Zavrieť

Porady

Predaj pozemku v prípade dvoch vlastníkov

Dobrý deň prajem.

Chcel by som sa opýtať aký je postup v prípade, pokiaľ by sme chceli predať pozemok na ktorom sú dvaja vlastníci - moja babka a ešte jeden pán. Ten pán tam má 1/4 podiel, ktorý nám odmietol predať a je dosť neochotný v nejakom ďalšom jednaní. Pozemok sa k tomu nachádza pod stavbou ktorú vlastní babka a ako 1/4 vlastník je aj v záhrade. Je teda možné mu napríklad jednoducho vymerať 1/4 hocikde z daného pozemku bez jeho súhlasu? Poprípade na LV je uvedené pri jeho mene titul nadobudnutia:

R I 39/74
PKV 12
ROZH.OPPLH A99/05606/LHF (ROEP)

Čo presne znamená to R I? Môže sa jednať aj o darovaciu zmluvu? Môžem si tento dokument niekde pozrieť? Podľa jedného známeho geodeta by sa takto nadobudnutý pozemok dal aj právne napadnúť.


Vopred ďakujem za Váš čas a rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ak nejde dohodou (je dobré mať písomnú korešpondenciu),tak jedine súdom:
    http://www.pravny-poradca.sk/podielo...luvlastnictvo/
    Mária27 Presne tak: Zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo súdom. Navrhnúť:
    1. rozdelenie veci – ide o deliteľnú vec, ktorej rozdelenie je dobre možné a ak naďalej môže plniť svoj účel
    2.prikázanie do vlastníctva babke za primeranú náhradu (ak spoluvlastník nebude chcieť samotnú 1/4) – má na pozemku stavbu.

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak je to jedna parcela, ktoru maju v spolovlastnictve dvaja vlastnici s podielmi 1/4 a 3/4, tak to znamena, ze kazdy vlastnik z kazdeho milimetra stvorcoveho svoj podiel. Nie je mozne urcit, ktora cast pozemku komu patri. Ako celok je pozemok v podielovom spoluvlastnictve.
    V pripade predaja nemozes opomenut, ze spoluvlastnik ma zo zakona predkupne pravo, takze predat babkin spoluvlastnicky podiel mozes az potom, ak si predmetny podiel ponukol ostatnym spoluvlastnikom a ti si neuplatnili predkupne pravo.
    Vymerat 1/4 na zaklade spoluvlastnickeho podielu nemozes. Mozete sa ale spoluvlastnici dohodnut, ze parcela sa rozdeli a kazdy zo spoluvlastnikov ziska parcelu primeranej plochy, kde bude jedinym vlastnikom.
    Ohladom udajov v LV nepomozem, lebo by som vedel poradit len neuplne, tak to radsej necham na skusenejsieho v danej problematike.

    Predaj pozemku v prípade dvoch vlastníkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.