Zavrieť

Porady

Zmena štvrťročného platcu DPH na mesačného

Dobrý deň,
firma do 30.06.2015 neprekročila obrat 100000,-€ ale v 7/2015 ho už prekročí. Správne má byť mesačným platcom po ukončení 3.q.2015. Môže začať byť mesačným platcom už za 7/2015, alebo musí čakať po skončení štvrťroka? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    marions Minulý mesiac som čítala ohľadom prechodu na mesačného platcu, lebo som mala prípad, že prekročil platca obrat v 4/2015. Tak som volala na DRSR, kde mi povedali, že platí, ak bol platcom pred 2012, má ukončiť štvrťrok a od 01.07. bude mesačný.
    Tak beriem aj tento prípad tak, len som sa chcela spýtať, či by som nemohla byť aj skôr a od za 7/2015 už podať mesačné DP.
    Či je možné to, že by sa stal mesačným platcom skôr ako mu určuje zákon. Lebo keby sa stal od 01.08., musel by podávať za 7 štvrťročné a od 8. mesiaca mesačné. Keby podával mesačné od 7. mesiaca či by bol problém
    marions VYJADRENIE Z DRSR /možno niekomu tiež pomôže/:


    Dobrý deň,

    V prípade, ak platiteľ dane registrovaný pred 01.10. 2012 (tzv. starý platiteľ), ktorý mal k 30.09. 2012 štvrťročné zdaňovacie obdobie prestane plniť v januári 2015 obratovú podmienku, t.j. k 31.07. 2015 dosiahol obrat vo výške 100 000 € za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, dokončí prebiehajúce zdaňovacie obdobie tretí kalendárny štvrťrok 2015, pričom od 01.10. 2015 bude mať zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac. To zn., že platiteľ dane podá daňové priznanie za tretí kalendárny štvrťrok 2015 a od 01.10. 2015 bude podávať daňové priznania za každý kalendárny mesiac. Platiteľ dane pri prechode zo štvrťročného zdaňovacieho obdobia na mesačné zdaňovacie obdobie nemá povinnosť oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu.

    Ak sa platiteľ dane so štvrťročným zdaňovacím obdobím (tzv. starý) rozhodol (dobrovoľne) pre zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac napr. v druhom štvrťroku 2015, zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny mesiac môže nastať len k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po poslednom dni kalendárneho štvrťroka, v ktorom sa platiteľ dane rozhodol pre zmenu zdaňovacieho obdobia, t.j. môže mať zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac už k 1.7. 2015.

    ---
    S pozdravom,
    Ing. Soňa Lišaníková
    Kontaktné centrum podpory
    Finančné riaditeľstvo SR
    Banská Bystrica

    Zmena štvrťročného platcu DPH na mesačného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.