Zavrieť

Porady

Optimalizácia daňového základu FO vyplatením odmeny zamestnancovi

Pozdravujem Poraďáci,

chcel by som s Vami konzultovať či uvažujem správne v oblasti optimalizácie daňového základu FO.

Povedzme že mám daňový základ 100 000 €.

Možnosť A:
Ak by som zo základu zaplatil daň z príjmu 19% teda 19 000 € a platil následujúcich 12 mesiacov odvody do SP a ZP z maximálneho vymeriavacieho základu čo je 4120 € tak by som platil SP 1365 € x 12 mesiacov = 16 380 € + do ZP 576 € x 12 mesiacov = 6912 €.

Celkovo by som teda zaplatil 42 292 € a teda čistý zisk by bol 57 708 €.


Možnosť B:
Vyplatil by som zamesnantcovi (mojej manzelke) v decembri odmenu 100 000 € , z toho by som ako zamestnávateľ jednorazovo zaplatil odvod do SP z maximalného vymeriavacieho základu 1635€ + 0,8 % urazove poistenie ktore nema obmedzeny maximalny vymeriavaci zaklad teda 800 € + 10% zdravotne poistenie z MVZ teda 410 €. On ako zamestnanec by zaplati jednorazovo do SP 9,4 % z MVZ teda 387 € + 4% MVZ do ZP teda 164€ + 25% daň z príjmu kedže zdaniteľná mzda by presiahla 2918,53/mes. čo by bolo 25 000 € .

Celkovo by som teda zaplatil 28 396 € a teda čistý zisk by bol 71 604 €

Uvažujem a počítam takto pri optimalizácii správne ?
Vopred dík za rady a postrehy

P.
Dáša_ no, tuším si zabudol na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ale inak úvaha OK
neurofem Ja by som si nechala daňový základ = minimálny vymeriavací základ na soc.poistenie, lebo to aj tak musíš platiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Optimalizácia daňového základu FO vyplatením odmeny zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.