Zavrieť

Porady

Narok na trinasty plat

Mám nárok na trinásty plat podľa kolektívnej zmluvy, aj keď mám v pracovnej zmluve uvedené, že mám nárok na 12 platov ročne?
5 komentárov     zbaliť
avalik Priloz kopiu casi zmluvy kde sa pise o 13. plate a kopiu casti tvojej PZ, kde sa pise o tvojom plate - bez osobnych udajov
jacaja Kopia bodu z Kolektivnej zmluvy ohladom 13. platu: Zamestnávateľ vyplatí spolu s výplatou za mesiac november odmenu (tzv. 13. plat) vo výške 100 % z priemerného mesačného tarifného, resp. zmluvného zárobku, včítane prémií, dovolenky, sviatku , vypočítaného za predchádzajúci finančný rok ( t. j. od septembra 2013 do augusta 2014), alebo jeho alikvotnú časť, zamestnancom, ktorí sú v čase výplaty 13. platu v pracovnom pomere v závode

Pracovnu zmluvu nemam momentalne pri sebe. Kopiu textu ohladom vyplacania mzdy pridam neskor. Ale stoji tam nieco v zmysle: zmluvny plat je:....€ a je vyplacany 12x za rok.
avalik Ak si v case vyplaty 13. platu v PP, tak mas narok aj v pripade zmluvneho zarobku - je to tam uvedene.
jacaja Takze v PZ odsek ohladom platu: Zamestnanec ma narok na mesacnu hrubu mzdu.... € vyplacanu 12krat rocne. Mzda zahrna kompenzaciu za pracu nadcas. Nic viac ohladom mzdy sa v PZ neuvadza
jacaja 13. plat mi nebol vyplateny ani minuly rok. Zamestnavatel argumentuje tym, ze v zmluve mam uvedeny plat a to, ze ho dostanem len 12x rocne - nie 13x. A ze takto to ma viacero ludi vo firme a nikto nic neriesi. Inac by mi moj plat mohli rozratat na 13 mesiacov a teda znizit mesacnu mzdu. S cim by som ja teda nesuhlasila. Skutocne neviem, ako mam bojovat za svoje pravo. Mam s tym ist na inspektorat prace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kolektivna zmluva moze obsahovat vyhody nad ramec zmluvy aj Zakonnika prace (nemoze ich len uberat).
    Takze narok mas, ak spadas do podmienok kolektivnej zmluvy.
    jacaja Mám teda ten nárok, aj keď mám zmluvný plat a jasne uvedené v pracovnej zmluve, že mám nárok na 12 platov ročne? Pretože náš HR mi tvrdí, že pri zmluvnom plate sa ma 13. plat netýka.
    ivka70 To treba citat v tej kolektivnej zmluve, HR casto argumentuje tym, co im vyhovuje ....

    Narok na trinasty plat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.