Zavrieť

Porady

osobná asistencia a platby do zdravotnej poisťovne z prijmu OA

Som zamestnaná na plný prac. úväzok. Popri práci vykonávam OA. Som registrovaná na DU ako OA, inú činnosť ani príjem popri hlavnom zamestnaní nemám. OA vykonávam 62 hodím mesačne / záleží od počtu dní v príslušnom kalendárnom mesiaci /, teda 2 hod. denne x 2,67 euro. Som povinná platiť odvody do ZP ? ...poznámka....Odvody do soc. poisťovne a zdr. poisťovne za mňa platí zamestnávateľ v TPP.
Naposledy upravil vojtech63 : 20.08.15 at 10:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Z odmeny za OA sa neplatí zdravotné poistenie - vi´d zák o ZP.
    Ale osobný asistent má aj povinnosti - a tie si treba plniť. Aj začatie činnosti si mala ohlásiť, takisto Oznámenie o príjmoch z OA poslať ...
    doplnenie: užitočné info aj tu http://www.porada.sk/t98021-osobna-a...1-1-09-a.html#
    http://www.porada.sk/270163-osobny-a...ml#post2754921
    Naposledy upravil Katy a R : 21.08.15 at 11:56
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vojtech63 ...mohli by ste mi prosím dopísať čo ešte musím ?....ani na UPSVaR ani na DU mi nič neoznámili.
    Katy a R nikto ti nič nebude oznamovať - povinnosti si musíš plniť ty sama. viď zák o DzP a zák o ZP a preštuduj tému, čo som doplnila.
    choď to čo najskôr poriešiť v ZP ... hádam ani sankcie nebudú (aspoň tak som počula, že nedávajú)
    vojtech63 ..preštudovala som si tie tri body, ale bod 2-píše, že min. 140 hod. mesačne Os. asistencie a vtedy štát platí za OA odvody do SP. Keďže ja mám 2 hod. denne x 31dní tak to je hlboko pod min. hranicu 140 hod. Chápem dobre, že sa nemôžem prihlásiť do SP ?....
    Katy a R ale veď som ti ani nikde nepísala o SP ... to sa ťa netýka .. prečítaj si to, čo sa týka ZP. aj keď by si mala 1 hodinu mesačne!
    avalik Dochodkove poistenie by za teba stat neplatil aj keby si mala 140 hodin, pretoze uz si dochodkovo poistena ako zamestnanec.
    vojtech63 ..včera som to vybavila, podala som dodatočné DP, vyplnené aj v dotyčnom bode o OA, následne som potvrdenie o DP doložila aj s námietkou, oznámením o prijme a zmluvu medzi OA a ZTP do ZP. Ďakujem vám za spoluprácu velmi pekne.

    s úctou Mária
    veronikasad Oznámenie o príjmoch OA si do ZP predložila tiež ?
    https://www.vszp.sk/files/tlaciva/oz...jmoch_2014.rtf
    vojtech63 ...áno doložila som. Pekný deň.
    Katy a R paráda - a ako rýchlo
    vojtech63 2 x káva a 2 x šampanské a išlo to podľa mojich predstáv, ale nebyť vás, tak určite ešte teraz študujem zákon o OA. ešte raz veľká vďaka.
    s úctou Mária.
      zbaliť
    vojtech63 vďaka Vám za odpoveď, ale prišla mi obsielka na úhradu nedoplatkov zo ZP za rok 2014. Od uvedeného roku som OA. Teraz ma napadlo, že som tam vedená ako SZČO a nezistili si, že som iba OA......asi ?
    Janahata V DP strana 12 je tabuľka kde sa píšu príjmy a výdavky z OA ak ste to tam uviedli tak by nedoplatok nemal vzniknúť ak ste nemali iný príjem z podnikania. Doporučujem napísať námietku voči RZ a uviesť tam už vyššie spomenuté .

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nie, nie je to zarobkova cinnost podla zakona o ZP (§ 10b ods. 1, pism b)

    §23

    (16) Poistenec, ktorý má príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta podľa osobitného predpisu21) a ktorému vznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie, je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni, ktorá je príslušná na vykonanie ročného zúčtovania poistného, výšku takýchto príjmov uvedených v daňovom priznaní najneskôr do konca mája kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie poistného vykonáva, na tlačive ustanovenom podľa § 19 ods. 23.

    osobná asistencia a platby do zdravotnej poisťovne z prijmu OA

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.