Zavrieť

Porady

DAN pri predaji zdedenej, darovanej nehnutelnosti

Po otcovi sme s bratom v r.2012 zdedili kazdy ¼ bytu. Maminke ostala ½ bytu.Trvalý pobyt tam má len maminka, cca 50 rokov.
Brat s maminkou by mi chceli darovať, resp. predať svoje podiely z bytu. Neviem, čo by bolo vhodnejšie vzhľadom na poplatky, a na skutočnosť, ak by som byt predala do 5 rokov od uskutočnenia darovania, resp. predaja.
Asi by bolo vhodné dať si urobiť znalecký posudok na byt.
Aka daň sa platí pri darovaní zdedeného majetku? Je tam nejaká podmienka na obdobie vlastníctva?
Aka daň sa platí pri predaji zdedeného majetku? Je tam nejaká podmienka na obdobie vlastníctva?
Ako sa pozerá na takto nadobudnutý majetok v prípade jeho následného predaja ? do/nad 5 rokov?
Dakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Pri darovaní sa žiadna daň neplatí. Pri následnom predaji obdarovaným závisí od toho, či darca bol v čase darovania oslobodený od dane z príjmu alebo nie.
    2. Ak pri dedení v priamom rade poručiteľ a dedič vlastnili dohromady viac ako 5 rokov, príjem je od dane oslobodený. Inak sa platí nielen daň, ale následne aj zdravotný odvod (14%).

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste zdedili byt po otcovi, priamy dedič ani manželka neplatí pri predaji daň z príjmov - nie je podmienka 5 rokov vlatníctva ani trvalého pobytu.
    Iná daň sa neplatí.
    Sona61 Dakujem, toto je prva cast mojej otazky. Ale ako sa plati dan z nasledneho predaja takto ziskanej nehnutelnosti?.Tam ma asi dlzka vlastnictva vplyv na vysku dane ..
    Mária27 Pri následnom predaji nehnuteľnosti už výlučným vlastníkom je potrebné príjem z jej predaja rozdeliť podľa spôsobu nadobudnutia a vyhodnotiť podmienky oslobodenia podľa § 9 ods. 1 ZDP takto nadobudnutej nehnuteľnosti oddelene za jej časť nadobudnutú pôvodne do spoluvlastníctva a osobitne za druhú časť nehnuteľnosti nadobudnutú na základe vyporiadania spoluvlastníctva. Takýto postup je v súlade s definíciou nehnuteľnosti, ktorá je uvedená v § 3 ods. 2 písm. a) ZDP, nakoľko nehnuteľnosťou na účely zákona o dani z príjmov je aj časť nehnuteľnosti.
    http://poradna.hnonline.sk/otazka/je...o#.Vd71ztSqpHw

    DAN pri predaji zdedenej, darovanej nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.