Zavrieť

Porady

Čo ak podnájomník zatají nájomcovi (vlastníkovi bytu) tehotenstvo?

Nový podnájomník v byte, ktorý prenajímam, mi zatajil, že jeho partnerka je tehotná, hoci to už pri podpise zmluvy vedel. Ako reagovať? Bojím sa, že to urobil naschvál a že v prípade problémov (ndoplatky a pod.) nebude jednoduché im vypovedať nájomnú zmluvu. Nezdá sa mi to byť čestné z ich strany a mám obavy.
Naposledy upravil ratty : 18.11.15 at 11:33
3 komentárov     zbaliť
JankaO Ide teda o podnájom, alebo o nájom? Toto sú dve rozdielne veci... A ty si nájomca, alebo prenajímateľ???
ivka70 Ak najomca nie je otcom dietata, nevidim dovod na to, aby mu tato skutocnost bola oznamovana.
Mila123 o je to za otázku????? predpokladám, že žartuješ......inak ak nie,tak stretávam sa so stupídnosťou, ale takého to charakteru to ozaj málo kedy.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Veď dieťatko ešte nie je narodené, prečo by ti to mali oznamovať. Keď sa narodí, tak ti to asi oznámia, že sa zmenil ich počet členov rodiny. Určite pokiaľ sa budú mať k cudziemu majetku férovo to nemôže robiť žiadny problém.
    ratty Áno, to mi nenapadlo, že možno to nepovedali preto, že sa báli, či všetko prebehne v poriadku a či sa vôbec narodí. To by mohol byť dôvod. Ak budú féroví, tak áno, verím, že nebude problém.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Čo má tehotenstvo spoločné s nájmom bytu? Vari si im to v zmluve zakázal?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ratty To samozrejme nie. Čakanie prírastku je nádherná udalosť. Čudné však je, že to zatajili. Mení sa tým minimálne počet osôb, ktoré budú bývať v byte + bude rozumné zdvihnúť zálohové platby. Bývajú u nás za mimoriadne výhodnú cenu a bojím sa, že ak sa zdvihne, nebude s aim to páčiť. Mne sa ale nepáči, že mi to zatajili.
    Ing. Ľubomír Janoška Nič nezatajili, tehotenstvo nie je informácia ktorú by mali komukoľvek poskytovať. A nie každé tehotenstvo končí pôrodom
    ratty Áno, to je pravda, toto sme už diskutovali nižšie s ďalšímí ľuďmi. Zrejme to bolo tak, no.
      zbaliť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    A prečo by mali oznamovať tehotenstvo? Určite to nie je dôvod pre výpoveď nájomnej zmluvy.
    ratty Áno, máte pravdu, trochu zle som to napísala. Tehotenstvo nie je dôvod na vypovedanie zmluvy. Skôr ma len mrzí, že mi nepovedali, hoci to vedeli. Nájom platia mimoriadne nízky. No ak budú traja, musím zálohy zvýšiť.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Ja chápem obe strany.

    By ma zaujímalo či prenajímate (máte zmluvu) podľa zákona o krátkodobom nájme alebo podľa Občianskeho zákonníka a či ste uzatvorili zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú a akým spôsobom máte v zmluve ošetrené zálohové platby za energie (množstvo - výpočet) pretože práve pri tomto vzniká najviac nezrovnalostí.

