papier, tak treba volať záchranku /psychiatrickú pomoc/ a nie políciu, resp. obe zložky súčasne - polícia by ho spacifikovala a lekár by ho ošetril a odviezol na psychiatriu. Ak by bol teda náhodou konal v nejakom amoku, v dôsledku čoho by zostal syn úplne bezdôvodne za dverami a bol by ohrozovaný na živote... Ale to sa môžeme zase len domnievať, lebo naozaj nevieme, čo máš na mysli pod pojmom normálny rodič... či je to alkoholik, gambler, násilník, schizofrenik, alebo nie...
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    To, že má trvalé bydlisko ešte neznamená, že je spoluvlastník. Takže doplň , či je spoluvlastník a aj vek syna.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Myslim, ze mala na mysli to, ze otec vymkne syna, hoci mama na to nedala suhlas ....
    Andrew89 Ano presne toto som myslel. Kazdopadne upravil som otazku.
    Tweety syn je dospelý, takže súhlas druhého rodiča na vymknutie, nevymknutie nepotrebuje
    marjankaj No nie som istý. Ani Grécko sa nám nepodarilo vyhodiť z eurozóny.
    ivka70 A si si isty, ze Grecko uz dospelo ?
    Oliwa A otázne je, či Grécko je alebo nie je spoluvlastník...
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Nuž chlapče /keďže sama som bola dieťa a aj ja mám dospelé dieťa/, ako by som Ti to...

    Vlastníkmi bytu sú obaja rodičia. No nevieme, či je to BSM alebo jeden z rodičov je väčšinový spoluvlastník. Čo je po "technickej" stránke dosť podstatný rozdiel...
    Iná je morálna stránka veci...
    Syn nevlastní žiadny podiel bytu, má tam len trvalý pobyt.
    Otec 28 ročného syna dôvodne/bezdôvodne vymkol.
    Matka na situácii nič nezmenila.
    Syn sa pýta, či má na to otec právo a chce sa domôcť opätovného práva na bývanie v rodičovskom byte.
    Rozumiem tomu správne???
    Odpoveď:
    Ak Ty budeš mať 28 ročného syna, tiež budeš mať právo dať ju najavo /nehovorím, že zrovna takýmto spôsobom/, aby sa konečne osamostatnil...
    Samozrejme, ak nie si zrovna Ty ten, čo ťahá a financuje celú domácnosť...

    Alebo ak by sme chceli parafrázovať Polnišovú: 28 rokov je doooooosť... /dokonca viac ako 14 v reklame/...
    Naposledy upravil Oliwa : 14.07.15 at 12:54

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vlastnikom bytu su rodicia. Moze vymknut otec syna, bez toho aby ziadal povolenie druheho spoluvlastnika (cize mamu)? Syn (28 rokov) ma na danej adrese trvale bydlisko.Je tento problem riesitelny cez policiu?
    Dakujem.

    //edit:
    Upravujem otazku, kedze sa tu mnozia komentare nesuvisiace s problemom:
    - predmetom otazky je, ci je dana situacia PRAVNE v poriadku
    - spomenuty syn nevyziera rodicov, nie je nezamestatny a ani nic podobne
    Tak prosim nedokreslujte si cely pribeh za tym, nakolko sa to ani netyka otazky.
    1. Môže
    2. Je - ale....
    3. JE

    Moze vlastnik (otec) vymknut syna napriek tomu, ze je len spoluvlastnik?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.