Zavrieť

Porady

Oprava katastra

Moja mama v roku 1945 zdedila po dedkovi pozemku (1 ha). Teraz po sceľovaní pôdy som zistila, že tieto pozemky nemá na LV, hoci prebehlo riadne dedičstvo v roku 1945.
Tieto pozemky má čiastočne prepísané moja sesternica, ktorá sa ale narodila v r.1951 takže v roku 1945 nemohla dediť a čiastočne môj bratranec, ktorý ale vôbec nebol zahrnutý v žiadnom dedičskom konaní, ani po dedkovi, ani po svojej mame, nakoľko už nežil. Jeho podiel prešiel na jeho dcéru, hoci stále fuguruje na LV ako pozostalosť čd.1695/49, III. etapa - 1705/91.
Ako mám postupovať, aby tieto pozemky sa vrátila na LV mojej mamy, na čo mám riadne dedičské konanie.
3 komentárov     zbaliť
Mária27 Aký je nadobúdací titul na LV?
vvaalliinnaa neviem, nerozumiem tomu čo sa pýtate, kto je teraz na LV ? Moja sesternica a jej brat, ona sa nar. r.1951, dedičstvo prebehlo v r. 1945
vvaalliinnaa Predtým bol dedko, mama po ňom dedila 1/4, hoci nie je nikde na LV zapísaná. Zrazu sa tam objavila moja sesternica a bratranec, sú to deti maminej sestry, oni po dedkovi nemali čo dediť. Dedila ich mama, ktorá zomrela v r.2001 a pri jej dedení sa to nesprávne poprepisovalo, nakoľko moja mama za slobodná má zhodné celé meno so sesternicou. Nesedí len rok narodenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak si dáš vytvoriť zostavu LV, dolu na LV je pri každom napísané: Titul nadobudnutia, napr. Kúpna zmluva V-6842/14 zo dňa 16.04.2014; Osvedčenie o dedičstve 31D/902/2013, Dnot 92/2013 zo dňa 3.4.2014, Z-9471/14;

    môže ísť aj o vydržanie
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vvaalliinnaa na sesternicinom mám nadobudnuci titul : D 153/45-46 - 1021/91 Z 2033/2008 čo je podľa mňa dedičstvo po dedkovi a sesternica sa narodila v r. 1951
    a na bratrancovom mám pozostalosť čd 13798/48 III.etapa -379/91 Z 2033/2008
    Mária27 Skús poslať kópiu dedičského osvedčenia na kataster za záznam, alebo na opravu zápisu. Mali by ti odpovedať a dať vysvetlenie.
    Alebo si tam zavolaj (navštív), aby si nestrácala čas. Aj tie etapy sú nezvyčajné.
    vvaalliinnaa dík
    branislavp To Z 2033/2008 na LV v titule nadobudnutia znamená, že kataster predloženú listinu zapísal pod takýmto znakom s odvolaním sa na dôkazné listiny, ktoré sú tam uvedené, to znači, že u oboch vlastníkoch sú rôzne.
    Ale, ak došlo k sceľovaniu, mama už nemusí mať tie isté pozemky ako sú zapísané v ded.konaní po dedkovi v 1/4. Môžu ich mať napr. spoluvlasstníci tí, ktorí majú 3/4 podiel na pozemkoch. Kvalifikované vysvetlenie dostaneš na katastri po predložení dôkazných listín- ded.konanie.
    vvaalliinnaa Tak ešte v skutočnosti nedošlo k scelovaní, len to prebieha a tak sme na to prišli.
    branislavp Zaujímalo by ma čo to znamená III. etapa. z roku 91. Ak to zistíš, prosím, daj vedieť.
    avalik 3. etapa zakladania evidencie právnych vzťahov - Preverovanie
     Inštrukcia na preverovanie zapísaných právnych vzťahov k
    nehnuteľnostiam v EN (984 411 I/89) – 1. 1. 1990
    Ref: Kataster nehnuteľností, Justičná akadémia SR, február 2014 http://www.ja-sr.sk/files/Kataster_n...trMpUcypttq9jg
    lacotinka " Mária27 (30.08.15 14:21) Skús poslať kópiu dedičského osvedčenia na kataster za záznam, alebo na opravu zápisu. Mali by ti odpovedať a dať vysvetlenie. "

    Akéže vysvetlenie jej dajú ??????????
    Skrátka kedysi ktosi čosi neurobil
    vvaalliinnaa tak teraz som prišla z Katastra a je to jasne. III etapa to znamená, že prepísalii sa ručné LV do počítača. V ručných LV neboli napísané dátumy narodenia a tak prišlo k prepísaniu na rovnaké meno len tak bez rozmýšľania, takže D z roku 1645 dedila moja sesternica, ktorá sa narodila v r.1951, lebo má rovnaké meno ako moja mama.
    Mária27 Čo ti poradili? Požiadaš o opravu zápisu?
    misoft Podľa mňa - mala by požiadať o opravu zápisu. Prípadný poplatok by nemali právo žiadať - chyba štátneho správneho orgánu.
    vvaalliinnaa áno po 1 a 3/4 to pochopili a opravia mi to
    Mária27 GRATULUJEME !
    lacotinka "" vvaalliinnaa (Včera 12:19) tak teraz som prišla z Katastra a je to jasne. III etapa to znamená, že prepísalii sa ručné LV do počítača. V ručných LV neboli napísané dátumy narodenia a tak prišlo k prepísaniu na rovnaké meno len tak bez rozmýšľania, takže D z roku 1645 dedila moja sesternica, ktorá sa narodila v r.1951, lebo má rovnaké meno ako moja mama ""

    A :
    KUA !!!!!!!!!!!
    Som ani netušil, že máš sesternicu, čo dedila už !!!!!!!! v 1645
      zbaliť

    lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

    Vylúčený člen lacotinka
    Mama na základe zápisnice o dedení (1945) požiada kataster o opravu/zápis - - nie o vklad
    (ja som mal takéto meškanie IBA 32 rokov )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.