Zavrieť

Porady

obstaranie auta sro 80 % pausal

Sro, platca DPH kupi auto, no bude sa vyuzivt aj na sukromne ucely. Tj danovo si chce uznat 80 %, rovnako 80 % odpocet DPH. Kam sa zauctuje zvysnych 20 % hodnoty auta a kam zvysnych 20 % DPH? Prosim o radu. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ad Kejka: "Ale 20% DPH, tú dávam do OC auta (neuznaná DPH, ktorá sa vzťahuje k majetku, patrí do OC - DM) "

    uvedené je pre mňa novum; ak sa ale nad tým zamyslím, môže to byť akceptovateľné v prípade účtovných odpisov, ale nie daňových - veď tým pádom by som si transformoval časť nedaňových výdavkov späť do daňových...

    na stránke FRSR ( https://podpora.financnasprava.sk/92...3%A1vacia-cena ) sa píše, ktoré DPH je súčasťou obstarávacej ceny:

    "Súčasťou obstarávacej ceny je aj DPH, a to
    - u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH
    - u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže si ju odpočítať,
    - u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu zákona o dani z príjmov (platné pre zdaňovacie obdobie 2014)
    - u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty (platné od 1.1.2015) - daňovník sa už nemôže rozhodnúť časť neodpočítanej DPH pri hmotnom a nehmotnom majetku zahrnúť jednorazovo do daňových výdavkov."

    Myslím si, že náš prípad nie je zaraditeľné ani do jednej z vyššie uvedených prípadov...

    Ak áno, rád by som odkaz na nejaký relevantný link.
    KEJKA nuž, oceňujem, prikláňam sa k tvojmu názoru. Moje riešenie by znamenalo, že by bolo treba odpis z tých 20% DPH ešte nejako evidovať ako nedaňový, čo je zbytočná komplikácia. Mala som na mysli tú druhú odrážku..........nemôže odpočítať..........lenže tento prípad to nie je.

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Na nedaňový náklad, 20% nákladov, i 20 DPH% bude pripočiteteľná položka
    Pozor, treba krátiť všetky náklady ako STK, poistenie, daň z motorových vozidel, nákup pneu....
    mattii Cize 20 % DPH dam na ucet ostatnych nakladov? ucet 548?
    evuš áno, 20% nakladov i 20 % DPH

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    20 % nákladov na auto+20% odpisov ako nedaňový náklad na príslušné účty
    511, 518, 501, 503 atp.
    Ale 20% DPH, tú dávam do OC auta (neuznaná DPH, ktorá sa vzťahuje k majetku, patrí do OC - DM)

    oprava:
    tiež to dám do nákladov - nedaňových, účet 548
    Naposledy upravil KEJKA : 10.10.15 at 10:42

    obstaranie auta sro 80 % pausal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.