Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie

Syn študuje v Dánsku, kde je aj zdravotne poistený. Tým pádom má na Slovensku v čase prázdnin( aj 3 mesiace) nárok iba na neodkladné zdravotné ošetrenie. Má ochorenie, ktoré sa priebežne prejavuje počas roku a potrebuje ošetrenie. Môže získať ako študent plné zdravotné poistenie na Slovensku na základe formulára E106, alebo sa to týka iba pracujúcich? Ako zistí Slovenská zdravotná poisťovňa, že je poistený v Dánsku, keď si to jednotlivé štáty medzi sebou nenahlasujú? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Študenti v rámci EÚ majú v zmysle európskych predpisov ostať zdravotne poistení v štáte bydliska. Prikladám aj materiál VšZP, pozri stranu 13, ale aj ostatné

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    mzdarka renca, Katy a R, Chobot, Žabinka, maped
    5
    Gabriela Vav Vďaka za info. Bude ma veľmi zaujímať rozuzlenie tohoto problému. Napr na strane 15 sa píše:
    Potrebná ZS na základe EPZP...
    Osoby s dlhodobým pobytom (napr. študenti, študenti, vyslaní pracovníci...) majú nárok na širší rozsah ZS......
    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Počas tých prázdnin nie je poistený v zahraničí? Vtedy mu to poistenie v Dánsku zaniká? Ak nie a je poistený počas celého roka (počas celého štúdia aj s prázdninami), tak mu stačí vybaviť si formulár E106 a prihlásiť sa s ním tu na Slovensku v niektorej ZP. Bude mať nárok na zdrav. starostlivosť ako keby bol poistený na SK.

    Ak mu ale počas prázdnin zaniká poistenie v zahraničí, musí sa na tie 3 mesiace prihlásiť tu na SK ako samoplátca.

    Prípadne nech si zistí na ministerstve školstva, či naše úrady akceptujú tú školu, kde študuje. Ak áno, tak bude mať na SK štatút študenta a môže byť riadne poistený v ZP na SK ako študent, za ktorého platí poistné štát.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabriela Vav Ďakujem za odpoveď.
    Syn je poistený po celý rok v Dánsku z toho dôvodu, že tam je väčšinu času v roku a tým pádom tam má plné poistenie. Máme aj vyjadrenie MŠ o akceptovaní štúdia.
    Bola som sa spýtať osobne v zdravotnej poisťovni (teda pýtala som sa aj na infolinke, kde mi povedali, že nemá šancu získať plné zdrav. poistenie) , pani mi povedala, že nárok na poistenie na základe formuláru E106 majú iba pracujúci v zahraničí, nie študenti.
    Moja otázka teda je, čo má robiť to veľké množstvo študentov, ak prídu na Slovensko v čase prázdnin. Písala som aj na infolinku ZP, ale odpoveď má prísť do 30 dní.
    Chobot V ktorej poisťovni bol syn poistený pred odchodom?
    Gabriela Vav Vo všeobecnej zdravotnej
    Chobot No, je to komplikované. Dôležité by bolo vedieť, na základe akého titulu mu vzniklo zdravotné poistenie v Dásku (dúfam, že SK sa odhlásil z verejného zdrav. poistenia). A tiež, či chce čerpať zdrav. starostlivosť hlavne tu, alebo tam.

    Ak chce čerpať plnú ZS na SK, tak by sa musel odhlásiť zo ZP v Dánsku a prihlásiť sa ako študent tu na SK. Musel by doložiť potvrdenie min. školstva o akceptovaní štúdia. Potom by ale v DK mal zdrav. starostlivosť len na základe EPZP. Ale na SK by bol plne poistený.

    Ak bude poistený v DK, tak na SK nemôže čerpať plnú ZS, v tom mala tá zdr. poisťovňa pravdu. NA sk môže byť ošetrený iba na základe Dánskeho EPZP. A nedá sa v jeho prípade použiť E106.

    Poslednou otázkou je, či sa vôbec dá zrušiť to jeho ZP v Dánsku.
    Gabriela Vav Študenti v Dánsku žiadajú pri príchode o CPR (ako u nas rodne číslo) a aj o ZP, keďže sú tam po celý rok. Myslím si, že to poistenie v Dánsku musia mať počas celého štúdia.
    Uvidím ešte, aké dostanem vyjadrenie zo zdravotnej poisťovne.
    Ak by bol poistený na Slovensku, ma tento istý problém v Dánsku.
    Chobot Vyjadrenie dostaneš také isté, ako som ti napísal. Toto je vyjadrenie jednej ZP k tvojmu prípadu.

    Aký problém máš na mysli? Že by nemal plnú zdrav. starostlivosť? TO som ti napísal. Ak by bol poistený tu, tak v DK by mal starostlivosť iba na základe európskeho preukazu, teda základnú. Ale to by si musel zrušiť v DK zdrav. poistenie a neviem, či to je možné. Iné legálne riešenie nie je.
    Gabriela Vav OK, vďaka za odpoveď. Ak mi odpíšu zo ZP niečo zaujímavé, dám vedieť. Ako som zistila, komerčná poisťovňa nevie poskytnúť plné ZP. Prajem pekný deň.
    Chobot Ešte doplním k tvojej otázke:

    "Ako zistí Slovenská zdravotná poisťovňa, že je poistený v Dánsku, keď si to jednotlivé štáty medzi sebou nenahlasujú? Ďakujem za odpoveď"

    Slovenská poisťovňa to nemusí zistiť hneď. Ale podľa legislatívy môže byť občan EU zdravotne poistený iba v jednej členskej krajine EU. Teoreticky by syn mohol byť poistený aj na SK ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a platiť si poistné 57,68 EUR, ale oplatí sa mu to kvôli tomu, aby bol poistený aj v DK aj na SK? Ak by ale ZP na SK zistila, že bol poistený v zahraničí, tak by spätne upravila trvanie poistenia na SK, vrátila by poistné a vymáhala by preplatené zdravoétné výkony.

    Poisťovňa si to vie vyžiadať z danej členskej krajiny, kedy bola osoba v krajine poistená (keby napr. mali podozrenie, že je syn poistený aj v DK).
      zbaliť

    sabine22 je offline (nepripojený) sabine22

    sabine22
    Zdravim p. Gabriela, riesim tento isty problem ako vy v roku 2015. Zaujimalo by ma ci ste dospeli k nejakej zmysluplnej odpovedi alebo jednoznacnemu vyriesenie problemu ohladne zdravotneho poistenia studenta VS v Dansku.
    Vdaka za odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.