Zavrieť

Porady

SZČO a používanie požičaného auta v podnikaní

Dobrý deň,

Máme takúto situáciu:

Môj partner si založil živnosť. Chcel by používať v podnikaní aj "svoje" auto. Úvodzovky preto, lebo auto zostalo napísané na jeho brata, a teda to auto nie je oficiálne jeho.
Zaradiť do obch. majetku ho nechceme, iba ho zaradiť do používania ako súkromné auto.
Zatiaľ mi je jasné len to že práve on zaň bude platiť DzMV.

Ale ako to je po novom s nákladmi, ktoré si môže uplatniť pri používaní súkromného požičaného auta?

Tiež by ma zaujímalo, či je možné do nákladov započítať aj PZP, ktoré taktiež platí môj partner, aj keď auto nie je jeho.
Alebo by bolo teda jednoduchšie auto prepísať na môjho partnera?

Viem, že podobné témy tu sú, avšak nenašla som nič aktuálne. V tomto roku totiž nastali zmeny (obmedzenia), ale všade len samé staré články či diskusie a ja už som z toho jeleň.

A pardon ak sa pýtam somariny, nie som účtovník.

ďakujem krásne vopred za odpoveď alebo za nejaké nasmerovanie

Mirka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak si chce priatel uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM, je nutné aby bol vlastníkom auta alebo auto bolo v BSM (čo nie je jeho prípad, lebo ženatý nie je) ...okrem sadzby zákl.náhrady+spotreba PHM daňovým výdavkom živnostníka je len daň z mot.vozidiel. Všetky ostatné prev.náklady sú zahrnuté v sadzbe zákl.náhrady

    Ak bude používať bratovo auto, je potrebné s bratom uzatvoriť nájomnú zmluvu a v nej dohodnúť cenu prenájmu + ďalšie podmienky prevádzky MV. K tomu ale brat bude potrebovať sám si vybaviť živnosť na prenájom mot.vozidiel.
    Consultix Veronika, co si myslis o zmluve o vypozicke podla OZ? Tam je pouzivanie bezodplatne, takze neriesime z tohoto pohladu DzP. Zaroven ale vznika uzivatelske pravo, takze aj narok na cestovne nahrady. Otazkou je ale pausalna nahrada, nakolko ta je prave na pokrytie nakladov na udrzbu a udrziavanie. Ale ak by v zmluve o vypozicke bolo uvedene, ze tieto naklady znasa vypoziciavatel, tak by to mohlo byt aj v poriadku, nie?
    veronikasad Nemám osobnú skúsenosť so zmluvami podľa OZ, hlavne nie z pohladu kontrolorov DU. Ak by k nej nemali výhrady, paušálne náhrady uplatniť nie je možné. Do akej miery uznajú prev.náklady dohodnuté v zmluve, keďže ide o bezodplatný prenájom - posúdiť neviem.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak SZČO používa na podnikanie auto iné ako vlastné, teda napr. prenajaté (zmluva o prenájme), alebo vypožičané (zmluva o výpožičke - bezodplatne, tu sa nerieši DzP), môže uplatniť do daňových výdavkov výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov rovnakým spôsobom, ako pri použití vlastného osobného motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku podnikateľa. Teda si uplatní všetky výdavky dohodnuté v zmluve o výpožičke.

    Riešila som to minulý rok a prikladám aj celkovú odpoveď z FS.
    (Neviem to inak pricvaknúť, tak to kopírujem. Meno som radšej vymazala. )

    Ing. Jana Zlevská

    18.12.14

    komu: mne
    Dobrý deň p. ......

    Ak daňovník v súvislosti s výkonom podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti použije na cestovanie iné motorové vozidlo (napr. vypožičané vozidlo), môže uplatniť do daňových výdavkov výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov rovnakým spôsobom, ako pri použití vlastného osobného motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku podnikateľa. Pri uplatňovaní výdavkov teda nemôže postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, ale môže si vybrať jeden z 3 spôsobov preukazovania spotreby PHL:

    Preukazovanie spotreby pohonných látok podľa cien platných v čase nákupu PHL prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze – pri tomto spôsobe sa vychádza z počtu najazdených kilometrov, z ceny pohonnej látky platnej v čase jej nákupu a zo spotreby uvedenej v technickom preukaze alebo v osvedčení o evidencii vozidla; daňovník je povinný viesť knihu jázd;
    Preukazovanie spotreby pohonných hmôt na základe dokladov o nákupe PHL, najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidla;
    Uplatnenie výdavkov na spotrebu pohonných hmôt vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok primeraného počtu najazdených kilometrov – vychádza sa z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie a z počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacie obdobia; daňovník nie je povinný viesť knihu jázd.


    V prípade, že podnikateľ má automobil prenajatý na základe nájomnej zmluvy alebo vypožičaný na základe zmluvy o výpožičke, tak pri posudzovaní daňových výdavkov je potrebné brať do úvahy skutočnosť podľa § 2 písm. i) ZDP, že za daňový výdavok sa považujú všetky preukázateľné výdavky vynaložené daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

    Za daňové výdavky pri prenajatom alebo vypožičanom automobile sa považuje nasledovné:

    výdavky na spotrebované pohonné látky,
    opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté,
    technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté,
    ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné),
    daň z motorových vozidiel, ak je platená nájomcom, resp. vypožičiavateľom, ktorý auto používa na podnikanie.




    ---
    S pozdravom,
    Ing. Jana Zlevská
    Kontaktné centrum podpory
    Finančné riaditeľstvo SR

    SZČO a používanie požičaného auta v podnikaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.