Zavrieť

Porady

Volna zivnost

Dobry den, ak chcem prenajimat cez leto chalupu a som momentalne na materskej a rada by som to robila oficialne, staci mi volna zivnost? Jedna sa len o prenajom, ziadne ine doplnkove sluzby. Ake su moje povinnosti? Z prenajmu sa plati 20% dan a staci raz v roku urobit danove priznanie??? Dakujem za kazdu radu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Zivnostensky zakon hovori:
    § 4 Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
    (1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
    Takze, ak sa neposkytuju ine, nez zakladne sluzby, za zivnost sa to nepovazuje, je ale nutna registracia pre dan z prijmov - vid Odpoved od Sarlotky.

    Otazkou ale zostava, ci prenajimas nehnutelnost, alebo ci poskytujes ubytovanie. Nielen z pohladu zivnosti, ale napriklad aj z pohladu miestnych dani (z ubytovania).
    Ak by sa teda pri prenajme poskytovali aj ine ako zakladne sluzby, tak je to volna zivnost, ktoru odporucanie MV SR definuje nasledovne:
    Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom
    Poznámka:
    1. Základnými službami treba rozumieť taký okruh služieb, ktoré zabezpečujú (podmieňujú) možnosť ich riadneho užívania nájomcom. Za takéto služby v praxi možno považovať napr.: dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, elektrickej energie, plynu, odvoz tuhého komunálneho odpadu, odvod odpadovej vody alebo odvoz splaškov, kominárske služby, upratovanie spoločných priestorov a pod.
    2. Rozsah živnostenského oprávnenia nezahŕňa súčasne osobitný prenájom vnútorného vybavenia (pozri 25.3) ani vykonávanie iných ako základných služieb, napr. upratovacie práce.
    Vhladom na to, ze predpokladam, ze Tvoja cinnost bude mat skor charakter ubytovacich sluzieb, nez prenajmu, tak to bude spadat pod volnu ohlasovaciu zivnost:
    Ubytovacie služby bez poskytovania pohostinských činností
    Pripadne doplnene o dalsi volnu zivnost:
    Ubytovacie služby s poskytovaním prípravy a predaja jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.