Zavrieť

Porady

Môže dať riaditeľ školy pri zadeľovaní úväzkov prednosť nekvalifikovanému učiteľovi pred kvalifikovaným?

Predošlé roky som vyučovala kvalifikovane biológiu a nekvalifikovane pracovné vyučovanie (hodiny doplnené do úväzku). V júni som získala kvalifikáciu na dejepis. Riaditeľ školy mi chce opäť zahrnúť do úväzku aj pracovné vyučovanie (s čím ja nesúhlasím) Teda budem učiť biológiu, dejepis a pracovné vyučovanie. Chcem podotknúť, že hodiny dejepisu sú pridelené učiteľom, ktorý na tento predmet kvalifikáciu nemajú. Ich hodiny by mi postačili na celý kvalifikovaný úväzok.
Môže riaditeľ školy dať učiť nekvalifikovaným dejepis a mne nekvalifikovane pracovné vyučovanie? Aj keď logicky z tohto vyplýva len prehodiť hodiny (mne dejepis a pracovné vyučovanie iným učiteľom na doplnenie úväzku), no komunikácia s vedením je v tomto smere veľmi ťažká.
Má učiteľ právo odmietnuť pridelený úväzok? Môže dať prednosť pri zadeľovaní úväzkov nekvalifikovanému učiteľovi pred kvalifikovaným? Ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    Aj keď sa ti to zdá nelogické, je to na jeho rozhodnutí. Odmietnuť pridelený úväzok môžeš, ale nemusí ti riaditeľ vyhovieť, resp. ti vyhovie, ale ti nedá namiesto prac. vyuč. nič iné.
    Iné by bolo, keby si mala úväzok viac ako polovicu predmetov ako nekvalifikovaná, teda napr. 12 hodín pracovného, ale aj to sa stáva. Z rozvrhom sa dá všeličo robiť, aj to, že rozhádže hodiny medzi učiteľmi tak, že všetci učitelia budú mať úväzky kvalifikované a tebe neostane dostatočný počet potrebných hodín, čím sa môžeš stať nadbytočnou. Veľmi záleží na vašich vzájomných vzťahoch.
    Porozmýšľaj, prečo chce nechať dejepis nekvalif. uč.- možno to učí už roky, možno je vtom výborný , možno si myslí, že uč. biológie má bližšie k prac. vyuč., možno ty nespĺňaš jeho očakávania, alebo ťa potrebuje len na vykrytie hodín biológie a ostatné predmety sú už len do počtu.
    Ak by si sa aj sťažovala on má určite dôvod prečo to robí. (On si svoje rozhodnutie vie obhájiť, či sa ti to páči, alebo nie.) Najlepšie je požiadať ho, aby ti svoje rozhodnutie vysvetlil, odôvodnil. Trvaj na tom nestačí povedať, že toto budeš učiť a hotovo.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    amarylka Ďakujem za odpoveď logomania, takže podľa tvojich slov je úplne zbytočné študovať, pracovať na sebe a zvyšovať si kvalifikáciu na ďalšie predmety, ktoré sú na škole odučené nekvalifikovane. Stačí mať len dobré vzťahy s riaditeľom.
    Tak potom vyzerá naše školstvo. Nie tí, ktorí sa snažia vyriešiť si budúcnosť a makajú na sebe sú v práve, ale tí, ktorí majú k riaditeľovi bližšie....
    Len na doplnenie, dejepis učia nekvalifikovane (do úväzku) učitelia jeden, najviac 3 roky, takže o dlhodobých skúsenostiach (a odbornosti, nakoľko ani jeden učiteľ k tomu predmetu nemá blízko) nemôže byť reč. Ja tiež nie som odborník v tejto vede, ale mám na to aspoň maličké základy, ktoré sú v dejepise ako aj v iných predmetoch dôležité.
    Prepáč, nesúhlasím s tebou, ale aj tak vďaka za tvoj názor.
    Čakala som skôr nejaké odkazy na zákony, ktoré to riaditeľovi umožňujú alebo podľa ktorých som v práve ja.
    Čakám na vyjadrenie sa aj iných
    poraďákov.
    Bajanka je to smutné, ale často je to tak
    logomania amarilka, ja som vôbec netvrdila, že je zbytočné študovať a rozširovať si svoje vedomosti iba som načrtla ako to na mnohých školách funguje, možno aj na tej tvojej . Aj ja som čosi podobné zažila a môj syn s apr. Aj+Tv tak isto. Jemu zobrali pár hodín Aj a dali to učiť akejsi študentke bez ped. vzdelania a pár telocvikov dali učiť učiteľke netelocvikárke v preddôchodkovom veku vraj aby mala plný úväzok lebo ináč by potom mala nižší dôchodok. Jemu zostalo iba 80 % úväzok. Nepomohol si ani vtedy, keď sa sťažoval. Dal okamžitú výpoveď a riešil si to ináč.
    V tomto máš úplnú pravdu, že "Nie tí, ktorí sa snažia vyriešiť si budúcnosť a makajú na sebe sú v práve, ale tí, ktorí majú k riaditeľovi bližšie..."
    Nepoznám taký zákon na ktorý sa pýtaš, je to naozaj v kompetencii riaditeľa komu čo dá učiť, ale môžeš sa obrátiť na príslušný inšpektorát.
    Prečítaj si toto, dobrý príspevok hlavne pravdivý a prečítaj si aj diskusiu:
    http://mistrik.blog.sme.sk/c/342266/...-ucitelia.html
    https://www.minedu.sk/data/att/8207.pdf
    Budem rada ak sa mi ozveš čo si dosiahla.
    amarylka Ďakujem ti logomania za odpoveď. Je to smutné a nezmyselné, vysvetliť si zákon po svojom a na základe toho uprednostňovať iných.
    Ja určite neprestanem bojovať, tak ako už veľakrát a urobím všetko pre to aby moja snaha nebola márna. Z tvojich slov cítim podporu. Vďaka za ňu.
      zbaliť

    Môže dať riaditeľ školy pri zadeľovaní úväzkov prednosť nekvalifikovanému učiteľovi pred kvalifikovaným?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.