    (Pri problémoch s platením nájmu odporúčam riešiť problém okamžite - bez meškania)
    ratty Máme zmluvu o krátkodobom nájme zatiaľ na dobu určitú - 1 rok. Ale neformálne sme sa dohodli, že budú bývať dhšiu dobu a ja si aj želám, aby tam niekto mal domov. Zálohé platby za energie nemáme ošetrené v zmluve presným výpočtom - máme len to, že ak budú nedoplatky či peplatky, tak patria im. A že budú bývať dve osoby. Keď som tam bývala ja, boli zatiaľ len preplatky, čiže nemám ich prehnane nízke, skôr naopak.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ratty Mám tam uvedené také štandardné veci - poškodzovanie bytu, oneskorené úhrady nájmu, porušovanie bytového poriadku a pod. alebo aj budem byt potrebovať pre seba. Nejde mi o to, že nechcem, aby mali rodinu, ale je to maličný byt a hnevá ma, že mi to zatajili. Jednoducho to mení isté veci. Určite bude potrebné zdvihnúť zálohové platby, čiže nájom a taktiež neviem, čo s nábytkom, keďže sa tam veľa toho nevojde a ku bábätku treba isté vybavenie. Myslím, že to mali povedať čestne na začiatku.
    Oliwa Zmluvu si uzavrela s podnájomníkom alebo aj s jeho partnerkou? Platby máš dohodnuté vopred - s akým časovým predstihom? A ako si sa dozvedela o tehotenstve - náhodou?
    ratty Zmluva je na jeho meno, ale s tým, že bývajú dvaja. Zaželala som jej skoré uzdravenie, keďže je dlhšie na PN a on, že mi zabudol povedať, ale že vlastne je tehotná... všetko mailom. No nič, katastrofa to nie je...
    JankaO Ide teda o podnájom, alebo o nájom? Toto sú dve rozdielne veci... A ty si nájomca, alebo prenajímateľ???
    ratty Pardon, sú to pre mňa podobné slovíčka Ja som majiteľ bytu a prenajímam ho páru. Sú tam len mesiac.
    Oliwa Ty si majiteľ, Ty určuješ podmienky prenájmu /samozrejme v zmysle zákona/. Ak budú platiť včas a dodržiavať podmienky zmluvy, nemusí byť problém. "Dieťa" môžete neskôr "ošetriť" dodatkom k zmluve...
    ratty Áno, dúfam, že všetko bude ok... tak veľmi nechcem žiadne problémy...
    sito Byt je tvoj. Nábytok je tvoj? Ak? Ak im bude byt tesný, sami navrhnú vypovedať zmluvu, alebo sa potisnú. "Dočkaj času ako hus klasu."
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Čo je na tom čudné - ak si prenajal byt mladému páru - že čakajú bábätko? Však to je radostná udalosť.
    napr . po narodení im z tohto dôvodu môžeš (a nemusíš) zvýšiť zálohovú položku za vodu - ale aj tak bude rozhodovať vyučtovanie - skutočná spotreba.
    Zákon stanovuje - že z akého dôvodu môžeš dať výpoveď.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ratty Čudné je, že mi to zatajili a uzavreli sme zmluvu na bývanie 2 osôb a zálohé platby sú tomu prispôsobené. Urobím asi to, čo aj píšeš - po narodení dieťatka im navrhnem zvýšenie zálohových platieb, aby sme sa vyhli nedoplatkom. Prípadné preplatky samozrejme vrátim, to je zakotvené v zmluve.
    Katy a R čo je na tom čudné?? ... veď nie každý oznamuje tehotenstvo hneď, ako to zistí. dieťatko ešte nie je na svete - a ty už vidíš nedoplatky mne napr je čudné - že ti vôbec napadlo považovať tehotenstvo za dôvod na zrušenie zmluvy ,
    ratty K tomu, že mi to napadlo, viedlo viac vecí, ale to je na inú tému. Zarazilo ma, že sú tam veľmi krátko a zrazu toto. Určite ich za to nebudem vyhadzovať. O nedoplatkoch a problémoch s platením viem už svoje... preto určite navrhnem zvýšenie záloh po narodení.
    Katy a R samozrejme - všeličo sa stáva , opatrnosti nie je nikdy dosť ... môžno by bolo pomohlo ujasniť si predtým, či plánujú rodinu, (no čo už teraz)
    ratty Tak hľadala som pracujúci pár - oni prišli s tým, že obaja sú celé dni v práci. keby prišla rodina neskôr, bolo by to samozrejme prirodzené a ok, len je zvlášte prezentovať sa inak, než ako to asi reálne bude...
    Oliwa Férové z ich strany by bolo povedať, že čoskoro budú traja... Veď môžu predpokladať, že to dieťa nezataja. My sme tiež kedysi boli maximálne ústretoví a empatickí voči mladej rodine s dieťaťom /sami sme takou vtedy boli/ - po čase sa rozviedli a zostali nám dlžní... Lenže vtedy nebol internet, ani porada, ani bezplatné právne poradne... Mať vtedy ten rozum, čo dnes...
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Napíš potom, uvidíš, uvidíme, prečítame.

    Inak, ak ste si dohodli toto.

    "Ale neformálne sme sa dohodli, že budú bývať dhšiu dobu a ja si aj želám, aby tam niekto mal domov. Zálohé platby za energie nemáme ošetrené v zmluve presným výpočtom - máme len to, že ak budú nedoplatky či peplatky, tak patria im. A že budú bývať dve osoby. Keď som tam bývala ja, boli zatiaľ len preplatky, čiže nemám ich prehnane nízke, skôr naopak."

    Pekné napísané " aby tam mal niekto domov. Na konci roka sa predsa nahlasuje počet osobomesiacov, podľa nich osvetlenie, prípadne výťah, ak je v dome. Teplo podľa m2, prípadne PRT, takže nie sú podstatné. Teplá voda a voda podľa vodomerov, je síce pravda, že osoby pôsobia na ne, ale podstatné sú oni, stav na nich, takže tiež nie sú rozhodujúce pri rozpočítaný spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Ak sa budú snažiť míňať, budú aj nedoplatky. Možno aj veľké. No a potom sa ukáže charakter, či špekulácie? A možno sami navrhnú zvýšenie záloh za služby? Bodaj by tak bolo, že? A nezabudni napísať.

    Čo ak podnájomník zatají nájomcovi (vlastníkovi bytu) tehotenstvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.