Zavrieť

Porady

SZČO prenajíma občanovi

SZČO - mesačný platca DPH, prenajal kúsok garáže občanovi.
SZČO vystavuje faktúru s DPH alebo bez DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak je prenajimatel platitelom, tak dodania tovaru a sluzieb podliehaju DPH, a to vsetky - okrem vynimiek, napr.:
    § 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti
    (3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
    a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
    b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
    c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
    d) nájmu bezpečnostných schránok.
    (5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
    Takze najom ako taky je standardne oslobodeny od DPH. Prenajimatel sa ale moze rozhodnut, ze toto dodanie najmu zdani danou z pridanej hodnoty. Spravi to z toho dovodu, aby nemal prijmy bez DPH - v tomto pripade by totiz musel uplatnovat koeficient, teda by mu nevznikal narok na odpocet v plnej vyske:
    § 50 Pomerné odpočítanie dane
    (2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.
    Doplnene 1.9.2015 (marjankaj dakujem za upozornenie, KloferHladny za komentar): Odpoved som uviedol vseobecne k rezimu DPH pri prenajme, ale som nenapisal zaver pre konkretnu otazku: Nakolko sa predmetny priestor prenajima obcanovi, teda sukromnej osobe, ktora v zmysle Zakona o DPH sa nepovazuje za zdanitelnu osobu, tak prenajimatel nemoze postupovat v zmysle par. 38 ods. 5, v tomto zmysle bude platit voci obcanovi oslobodenie od DPH, cim vznika povinnost prepocitavania koeficientom.
    Naposledy upravil Consultix : 01.09.15 at 16:10
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ingrid Ondruskova Veľké dík...konečne v tom mám jasno!!!!
    KloferHladny v otázke je riešený nájom "občanovi". Nájom teda musí ísť v režime bez DPH a prenajímateľ musí uvažovať o koeficiente ...
    Consultix Dakujem za upozornenie... Napisal som teoriu, ale zabudol som odpovedat na konkretnu otazku
    psps len uvažovať? musím prepočítavať koeficientom???? prečo, jako, načo?
    psps Ako funguje ten koeficient? Vôbec tomu nerozumiem. Niečo som si o tom naštudoval ale som z toho ešte väčší blbec. Prosím, vie mi to niekto laicky vysvetliť? Musím vystaviť faktúru bez DPH a dostal som sa do akejsi kaše.
    KloferHladny Koeficient zhruba:
    Doteraz ste nakupovali a predávali všetko v režime vrátane DPH (s daňou). Nedodávali ste žiadne služby, ktoré by boli v zmysle zákona oslobodené od DPH (poštovné, poisťovacie, finančné, ... nájom nehnuteľnosti neplatcovi)
    T.z. stále ste si uplatnili plný odpočet DPH. Odteraz začnete prenajímať neplatcovi a tento nájom je oslobodený od dane.
    Predtým: Za rok ste uplatnili odpočty zo základu 1000 (DPH 200) Dodali ste za 2000 (DPH 400)
    Teraz: Za rok uplatníte odpočty 1000 (DPH 200)
    Dodáte za 2000 (DPH 400) v režime s DPH + 1000 v režime bez DPH (oslobodené). T.z. z celkových výnosov 3000 EUR je 2000 EUR (66,66 %) v režime s DPH a 1000 EUR (33,33 %) v režime bez DPH. Na konci roku musíte upraviť odpočítanú DPH o 33,33 % a z tých 200 EUR 33,33% vrátiť štátu v poslednom ročnom DPH priznaní. Od nového roku už uplatňujete odpočet DPH iba pomerne (66,66% = nový koeficient).
      zbaliť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Výpočet koeficientu - § 50 ZoDPH:
    (2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

    a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,

    b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,

    c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,

    d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti.

    Ako sa vypočíta koeficient:
    https://podpora.financnasprava.sk/in...et-koeficientu

    aj s kalkulačkou:
    http://www.ako-uctovat.sk/vypocet-ro...cientu-DPH.php

    SZČO prenajíma občanovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.