Zavrieť

Porady

Dohoda o ukonceni PP pocas DP a nasledne poistne vztahy, resp. evidencia na UP

Ahojte,
nazdvazujem na predchadzajucu otazku, ako je nutne, resp. je nejvhodnejsie postupovat v nasledovnom pripade:
Zamestnanec je PN od 04/2015. Podla posudku odborneho lekara a lekara PZS je dlhodobo nesposobily na vykon prace a so zamestnavatelom uzavrel dohodu o ukonceni PP k 30.09.2015. PN ale nadalej trva. Ako postupovat?
Ak som si to vyluskal spravne, tak z hladiska ZP ostava pocas PN poistencom statu. Musi toto oznamovat ZP? Ak ano, v akej lehote? Docital som sa aj informacie (len neviem, ci je este aktualna), ze pokial je PN, musim poslat oznamenie na UP a ten vykona predmetne zmeny.
Ostatne socialne poistenia samozrejme nebudu, ako dobrovolny platca sa v SocPoist registrovat nebude? Je to tak spravne, alebo plynu z toho aj ine nevyhody okrem nezapocitavania rokov?
Po ukonceni PN pravdepodobne bude evidovany v zozname uchadzacov o zamestnanie a poziada o prispevok v nezamestnanosti (narok ma, PP trval nepretrzite posledne 3 roky). Kedy sa ma registrovat na UP? Z coho mu bude vypocitany prispevok, ked po ukonceni PP bude este PN napriklad dalsie 3 mesiacie? Ak sa nemylim, malo by to byt z prijmov z PP...
Poznamenavam, ze v zmysle PN sa ma zdrziavat v BA, ale trvaly pobyt a urady ma v inom okrese.
Otazok je mozno viac, ale odpoved bude v tomto pripade asi jednocuhsia... Za ochotu a pomoc vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Počas PN-ky ho na UP nezaevidujú. V ZP treba nahlásiť zmenu platitela poistného (štát z titulu poberania nemocenského) + potvrdenie zo SP o výplate nemocenského.

    2. Po skončení PN-ky sa treba na UP zaevidovať najneskôr do 7 kal. dní. Vtedy ho zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak príde neskôr, tak až ododňa doručenia žiadosti. Za chýbajúce dni si musí doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

    3. Dávka v nezamestnanosti bude vypočítaná z príjmu z posledných dvoch rokov. Obdobie PN-ky je vylučitelná doba. (Súčet mesačných vymer.základov/počet kal.dní trvania poistenia (znížené o počet kal.dní PN) = denný vymer.základ. Dávka v nezamestnanosti je 50 % DVZ, Vypláca sa za kal. dni.
    Naposledy upravil veronikasad : 29.09.15 at 20:18
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Nie som si istá ako ovplyvní dávku v nezamestnanosti vyplatené odstupné v čase PN-ky. Ak by na PN-ke nebol, vstupuje do vymer.základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti
    Consultix Veronika, dakujem pekne
    Este otazka ohladom bodu 1: to potvrdenie zo SP si ma ist vyziadat osobne na pobocku? Predpokladam, ze to bude pobocka podla sidla posledneho zamestnavatela, nie podla trvaleho pobytu.
    veronikasad Nemocenské vypláca pobočka podľa sídla zamestnávatela. Možno mu potvrdenie o výplate nemocenského vydajú aj v sídle trvalého pobytu. Skús zavolať na infolinku ... alebo priamo do pobočky.
    veronikasad Ešte doplním, že po skončení prac.pomeru treba tzv.prechodku (Potvrdenie o trvaní DPN) posielať priamo do pobočky SP k 30.9.2015 nech kopiu ešte pošle aj zamestnávatelovi)
    Consultix Dakujem, pripadne potom doplnim skusenosti z praxe
      zbaliť

    Dohoda o ukonceni PP pocas DP a nasledne poistne vztahy, resp. evidencia na UP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.