Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok - podnikanie

Dobry den.
Som SZCO, mám pridelene ICO aj DIC, ale nemám živnosť. Pracujem ako finančný poradca. Od 1.7. mi vznikla povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne na základe DP. Lenže od 1.7. mi vznikol nárok na RP (nárok na materské som nemala, lebo som neodvádzala do soc. poist.). Praconíčka mi povedala, že mám doniesť papier z UPSVaR o poberaní RP, dať žiadosť o prerušenie SZCO a následne prihlásenie, že za mňa bude platiť štát odvody do soc.
Moja otázka je: môžem urobiť prerušenie a ďalej pracovať a vykazovať fa? Ak áno, do akého veku dieťaťa bude za mňa platiť štát odvody do soc. bez ohľadu na vymeriavací základ v DP? Musím do zdravotnej poisťovne nahlásiť, že som opäť na RP? Musím platiť nejaký preddavok do zdravotky, alebo aj tu všetko bude platiť štát?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Poistenie v SP sa prerušuje szčo ak poberá rodičovský príspevok a zároveň dá čestné prehlásenie, že počas poberania RP nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť. Čiže ak chceš prerušiť poistenie v SP, činnosť szčo vykonávať nemôžeš.
    Prerušiť poistenie sa nedá spätne, najskôr odo dňa oznámenia a podania čestného prehlásenia.
    Ak by si činnosť nevykonávala a prerušíš poistenie, počas prerušenia poistenia platí poistné na dôchodkove poistenie štát, podmienkou je podanie prihlášky na poistenie štátom. Štát platí od podania prihlášky najviac do 6 rokov dieťaťa. Štát poistne neplatí ak by ti trvalo akékoľvrk iné dôchodkové poistenie (szčo, zamestnanie, dohoda...). Ak by toto nastalo (uzatvorená dohoda a pod.) musíš sa z poistenia štátom odhlásiť.
    Ak chceš činnosť szčo vykonávať aj počas poberania RP, poistenie v SP ti bude trvať a štát za teba dôchodkové poistenie paltiť nebude. Je aj možnosť, že budš preruŠovať poistenie len na určité obdobia. Napr. teraz činnosť nevykonávaš, poistenie prerušíš, prihlásiš sa na poistenie štátom 15.10 začneš vykonávať, ukončíš prerušenie, odhlásiš sa z poistenia štátom, 30.11 prestaneś vykonávať činnosť, poistenie prerušíš a prihlásiš sa na poistenie štátom atď ...
    Ak budeš činnosť vykonávať, si poistená v SP aj na nemocenské poistenie a z tohoto nemocenského poistenia môžeš čerpať napr ošetrovné pri chorobe dieťaťa, nemocenské. Tieto veci treba využívať,. počas tejto doby sa neplatí poistné do SP a kráti sa prípadne´poistné do ZP.
    Toto bolo väčšinou o dôchodkovom poistení. Zdravotné je inak.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matusekova Aha. Čiže RP môžem poberať počas trvania SZČO, ale zároveň musím platiť odvody. Ak sa dobre pamatam, OCR sa dá uplatniť len 10dní na jedno dieťa.
    Čo sa týka toho prerušenia a prihlásenie, je to možné urobiť aj na pár dní v mesiaci?
    V soc. poist. ma nemali ešte evidovanú ako SZCO, lebo som za rok 2013 mala malé obraty a tak mi nevznikla povinosť platiť odvody v roku 2014. Teraz na základe vymeriavacieho základu mám povinnosť odvádzať. Keďže mi zo sociálky neprišiel žiadny list, mám počkať kým príde a až potom platiť odvody, ak teda nepreruším činnosť?
    Ďakujem
      zbaliť

    rodičovský príspevok - podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.